Jak spełnić marzenie o własnym domu i go kupić? (2022)

Postanowiliśmy dowiedzieć się, jak powinien wyglądać zakup domu w Wielkiej Brytanii, aby uniknąć wszelkich kłopotów i trudności, które mogą być z tym związane. Przeprowadziliśmy rozmowę z ekspertem w tej dziedzinie, kwalifikowanym doradcą kredytowym,Aleksandrem Maniowskim z firmy Nieruchomości UK.

Polish Express:Każdy z nas marzy o własnym domu, jednak w wielu z nas jego zakup budzi niepokój, to przecież bardzo ważna inwestycja. Czy mógłby Pan przekonać naszych czytelników, dlaczego warto kupić dom?

Aleksander Maniowski(Nieruchomości UK): Kupno domu to bardzo ważny krok w życiu każdego z nas. Czy nie każdy marzy o tym, by mieć swoje cztery kąty, które dają nam pewną swobodę oraz bezpieczeństwo? Kupno domu w większości przypadków będzie wiązało się z wzięciem kredytu, co dla wielu osób jest pewnego rodzaju ryzykiem. Należy zadać sobie pytanie, czy wynajem mieszkania nie jest czasem ryzykiem bardzo zbliżonym do spłaty kredytu? Mianowicie - czy możemy sobie pozwolić na ominięcie jakiejkolwiek spłaty?

Kupno własnego domu daje nam pewne dodatkowe możliwości – dom zawsze możemy sprzedać, bądź za zgodą banku wynająć. Patrząc również na historyczne statystyki - ceny nieruchomości rosną w Wielkiej Brytanii rocznie około 9% w skali roku – kupno domu jest zatem pewnego rodzaju inwestycją w przyszłość.

Polish Express: Kupno domu to ogromny wydatek i decyzja na lata. Proszę powiedzieć, jak rozsądnie zaplanować wydatki, ustalić budżet?

Aleksander Maniowski: Banki w Wielkiej Brytanii udzielając kredytów hipotecznych, chcą, aby ich klienci dysponowali wkładem własnym, inaczej mówiąc depozytem, który na chwilę obecną rozpatrujemy w wysokości 5% od wartości nieruchomości, chociaż nie we wszystkich przypadkach – często zależy to od banku oraz zdolności kredytowej klientów.

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków w celu kupna nieruchomości musimy liczyć się również z kosztami całej procedury zakupu domu (opłaty banku, prawnika, brokera, wyceny nieruchomości oraz podatku stamp duty).
Warto również sprawdzić, jak będą wyglądały potencjalne raty spłaty naszego kredytu, abyśmy mogli dobrze zaplanować nasz budżet domowy.

Jak spełnić marzenie o własnym domu i go kupić? (1)

Polish Express: Z kupnem domu wiąże się wiele formalności. Co trzeba zrobić, jakie dokumenty należy zgromadzić przed kupnem domu?

Aleksander Maniowski: Po pierwsze należy w ogóle sprawdzić, czy na kupno domu możemy sobie pozwolić. Najlepszym pomysłem jest znalezienie doświadczonego doradcy kredytowego, takiego, który mając do dyspozycji wszystkie banki na rynku jest w stanie znaleźć dogodne rozwiązanie oraz sprawdzić, czy w ogóle takowe jest. Doradca powinien zrobić nam promesę – wstępną zgodę na kredyt - co daje nam 99% pewności, czy kredyt dostaniemy, czy nie, na jaką kwotę oraz z jakim wkładem własnym.

Na spotkanie z doradcą najlepiej mieć przygotowane payslipy za ostatnie 3 miesiące (bądź dokument SA302 za ostatnie 3 lata w wypadku Self–employed oraz Limited Company), wyciągi z banku za ostatnie 3 miesiące, dokument tożsamości, potwierdzenie adresu, P60, potwierdzenie depozytu.

Polish Express: Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze nieruchomości?

Aleksander Maniowski: Co do wyboru nieruchomości, zdecydowanie jedną z ważniejszych kwestii do rozpatrzenia jest okolica, w której kupujemy. Należy zrobić małe rozeznanie w terenie – sprawdzić odległość sklepów, szkół oraz dostępność komunikacji miejskiej.
Przed kupnem domu, najlepiej byloby obejrzeć kilka nieruchomości , abyśmy mieli porównanie, zarówno dotyczące ceny, jak również standardu danego mieszkania.Dobrym pomysłem będzie zabranie kogoś ze sobą, kto zna się na budownictwie oraz jest w stanie oszacować koszty związane z remontem. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na stan konstrukcji budynku, dachu, elektryki, hydrauliki czy bojlera.

Polish Express: Większość osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jak wyglądają formalności związane z tym kredytem?

Aleksander Maniowski: Z gotową wstepną zgodą na kredyt oraz będąc przygotowanym w kwestiach finansowych (depozyt oraz koszt procedury zakupu), możemy składać ofertę na dom, który nam się spodobał. W zależności od sytuacji sprzedającego warto tutaj zawsze pokusić się o negocjacje ceny.

Po zaakceptowaniu oferty przez wlaściciela nieruchomości, możemy zaczynać wysyłać aplikacje o kredyt do danego banku. Ważnym punktem jest wybór banku, zarówno pod względem oferty (wybór oferty może przełożyć się na duże kwoty,jakie oszczędzamy bądź nadpłacamy w przypadku źle dobranej), jak również wobec wymagań czy kryteriów,jakie dany bank stawia przed potencjalnymi kredytobiorcami (nie każdy bank zaakceptuje każdego na kredyt).

