Kupno mieszkania z rynku wtórnego – jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym? (2022)

Na mieszkanie z rynku wtórnego decyduje się wiele osób, choćby dlatego, że wybór takich lokali jest znacznie większy niż na rynku pierwotnym. Kupno mieszkania z rynku wtórnego jest jednak bardziej ryzykowne – dowiedz się, jakie pułapki czekają na nabywców nieruchomości z drugiej ręki i jak uniknąć kłopotów przy takiej inwestycji.

Mieszkanie z rynku wtórnego – czym jest?

Mieszkanie z rynku wtórnego to nic innego jak mieszkanie używane, czyli takie, które już zostało oddane do użytkowania oraz posiada właściciela.

Powszechnie uważa się, że na rynku wtórnym sprzedawane są wyłącznie stare lokale mieszkalne, najczęściej z wielkiej płyty. Tymczasem oferta takich nieruchomości jest znacznie bogatsza – znajdziemy w niej bowiem także mieszkania w kamienicach, całkiem nowych budynkach wielorodzinnych, a nawet w nowoczesnych apartamentowcach.

Duży wybór mieszkań pod względem lokalizacji, standardu i wielkości jest największą zaletą rynku wtórnego. Coś dla siebie znajdzie na nim każdy w zależności od preferencji i możliwości finansowych.

Mieszkanie z rynku wtórnego – gdzie szukać ofert?

Jeśli interesuje Cię zakup mieszkania z rynku wtórnego, znalezienie nieruchomości spełniającej Twoje oczekiwania nie będzie problemem. Istnieje co najmniej kilka miejsc, gdzie możesz zapoznać się z ofertami sprzedaży lokali z drugiej ręki i są to przede wszystkim:

 • portale ogłoszeniowe typu OLX, Gratka, Lento, Gumtree,
 • portale branżowe np. Otodom, Domiporta,
 • serwisy społecznościowe – np. Facebook,
 • strony internetowe biur nieruchomości,
 • lokalna prasa.

Przeglądając oferty, zwracaj uwagę na to, czy są one wystawione przez właścicieli czy przez biura nieruchomości. Zakup mieszkania przez pośrednika może się bowiem wiązać z dodatkowymi kosztami.

(Video) Nieruchomość z rynku wtórnego - CO MUSISZ SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM

Mieszkanie z rynku wtórnego – ile kosztuje?

Największy wpływ na koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego ma lokalizacja. W 2021 roku średnie ceny za m2 takich nieruchomości w największych miastach kształtują się następująco:

 • Warszawa – 11003 zł /m2
 • Kraków – 9439 zł /m2
 • Wrocław – 8040 zł /m2
 • Poznań – 7198 zł /m2
 • Gdańsk – 9176 zł /m2
 • Łódź – 5704 zł /m2

Powyższe ceny mieszkań z rynku wtórnego są uśrednione. W danym mieście mogą więc się nieznacznie różnić, w zależności od lokalizacji nieruchomości (najdroższe mieszkania są w centrum miasta), stanu technicznego, wieku budynku czy też kondygnacji (najtańsze są lokale usytuowane na wyższych piętrach w blokach bez windy).

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Na kupno mieszkania z rynku wtórnego warto zdecydować się w wielu sytuacjach. Będzie to dobre rozwiązanie na przykład jeśli:

 • chcesz znaleźć lokal, w którym można od razu zamieszkać – wśród ofert znajdziesz mieszkania niewymagające remontu, a nawet z wyposażeniem,
 • interesuje Cię zakup mieszkania na wynajem – jeżeli znajdziesz lokal niewymagający dodatkowych inwestycji, możesz niemal od razu zacząć na nim zarabiać,
 • masz bardzo specyficzne wymagania – np. szukasz mieszkania w kamienicy,
 • masz ograniczony budżet – na rynku wtórnym masz większe szanse znaleźć tanie mieszkanie.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – jak wygląda proces zakupu?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku nie różni się specjalnie od procedury zakupu nieruchomości od dewelopera. Różnice dotyczą rodzaju podpisywanej umowy oraz formalności po zakupie mieszkania – na rynku wtórnym kupujący musi np. uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, a na pierwotnym podatek VAT.

Koszty transakcyjne zakupu mieszkania na rynku wtórnym

Koszty transakcyjne zakupu mieszkania na rynku wtórnym są nieco wyższe niż przy zakupie nowego lokum od dewelopera. Nabywca musi bowiem uiścić:

 • opłatę notarialną za sporządzenie umowy – zależy ona od wartości mieszkania, jeśli cena mieści się w przedziale 60 tys. zł a 1 mln zł, taksa dla notariusz wynosi 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł,
 • opłatę za odpis aktu notarialnego – od 6 do 20 zł za stronę plus VAT,
 • opłatę za wpis do Księgi Wieczystej – 200 zł (jeśli jej nie ma, należy ją założyć i to kosztuje 100 zł),
 • podatek PCC,
 • ewentualne koszty pośrednika – biuro nieruchomości pobiera najczęściej prowizję w wysokości od 0,2 do 3% od wartości mieszkania.

Należy też wziąć pod uwagę ewentualne koszty zaciągnięcia kredytu hipotecznego, czyli np. koszt wyceny nieruchomości, opłatę za wpis do hipoteki i podatek PCC, a także koszt obowiązkowego ubezpieczenia nieruchomości.

(Video) Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego a podatek

Nabywca mieszkania z rynku wtórnego musi obligatoryjnie uiścić podatek od zakupu nieruchomości PCC, który wynosi 2% jej wartości rynkowej (najczęściej nalicza się go od ceny zakupu). Należy go wpłacić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy przenoszącej własność. W tym terminie trzeba także złożyć deklarację PCC-3.

Formalności związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego

Jeśli chodzi o formalności, zakup mieszkania z rynku wtórnego wymaga najczęściej jedynie podpisania dwóch umów: przedwstępnej i tej właściwej przenoszącej własność. Tylko ta druga umowa musi mieć formę aktu notarialnego.

W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia właściwej umowy przeniesienia własności w określonym terminie i na ustalonych warunkach. Interesy stron zabezpiecza tutaj najczęściej zadatek, który wpłaca sprzedającemu nabywca. Musisz pamiętać, że w razie wycofania się z transakcji sprzedający może go zatrzymać w całości, a jeśli to on zrezygnuje ze sprzedaży, ty masz prawo żądać jego zwrotu w podwójnej wysokości.

Umowa przenosząca własność jest podpisywana u notariusza, który z reguły dba o to, by nie znalazły się w niej klauzule niedozwolone. Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię rękojmi. Niestety rękojmia na mieszkanie z rynku wtórnego nie przysługuje w takim zakresie jak przy zakupie lokalu od dewelopera. Oznacza to, że nie będziesz mógł dochodzić swoich praw, jeśli po zakupie mieszkania wykryjesz jakieś jego wady (chyba że zostały one podstępnie zatajone przez sprzedawcę). Warto więc sprawdzić treść umowy i nie godzić się na zapisy ograniczające odpowiedzialność sprzedającego za wady mieszkania.

Zobacz też:Kupno mieszkania bez pośrednika – czy warto kupić mieszkanie na własną rękę?>>

Mieszkanie z rynku wtórnego na kredyt – co warto wiedzieć?

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego potrzebnych jest niewiele dokumentów:

(Video) Mieszkanie lub dom z rynku wtórnego - jak bezpiecznie kupić nieruchomość "z drugiej ręki"

 • zaświadczenie o zarobkach,
 • odpis z księgi wieczystej danej nieruchomości,
 • umowa przedwstępna zawarta ze sprzedającym.

Dopiero po zawarciu umowy kredytowej będziesz mógł podpisać umowę przenoszącą własność mieszkania. Należy ją dostarczyć do banku – na tej podstawie bank w ciągu kilku dni przeleje pieniądze na konto sprzedającego.

Ponieważ istnieje ryzyko, że bank odmówi ci finansowania, warto znacznie wcześniej zacząć się o nie ubiegać. Dobrze jest także w umowie przedwstępnej zawrzeć zapis przewidujący możliwość wycofania się z transakcji bez konsekwencji finansowych w sytuacji nieotrzymania kredytu.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego za gotówkę – jak wygląda?

Wiele osób decyduje się na kupno mieszkania za gotówkę na rynku wtórnym. Jak wówczas wygląda rozliczenie ze sprzedającym? Najczęściej stosowane są trzy opcje do wyboru.

Pierwsza to złożenie w depozycie u notariusza odliczonej sumy w gotówce np. na dzień przed podpisaniem aktu notarialnego. Taki depozyt jest niestety odpłatny. Kolejnym rozwiązaniem jest dokonanie przelewu na konto sprzedającego podczas wizyty w kancelarii notarialnej. Trzecią opcją jest wskazanie w umowie notarialnej terminu, w jakim powinien być dokonany przelew na wskazane konto sprzedającego.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Chcąc bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego, warto dokładnie sprawdzić nieruchomość przed zawarciem umowy. Oto, na co należy zwrócić uwagę:

 • stan techniczny lokalu – wiele osób zatrudnia w tym celu fachowca, który jest w stanie wykryć najdrobniejsze usterki mieszkania,
 • stan prawny mieszkania – należy poprosić sprzedawcę o przedstawienie jego tytułu własności do lokalu oraz zweryfikować księgę wieczystą nieruchomości (znajdziesz w niej informację o właścicielu, a także ewentualnych hipotekach i innych obciążeniach na rzecz osób trzecich),
 • stan finansowy – przed zakupem sprzedający powinien dostarczyć zaświadczenie o braku zaległości wobec spółdzielni lub wspólnoty.

Przed zawarciem umowy przeniesienia własności sprzedający powinien także przedstawić zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób z mieszkania.

(Video) 🏠 10 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem mieszkania | Mieszkaniowa Pigułka Wiedzy #2

Warto wiedzieć:Jak sfinansować zakup mieszkania bez zaciągania kredytu hipotecznego?>>

Na jakie pułapki można natrafić kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

Najważniejsze pułapki przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym już wymieniliśmy. Czas na podsumowanie i zwrócenie uwagi na inne niebezpieczeństwa:

 1. Wysokie koszty transakcyjne największym obciążeniem jest podatek PCC oraz prowizja pośrednika.
 2. Obciążenia na nieruchomości – uważać należy np. na umowę służebności lub dożywocia, która nie zawsze są wpisana do księgi wieczystej.
 3. Zadłużenie – np. wobec spółdzielni lub z tytułu prowadzonej w lokalu działalności gospodarczej.
 4. Zakup mieszkania z lokatorami – może zdarzyć się, że w lokalu mieszkają najemcy bez meldunku na podstawie umowy najmu (należy to sprawdzić przed zakupem i zażądać dostarczenia rozwiązania takiej umowy).
 5. Uciążliwe sąsiedztwo – jest ono zatajane przez sprzedających, a często stanowi główny powód pozbywania się mieszkania.
 6. Zły stan techniczny mieszkania – niewidoczne pod tynkiem zagrzybienie, stare przewody elektryczne, zużyte rury itp.
 7. Wysokie koszty eksploatacyjne – sprzedający często zaniżają czynsz i koszty ogrzewania, które w rzeczywistości okazują się bardzo wysokie.