Po wysłaniu wszystkich dokumentów,jakie dany bank potrzebuje, zlecana jest wycena nieruchomości. Gdy bank akceptuje wszystkie dokumenty oraz wycena nieruchomości okazuje się pozytywna,otrzymujemy dokument, który jest oficjalnym potwierdzeniem kredytu – mortgage offer. Dokument ten, otrzymuje również prawnik, który może finalizować calą procedurę.

Oczywiście przedstawiony przykład opisuje sytuację idealną, kiedy wszystko idzie po naszej myśli, co nie jest czestą sytuacją. W wielu przypadkach dużo kwestii trzeba dla banku tłumaczyć, nie zawsze też zaakceptuje on wszystkie dokumenty. Zdarza się również,że po wycenie nieruchomości bank decyduje, że pożyczy nam mniej niż zakładaliśmy na początku. Należy liczyć się także z sytuacją, kiedy bank odrzuca naszą aplikację kredytową.

Polish Express: Dlaczego przy zakupie domu warto skorzystać z usług brokera?

Aleksander Maniowski:Dużo osób zadaje sobie następujące pytanie – dlaczego miałbym wydawać dodatkowe pieniądze, jeżeli jestem w stanie sam iść do banku, gdzie doradca pomoże we wszystkim, w dodatku za darmo?

W odpowiedzi - broker to nie tylko osoba, która doradzi nam w kwestii kredytu i pomoże nam wypełnić aplikację o kredyt, ale również w odróżnieniu od doradcy z banku,znajdzie dla nas najlepszy kredyt na całym rynku oraz doradzi,jaki rodzaj kredytu przy naszej sytuacji finansowej będzie dla nas najlepszy, oszczędzając dla nas często w ten sposób tysiące funtów.

Kolejnym aspektem, który przemawia za tym,aby skorzystać z usług brokera jest to, że to właśnie broker prowadzi nas przez cały proces zakupu nieruchomości, kontaktuje się w naszym imieniu z agencją nieruchomości, bankiem czy prawnikiem, pomagając nam wypełniać wszystkie dokumenty, co komuś,kto nie miał z tym wcześniej styczności, może przysporzyć wiele stresu oraz pochłonie dużą ilość czasu.

Broker jest również naszym doradcą na dobre i na złe. Oznacza to, że gdy bank nie akceptuje nas na kredyt bądź wystapiły problemy związane z wyceną nieruchomości, doradca często ma dostępne inne rozwiązania, bądź jest w stanie wynegocjować dla nas pozytywne zakończenie.

Ważnym elementem pracy brokera jest ciągłe sprawdzanie najnowszych ofert kredytowych i odpowiedni ich dobór w taki sposób, abyśmy zaoszczędzili nasze fundusze w kolejnych latach kredytowania.Przy wyborze doradcy kredytowego warto zwrócić uwagę,czy dany broker posiadanastępujące cechy:

- jest tzw. whole of market(to znaczy, że ma w swojej ofercie dostęp do wszystkich banków na rynku, co daje możliwość znalezienia rzeczywiście najlepszej i najtańszej opcji),
- jest autoryzowany przez Brytyjską Radę Finansową (FCA), co przekłada się na to, że bierze pełną odpowiedzialność za poczynione działania,
- dodatkowym atutem byłaby możliwość komunikacji w języku polskim.

Polish Express: Jeśli już odbierzemy klucze od naszego wymarzonego domu, czy jest jeszcze coś, o czym powinniśmy pamiętać?

Aleksander Maniowski: Po pierwsze musimy pamiętać,aby płacić raty za kredyt - to oczywiście żartem mówiąc.Przed otrzymaniem kluczy (completion) następuje również proces zwany wymianą kontraktów (exchange of contracts) – od tego momentu jesteśmy osobami odpowiedzialnymi za stan nieruchomości – wiąże się to z kwestią ubezpieczenia domu, które musi być aktywne od tego czasu.

Co do innych kwestii ważnych – należy pamiętać przede wszystkim o tym, na jaki czas mamy umowę z bankiem, aby w miarę wcześnie zareagować,jeśli chodzi o rekredytowanie domu (najlepiej,żeby odbyło się to 2-3 miesięcy przed końcem umowy).

Istotną kwestią jest również zabezpieczenie w postaci polis na życie oraz chorób krytycznych, które przy wzięciu kredytu powinny być zaaranżowane i aktywne od dnia odebrania kluczy.Inne kwestie to na przykład zaaranżowanie dostawcow gazu, prądu, poinformowanie councilu oraz zmiana starego adresu na nowy we wszystkich instytucjach,gdzie stary adres był używany.

Polish Express: Dziękujemy za wyczerpujące i rzetelne odpowiedzi. Jak można się z państwem skontaktować?

Aleksander Maniowski:Działamy na terenie całej Wielkiej Brytanii. Nasza główna siedziba znajduje się pod adresem:145 Great Ancoats Street M4 6DH Manchester.

Tel: 07446 149 636
Email: [emailprotected]

Jak spełnić marzenie o własnym domu i go kupić? (2)Redakcja Polish ExpressJak spełnić marzenie o własnym domu i go kupić? (3)Jak spełnić marzenie o własnym domu i go kupić? (4)Jak spełnić marzenie o własnym domu i go kupić? (5)

Redaktor serwisu

[emailprotected]

Chcesz się z nami podzielić czymś, co dzieje się blisko Ciebie? Wyślij nam zdjęcie, film lub informację na: [emailprotected]

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Duncan Muller

Last Updated: 07/16/2022

Views: 6168

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Duncan Muller

Birthday: 1997-01-13

Address: Apt. 505 914 Phillip Crossroad, O'Konborough, NV 62411

Phone: +8555305800947

Job: Construction Agent

Hobby: Shopping, Table tennis, Snowboarding, Rafting, Motor sports, Homebrewing, Taxidermy

Introduction: My name is Duncan Muller, I am a enchanting, good, gentle, modern, tasty, nice, elegant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.