Co zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Po zakupie mieszkania na rynku wtórnym należy wpisać się jako nowy właściciel nieruchomości w księdze wieczystej, a także zgłosić fakt nabycia lokalu w urzędzie gminy, który na tej podstawie zmieni płatnika podatku od nieruchomości. Można także od razu dokonać formalności meldunkowych, jeśli planuje się zamieszkać w zakupionym lokalu.

Konieczne jest także zgłoszenie się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz przepisanie umów z dostawcami mediów (przydaje się tutaj spis stanu liczników w protokole zdawczo-odbiorczym).

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – czy warto się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się, co lepiej wybrać – mieszkanie z rynku wtórnego czy z pierwotnego od dewelopera.

Aktualnie ceny nowych mieszkań są na bardzo zbliżonym poziomie co ceny mieszkań używanych. Jest ich jednak znacznie mniej na rynku, a poza tym nie zawsze są dostępne w wybranej lokalizacji. Zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jestich lepszy stan techniczny i większe możliwości aranżacji. Niestety na odbiór lokalu trzeba długo czekać, a także później poświęcić sporo czasu na ich wykończenie. Chcąc uniknąć takich problemów, warto znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym, pamiętając jednak o pułapkach, jakie wiążą się z ich zakupem.

(Video) jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Rynek wtórny czy deweloperski? By poznać odpowiedź, dowiedz się, co dalej z rosnącymi cenami mieszkań w Polsce.

FAQs

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym? ›

Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia transakcji kupna mieszkania na rynku wtórnym, zanim podpiszemy umowę kupna/sprzedaży nieruchomości ze sprzedawcą, warto jest obejrzeć lokal wraz z właścicielem oraz sprawdzić jego stan prawny, jak i elementy pośrednie tj. lokalizacja.

Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego? ›

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
 • instalacja grzewcza,
 • stan techniczny ścian (ślady po zaciekach, pęknięcia),
 • stan techniczny okien i podłóg (rozszczelnienia, wytarcia),
 • jakość materiałów wykończeniowych (czy nie wymagają odnowienia),
 • zużycie sprzętów (jeśli mieszkanie jest wyposażone).
Nov 12, 2020

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i nie dać się oszukać? ›

Żeby nie dać się oszukać, należy zadbać o to, aby umowa czyniła zadość przepisom prawa. Regulacja ta jest zawarta w art. 158 kodeksu cywilnego, który brzmi następująco: „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jak udokumentować pieniądze na zakup mieszkania? ›

Rodzice zobowiązani są do udokumentowania przekazania pieniędzy. Nie jest to proces skomplikowany. Wystarczy potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty dokonanej w banku. Ważne, aby dokładnie i jednoznacznie określić cel przekazywanych pieniędzy w tytule przelewu lub na druku wpłaty.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie za gotówkę? ›

Kupno domu/mieszkania za gotówkę wiąże się ze znacznie uproszczoną procedurą i obejmuje jedynie podpisanie umowy oraz dokonanie przelewu gotówki. Nie trzeba podpisywać umowy przedwstępnej, płacić zadatku czy oczekiwać na decyzję kredytową. Do sporządzenia umowy jest niezbędny notariusz, który pobiera stosowną opłatę.

Czy oplaca się kupic mieszkanie z rynku wtórnego? ›

Mieszkania z drugiej ręki cieszą się sporą popularnością wśród Polaków – dane GUS-u i Eurostatu potwierdzają, że transakcje na rynku wtórnym wciąż stanowią większość. Za wyborem używanych mieszkań przemawia ich dobra lokalizacja – często w centrach miast, rozbudowana infrastruktura i możliwość szybkiego wprowadzenia.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym krok po kroku? ›

Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia transakcji kupna mieszkania na rynku wtórnym, zanim podpiszemy umowę kupna/sprzedaży nieruchomości ze sprzedawcą, warto jest obejrzeć lokal wraz z właścicielem oraz sprawdzić jego stan prawny, jak i elementy pośrednie tj. lokalizacja.

Jak oszukują przy kupnie mieszkania? ›

Oszuści najpierw zbierają wszystkie potrzebne im dane — sprawdzają księgi wieczyste, spisując dane właścicieli wraz z numerem PESEL. Następnie wyrabiają fałszywy dowód tożsamości, którym mogą się wylegitymować i wystawiają ogłoszenie, często z wyjątkowo atrakcyjną ceną.

Na co zwrocic uwage przy kupnie mieszkania? ›

Kupując nowe lokum ważne powinno być dla nas nie tylko samo mieszkanie, ale też inne kwestie dotyczące nie tylko samej nieruchomości. Istotne są też takie rzeczy jak sytuacja na rynku mieszkaniowym, infrastruktura, lokalizacja, czy też komunikacja.

Czy sprzedający płaci podatek od sprzedaży mieszkania? ›

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto płaci podatek od sprzedaży nieruchomości, to mamy dobrą wiadomość dla kupujących – opłatę uiszcza jedynie osoba fizyczna zbywająca mieszkanie/dom. Zgodnie z przepisami podatek nie dotyczy w przypadku transakcji dokonywanych w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czy Urząd Skarbowy może zapytac skad mam pieniądze? ›

Brak możliwości udokumentowania źródeł pochodzenia środków pieniężnych na wezwanie urzędu skarbowego. Na samym początku wskazać należy, że brak możliwości udokumentowania źródeł pochodzenia środków pieniężnych na wezwanie urzędu skarbowego może spowodować dotkliwe konsekwencje dla podatnika.

Czy notariusz zgłasza do urzędu skarbowego zakup mieszkania? ›

W innym przypadku notariusz podczas podpisywania umowy przeniesienia własności pobiera od kupującego przedmiotowy podatek i odprowadza go do stosownego urzędu skarbowego. Warto zaznaczyć, że ten obowiązek podatkowy dotyczy wyłącznie strony kupującej.

Czy zakup mieszkania trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym? ›

Zgodnie z Ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych każdy zakup nieruchomości należy zgłosić do urzędu skarbowego i uiścić odpowiedni podatek.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Czy można zapłacić za mieszkanie gotówka u notariusza? ›

Nabywca może tradycyjnie na miejscu uregulować płatność gotówką, bądź dokonać przelewu w kilka dni po podpisaniu umowy. Chcąc uniknąć problemu z przeliczaniem środków w dniu aktu, może także skorzystać z depozytu notarialnego, który usprawni proces.

Ile można zapłacić gotówką za nieruchomość? ›

Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że w gotówce opłacany jest zadatek na poczet zakupu nieruchomości, o ile jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych, maksymalnie 10 tysięcy. Jeżeli suma jest większa, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, wówczas opłacana jest raczej w formie przelewu.

Ile trwa zakup mieszkania z rynku wtórnego? ›

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego trwa to zwykle od 1 miesiąca do 3 miesięcy, a będących w budowie mieszkań deweloperskich – nawet kilka lat.

Jak kupować mieszkanie na rynku wtórnym? ›

Pamiętaj o tym, że planując zakup mieszkania z rynku wtórnego, staniesz się jego właścicielem bezpośrednio po podpisaniu aktu notarialnego. Nowe mieszkanie staje się Twoją własnością dopiero po przeniesieniu praw własności oraz wyodrębnieniu lokalu.

Ile czasu zajmuje znalezienie mieszkania? ›

— Zakup nieruchomości trwa średnio od jednego do sześciu miesięcy. Rekordziści szukają kilka lat. Single, którzy kupują nieruchomość po raz pierwszy, potrzebują na to zwykle od miesiąca do pół roku. Wybierają mieszkania najmniejsze – jedno lub dwupokojowe, które w zupełności odpowiadają ich potrzebom.

Czy w akcie notarialnym wpisuje się wyposażenie mieszkania? ›

NIE. Wskazane elementy wyposażenia lokalu stanowią jego części składowe bądź przynależności i jako takie, wraz z zawarciem umowy sprzedaży, przeszły na własność nabywcy lokalu. Stanowią o tym przepisy art. 47 oraz 51 i 52 Kodeksu cywilnego (Dz.

Kiedy kupujący płaci za mieszkanie? ›

W momencie podpisania aktu, kupujący u notariusza przelewa pieniądze na konto sprzedającego. Aby sposób ten miał jakikolwiek sens, strony powinny wcześniej umówić się na założenie konta w tym samym banku, aby przelew od razu trafił na konto sprzedającego.

Co wpisać w tytule przelewu przy zakupie mieszkania? ›

Gdy dokonujemy wpłaty zaliczki lub zadatku w związku z zakupem mieszkania, tytuł przelewu musi być bardzo precyzyjny, zawierać informację o tym, że jest to wpłata na poczet zakupu danej nieruchomości. Chodzi o to byśmy mogli uznać ten przelew za część większej transakcji np. zakupu mieszkania na kredyt.

Jak działają oszuści mieszkaniowi? ›

Gdy znajdą się chętni na zakup mieszkania, oszust udaje się z nimi do notariusza i podpisuje umowę. Następnie zabiera pieniądze i znika, a nabywca dopiero po dłuższym czasie odkrywa, że padł ofiarą przestępstwa.

Jakiego mieszkania nie kupować? ›

Miejsce pierwsze: Nieatrakcyjna okolica

Chyba nikt nie chciałby mieć widoku z okna na warsztat samochodowy, czy zaplecze supermarketu. Nieatrakcyjna okolica zajmuje pierwsze miejsce w zestawieniu czynników utrudniających sprzedaż.

Czy warto kupic mieszkanie w 2022? ›

Różnie można prognozować na przyszłość, ale jedno jest pewne. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy bardziej się opłaca kupować mieszkanie w przyszłości czy teraz, odpowiedź jest prosta: zdecydowanie lepiej zrobić to teraz.

Co sprawdza notariusz przy kupnie mieszkania? ›

Rola notariusza przy finalizowaniu sprzedaży i kupna nieruchomości podlega sprawdzeniu przez niego przedmiotu umowy, prawa własności, wartości innych formalności. W jego kancelarii zostaną sporządzone wszystkie wymagane dokumenty. To on nada status prawny dokumentom w przypadku kupna mieszkania.

Jak ominąć podatek od sprzedaży mieszkania? ›

na zakup nowej nieruchomości mieszkaniowej. Jeżeli wydamy połowę, czyli 200.000 zł, to podatek od sprzedaży mieszkania zostanie zredukowany o połowę, czyli z 19.000 zł na 9.500 zł. Jeżeli wydamy 100.000 zł na zakup nowej nieruchomości, to redukcja podatku wyniesie 1/4, zaś reszta będzie do zapłaty.

Czy trzeba zgłaszać sprzedaż mieszkania po 5 latach? ›

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat, oznacza konieczność powiadomienia i rozliczenia się z urzędem skarbowym, wtedy też możliwe jest skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Odpowiednim do tego formularzem jest PIT-39, który należy złożyć do 30 kwietnia roku podatkowego upływającego po sprzedaży nieruchomości.

Co zrobić żeby nie płacić podatku od sprzedaży mieszkania? ›

W przypadku gdy sprzedamy mieszkanie czy dom po upływie 5 lat od ich nabycia, nie musimy płacić PIT-u. Warto wiedzieć, jak należy obliczać wspomniany okres 5 lat. Liczy się go od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie bądź wybudowanie nieruchomości.

Ile można przelać pieniędzy na konto bez podatku 2022? ›

Zastanawiasz się, ile można wpłacić na konto bez podatku? Na tę chwilę w roku 2022 kwota, od której przelewy i transakcje polegające na wpłacie gotówki podlegają kontroli przez banki i Urząd Skarbowy to 15 tys. euro.

Czy urząd skarbowy może sprawdzić konto prywatne? ›

Od 1 lipca br. skarbówka będzie mogła wnioskować o udostępnienie przez bank danych z rachunku bankowego osoby fizycznej. Od 1 lipca 2022 r. skarbówka otrzyma wgląd w rachunki osób fizycznych, które nie mają statusu podejrzanego.

Ile lat wstecz urząd skarbowy bada majątek? ›

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się wraz z odsetkami za zwłokę. Zobowiązanie podatkowe przedawnia się zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (wyjątek - patrz ramka). Termin przedawnienia nie może być odroczony przez organ podatkowy (na podstawie art.

Co zgłosić w urzędzie po zakupie mieszkania? ›

Zakup należy zgłosić do urzędu na druku „IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych”, pamiętając o tym, że nie jest to druk uniwersalny, a więc korzystać należy ze wzoru, udostępnionego przez właściwy urząd. Decyzję odnośnie wysokości podatku od nieruchomości urząd przekazuje drogą pocztową.

Gdzie należy zgłosić kupno mieszkania? ›

Zgłoszenie nabycia mieszkania do urzędu miasta lub urząd gminy. Kolejnym miejscem, do którego musisz zgłosić nabycie mieszkania, jest urząd miasta lub urząd gminy. Zrobisz to za pomocą specjalnego formularza: IN-1.

Czy można zapłacić gotówką za zakup mieszkania? ›

Obecnie nie ma żadnych ustawowych wytycznych co do tego, w jaki sposób należy finansować zakup nieruchomości. Może być to więc kredyt, gotówka odkładana na lokacie czy nawet w domu, w przysłowiowej skarpecie.

Jakie dokumenty przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? ›

numer księgi wieczystej lokalu (jeśli lokal ma założoną księgę) lub zaświadczenie o przysługującym spółdzielczym prawie własnościowym do lokalu. wyciąg aktualnych opłat administracyjnych wraz z wielkościami składek i zaliczek. oświadczenie zarządcy o stanie finansowym i prawnym wspólnoty.

Kto płaci u notariusza kupujący czy sprzedający? ›

Ustawa nie precyzuje, która ze stron ma obowiązek ustalić termin podpisania umowy u notariusza oraz opłacić związane z tym opłaty. Jednak zwyczajowo przyjęło się, że strona sprzedająca najczęściej umawia termin spotkania u notariusza, natomiast strona kupująca pokrywa koszty związane z aktem notarialnym.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od kupna mieszkania? ›

Warto wiedzieć: osoba sprzedająca mieszkanie również może zapłacić podatek (tzw. podatek od wzbogacenia). Wynosi on 19 proc. i płaci się go wyłącznie od dochodu, a nie od kwoty transakcji, gdy do sprzedaży nieruchomości doszło przed upływem pięć lat podatkowych od momentu jej nabycia.

Jak udokumentować pieniądze na zakup mieszkania? ›

Rodzice zobowiązani są do udokumentowania przekazania pieniędzy. Nie jest to proces skomplikowany. Wystarczy potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty dokonanej w banku. Ważne, aby dokładnie i jednoznacznie określić cel przekazywanych pieniędzy w tytule przelewu lub na druku wpłaty.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie za gotówkę? ›

Kupno domu/mieszkania za gotówkę wiąże się ze znacznie uproszczoną procedurą i obejmuje jedynie podpisanie umowy oraz dokonanie przelewu gotówki. Nie trzeba podpisywać umowy przedwstępnej, płacić zadatku czy oczekiwać na decyzję kredytową. Do sporządzenia umowy jest niezbędny notariusz, który pobiera stosowną opłatę.

Ile placi się wzbogacenia od kupna mieszkania? ›

Jego wysokość wynosi 2% od wartości rynkowej zakupionego mieszkania. W praktyce podatek ten oblicza się od ceny ustalonej w akcie notarialnym ceny zakupu i odprowadzany jest przez notariusza do właściwego urzędu skarbowego.

Jak sprawdzić stan techniczny mieszkania przed kupnem? ›

Najważniejszym dokumentem jaki sprawdzić trzeba przed zakupem mieszkania jest księga wieczysta nieruchomości. Warto jednak poprosić sprzedającego o kilka innych papierów, aby mieć pewność, że planowana transakcja nie przysporzy nam w przyszłości problemów.

O co pytać notariusza przy kupnie mieszkania? ›

Według nich należy określić stan prawny mieszkania, dokładną lokalizację oraz wszelkie uprawnienia związane z danym lokalem. Poza tymi informacjami prawidłowo skonstruowany akt musi zawierać: Dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu. Miejsce sporządzenia aktu.

O co pytać sprzedawcę mieszkania? ›

Oprócz tego musisz także zapytać, a najlepiej sprawdzić samodzielnie, w jakim stanie są wszelkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna), jakiej grubości są ściany, czy w mieszkaniu nie ma wilgoci, a także jak mają się drzwi, okna czy balkon.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania? ›

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o kupnie lokalu, sprawdźmy kondycję znajdujących się w nim rur, kabli, instalacji, ścian i dachu. Warto również zwrócić uwagę na stan klatki schodowej oraz windy. Istotna okazuje się również dokładna inspekcja samego mieszkania.

Mieszkanie na rynku wtórnym – jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Rynek wtórny a rynek pierwotny – jakie są różnice? Gdzie szukać mieszkań? Ekspert wyjaśnia!

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jak nie dać się oszukać?. Każda osoba, która szuka mieszkania, zadaje sobie pytanie, czy lepiej kupić nieruchomość na rynku wtórnym, czy na rynku pierwotnym.. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie są różnice między lokalem, który możesz nabyć na rynku wtórnym a lokalem na rynku pierwotnym.. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, możesz zaoszczędzić na remoncie.. Kiedy porównujemy ceny mieszkań w różnych miastach, to nasze spostrzeżenia są takie, że mieszkania z rynku wtórnego są statystycznie tańsze niż lokale, które można nabyć na rynku pierwotnym.

Przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym sprawdź jego księgę wieczystą oraz zwrócić uwagę na stan elewacji i dachu.

Koniecznie należy sprawdzić, czy lokal jest nieruchomością wyodrębnioną prawnie z całego budynku i czy ma założonąksięgę wieczystą (KW) .. W tym dokumencie zawarte są informacje dotyczące udziału w części wspólnej budynku i gruntu, na którym jest położony budynek.. Pamiętajmy, że nie każde mieszkanie ma prowadzoną księgę wieczystą (KW).. Przykładem może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – dla tego typu mieszkań może, ale nie musi być ona założona.. Przy lokalizacji warto także wspomnieć o dokumentach planistycznych.. Jak wyglądają części wspólne budynku, czy jest czysto, czy nie ma śladów wandalizmu – odpowiedzi na te pytania powiedzą ci sporo zarówno o mieszkańcach budynku, jak i skuteczności zarządcy.. Warto sprawdzić czy na umowach dotychczasowego właściciela nie ciążą zobowiązania.. Jeżeli lubimy rośliny – zwróćmy uwagę na dostępność światła na parapetach , jeżeli kochamy gotować ważna będzie dla nas wielkość oraz możliwość funkcjonalnego zaaranżowania kuchni.

Przeczytaj porady dla kupujących mieszkanie z rynku wtórnego. Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jak ominąć pułapki? Na jakie koszty się przygotować?

Zwróćmy tu uwagę na koszty dodatkowe, które w przypadku rynku wtórnego są wyższe niż w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera.. Takie lokale są zwykle wolne od wad mieszkań starszych.. Lokalizacja Jeśli chodzi o lokalizację mieszkania, zwróćmy uwagę, co jest dla nas szczególnie ważne, np.. Z kolei lokale na parterze są łatwo dostępne i czasem mają dodatkową atrakcję w postaci przynależnego ogródka, ale są bardziej narażone na włamania.. Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe?. Natomiast w przypadku lokali bezczynszowych w ciepłych miesiącach nie płacimy nic za ogrzewanie, ale gdy jest zimno, koszty są duże.. Musimy się też upewnić, jaki jest stan prawny mieszkania i czy nie ma ono obciążeń finansowych.. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany.. Musimy więc być przygotowani na kolejne kilka tysięcy złotych.. Umowa ma zwykle objętość od 10 do 20 stron.. Na koniec pozostają opłaty sądowe – za wpis w księdze wieczystej potwierdzający zmianę właściciela nieruchomości, a w przypadku finansowania zakupu kredytem hipotecznym za wpis hipoteki.

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Poznaj procedurę kupna mieszkania krok po kroku! Jak sprawdzić czy mieszkanie nie jest zadłużone?

Kupno mieszkania, niezależnie od tego czy to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, zawsze jest pracochłonnym procesem.. Jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem?. Co za tym idzie, jeżeli zbywca nieruchomości nie uregulował na czas swoich długów, bank może żądać ich spłaty od nas.. Co to jest umowa przedwstępna kupna mieszkania?. Umowę przedwstępną możemy napisać na podstawie poniższego wzoru:. § 3 Cenę sprzedaży Kupujący zapłaci sprzedającemu w terminie do ………………….. (data dzienna) dni od podpisania aktu notarialnego umowy sprzedaży z udzielonego mu kredytu bankowego bezpośrednio na rachunek bankowy Sprzedającego.. Kupno mieszkania krok po kroku nie jest skomplikowane, ale wymaga przejścia przez wszystkie etapy.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to częsty wybór osób, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do nowego lokum. Tego rodzaju mieszkania zazwyczaj są już urządzone, dzięki czemu ...

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to częsty wybór osób, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do nowego lokum .. Tego rodzaju mieszkania zazwyczaj są już urządzone, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na czekanie, aż deweloper skończy inwestycję i uda się wyremontować mieszkanie.. co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego oraz jakich formalności dopełnić po zakupie mieszkania w 2022 roku .. Bardzo ważnym kryterium wyboru mieszkania z rynku wtórnego jest wysokość czynszu, jaki będzie trzeba płacić co miesiąc.. Jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej , rozsądnie jest poprosić sprzedawcę o okazanie tytułu prawnego do nieruchomości, który potwierdzi, że jest jej właścicielem i może nią rozporządzać, np.. Możesz rozważyć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub kupić je za gotówkę.. Pierwszym etapem zakupu mieszkania z rynku wtórnego na kredyt jest umowa przedwstępna.. Po upewnieniu się co do tytułu prawnego do lokalu oraz jego stanu prawnego podpisz umowę przedwstępną lub umowę rezerwacyjną mieszkania i wpłać kwotę zadatku.. w zakupie wtórnym nabywca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od nabycia nieruchomości – w przypadku kupna deweloperskiego podatek uiszcza deweloper (choć w praktyce taki podatek wlicza się do ceny mieszkania).. fajnyprojekt Kupno mieszkania z rynku wtórnego to nie tylko koszty samego mieszkania, które określi sprzedający.. To również podatek oraz transakcyjne opłaty za kupno mieszkania z rynku wtórnego.. Jedna z opłat za kupno mieszkania z rynku wtórnego to podatek od czynności cywilno-prawnych (jego wysokość uzależniona jest od wartości rynkowej nieruchomości) oraz także podatek od ustanowienia hipoteki.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest niczym kupowanie kota w worku. Podpowiadamy, gdzie sprawdzić mieszkanie z drugiej ręki, żeby nie stać się posiadaczem zadłużonego lokalu.

Przed kupnem lokalu „z drugiej ręki” należy poświęcić czas na jego. sprawdzenie - czy osoba, od której zamierzamy dokonać zakupu, jest. faktycznym jego właścicielem, czy lokal jest obciążony hipoteką, czy sprzedający. zalegają z czynszem oraz innymi opłatami.. Po otrzymaniu pełnomocnictwa od właścicielki, które stanowiło pozwolenie na sprawdzenie płatności za czynsz, okazało się, że zalega ona z płatnościami za kilka lat wstecz, o czym naturalnie nie wspomniała .. Wynika z niej, kto. jest właścicielem nieruchomości, czy sprzedającemu przysługuje własnościowe. prawo do lokalu spółdzielczego, czy została ustanowiona na niej hipoteka,. lokalizacja mieszkania i jego wielkość.. Poza sprawdzeniem, kto jest. właścicielem nieruchomości i na jakiej podstawie ją nabył, koniecznie należy zweryfikować,. czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką lub innymi prawami na rzeczy osób. trzecich, a także czy nie toczą się postępowania egzekucyjne przeciwko zbywcy. nieruchomości – informuje Agnieszka Roguska-Kikoła, radca prawny , Kancelaria. Prawnicza Contrahendo.. Dodatkowo, jak wskazuje Aleksandra Grzechnik, radca prawny w Kancelarii Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni,może. się też zdarzyć, że wpis hipoteki czy innego prawa jest jeszcze nieujawniony (trwa. procedowanie w sądzie wieczystoksięgowym).. Jeśli mieszkanie jest obciążone hipoteką, należy. ustalić, czy zobowiązanie zostało już spłacone przed aktualnego właściciela, czy. zostanie spłacone ze środków pozyskanych od kupującego – wyjaśnia Aleksandra. Grzechnik, radca prawny w w Kancelarii Robaszewska & Płoszka Radcowie Prawni.. W praktyce wygląda to w ten sposób,. że osoba, na którą spisana jest umowa, ma prawo mieszkać w danym lokalu aż do. swojej śmierci, niezależnie od tego, kto jest właścicielem mieszkania.. Warto zabezpieczyć się na wypadek, gdyby prawo dożywocia nie. zostało wpisane do księgi wieczystej, poprzez zawarcie w umowie sprzedaży. mieszkania oświadczenia sprzedającego, że mieszkanie nie jest obciążone prawami. osób trzecich.. W celu zabezpieczenia się przed nabyciem lokalu. z niechcianymi mieszkańcami należy zażądać od właściciela zaświadczenia z. wydziału meldunkowego urzędu miasta bądź gminy, że w mieszkaniu nikt nie jest. zameldowany.. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy na lokalu nie ciążą długi nie. tylko zabezpieczone hipoteką, ale również zobowiązania podatkowe.

Kupno mieszkania z drugiej ręki. Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego, na co uważać? Lista rzeczy do sprawdzenia.

Razem z moją drugą połówką obejrzeliśmy kilka inwestycji, które przykuły naszą uwagę czy to ze względu na odległość od centrum, lokalizację, cenę czy też inne czynniki, które są dla nas istotne – o nich nieco dalej.. Ważną kwestią (o ile nie najważniejszą) do sprawdzenia, nim zdecydujemy się na kupno mieszkania, jest cena za 1 mkw.. Plus jest też taki, że jeśli trafi się na zadbane mieszkanie , którego wystrój akurat nam odpowiada, to nie trzeba od razu szaleć z remontem .. Osiedla, na których się one znajdują, są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta , a że tereny dookoła zostały już dawno temu zagospodarowane, to mamy pewność, że obok bloku nie wyrośnie nagle jakiś hałaśliwy zakład produkcyjny.. Z autopsji wiem, że plac dla dzieciaków to wcale nie taki oczywisty element, jak mogłoby się wydawać… Dlatego liczę to na bardzo duży plus.. Czy instalacja elektryczna jest miedziana czy aluminiowa?. Stan rur – czy nie ma zacieków, czy nic nie przecieka, nie jest prowizorycznie pozaklejane itp.?. prowizja za pośrednictwo agencji nieruchomości (jeśli z usług takowej się skorzysta) czy podatek od czynności cywilnoprawnych, który stanowi 2% wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (a który nie występuje przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym).. Nieco obawiam się, że z roku na rok podbijane wartości wkładu własnego spowodują na rynku wtórnym tendencję, że właścicielom bardziej opłacać się będzie takie mieszkania wynajmować niż sprzedawać.. Szczerze mówiąc z jednej strony nie mogę się doczekać wprowadzenia się “na swoje”.. czy instalacja elektryczna jest miedziana czy aluminiowa?. Jednak ich największą wadą jest to, że aluminium zmienia swoje właściwości przy wysokich temperaturach, łatwo się kruszy (więc nietrudno o uszkodzenie przewodu) i utlenia się, więc po jakimś czasie dochodzi do pogorszenia połączeń w puszkach instalacyjnych.. telewizora, wieży audio czy komputera, o ile są podpięte do listwy zabezpieczającej; można też z powodzeniem przetestować farelkę, czajnik, piekarnik, oświetlenie w pomieszczeniach – no, cokolwiek jest na wyposażeniu) Jeśli przez kilka minut popracują bez problemu, najpewniej zainstalowane są miedziaki.

Osoby chcące kupić dom często mają dylemat, czy warto wybrać nieruchomość z rynku wtórnego, czy może samemu wybudować. Kupno domu z rynku wtórnego może okazać się bardziej problematyczne ze względu na potencjalne zagrożenia, które mogą się z takim zakupem wiązać. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że będziemy bezpieczniejsi. 

Umowa. przedwstępna polega na tym, że jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się w. niej do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej - w naszym przypadku będzie to. umowa sprzedaży nieruchomości.. Jeżeli. po zawarciu umowy przedwstępnej jedna ze stron umowy się z niej nie wywiąże, to. jej zapisy pozwalają drugiej stronie na skuteczne dochodzenie swoich roszczeń.. Data i miejsce zawarcia. umowy, Dane stron, w tym seria i. numer dowodu tożsamości, numer PESEL, Opis przedmiotu sprzedaży, Cena transakcyjna, Kwota zadatku lub zaliczki, Termin zawarcia właściwej. umowy, Podpisy stron. 394 Kodeksu. cywilnego w razie braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwy­czaju za­datek. dany przy za­warciu umowy ma to zna­czenie, że w razie nie­wy­ko­nania umowy. przez jedną ze stron druga strona może bez wy­zna­czenia ter­minu do­dat­ko­wego. od umowy od­stąpić i otrzy­many za­datek za­chować, a je­żeli sama go dała,. może żądać sumy dwu­krotnie wyższej.. Jeśli do sprzedaży nieruchomości nie dojdzie. jednak z winy sprzedającego, zobowiązany jest on nie tylko do zwrotu wpłaconego. zadatku ale jego zwrotu w podwójnej wysokości.. Jeżeli. jedna ze stron zrezygnuje z podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, to druga. strona może dochodzić zarówno odszkodowania, jak i zobowiązania do podpisania. umowy przyrzeczonej.. W tym celu również po numerze księgi wieczystej będziemy mogli sprawdzić, czy inne. osoby nie mają prawa do korzystania z domu.. Kupujący. powinien również sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką i tu z. pomocą po raz kolejny przychodzi nam znajomość numeru księgi wieczystej. nabywanej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny na rynku wtórnym – jakie mieszkanie możesz za niego wybrać? Jakie formalności przeprowadza się w banku? Jakie dokumenty musisz mieć? Krok po kroku!

Omawiamy krok po kroku przebieg zakupu nieruchomości z rynku wtórnego na kredyt hipoteczny .. Proces udzielania kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości od dewelopera , ale oddanej już do użytkowania będzie taki sam, jak w przypadku klasycznego mieszkania na rynku wtórnym.. Zakup nieruchomości na kredyt hipoteczny, niezależnie czy mowa o budowanym mieszkaniu od dewelopera, czy też lokum z drugiej ręki, to złożony, czasochłonny i wieloetapowy proces.. w banku, który ma najlepszą dla Ciebie propozycję kredytu; w instytucji finansowej, która najszybciej udzieli Ci decyzji kredytowej oraz w banku, w którym prawdopodobieństwo otrzymania przez Ciebie kredytu jest największe.. Kredytowanie transakcji na rynku wtórnym wiąże się nie tylko z obowiązkami po stronie kredytobiorcy, ale także z przywilejami.. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego nie jest wymagane zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego .. Niemniej jednak jego zakup wiąże się z koniecznością opłacenia dość wysokiego podatku od czynności cywilnoprawnych.. O ile kredyt na zakupu mieszkania od dewelopera jest zwykle wypłacany w transzach, o tyle kredyt na zakup lokalu z rynku wtórnego – w formie jednorazowego przelewu.. Dłużej musi trwać za to ubezpieczenie na wypadek ognia i zdarzeń losowych, które należy wykupić od razu po ustanowieniu hipoteki na rzecz banku (w przypadku mieszkania deweloperskiego – dopiero po oddaniu do użytkowania).. Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości z drugiej ręki to stosunkowo nieduża ilość dokumentów , krótki czas trwania ubezpieczenia pomostowego i brak wymogu sporządzania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego.. Istotne będą również potwierdzenia, kto jest właścicielem gruntu w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu , czy na nieruchomości nie ciążą tytuły wykonawcze, czy stan faktyczny jest zgodny z zapisami w księdze wieczystej , czyli czy nie doszło do samowoli budowlanej (np.

6 obszarów prawnych i finansowych, które warto sprawdzić przed zakupem mieszkania z drugiej ręki. Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego w bezpieczny sposób?

Jeśli nie – to odpowiedzmy sobie na pytanie, czy chcemy dalej brnąć w jego zakup.. Ale o tym przeczytacie nieco dalej o tym, jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego.. Możemy posiadać prawo własności do gruntu lub też mieć go w tzw.. Jeśli natomiast nieruchomość objęta jest prawem własności, dowiedzmy się, czy jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, czy też całkowita odrębność własnościowa .. Posiadacz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ma możliwość założenia księgi wieczystej na to prawo, choć nie jest to konieczne.. Co to oznacza dla osoby zainteresowanej kupnem takiego mieszkania?. Czy w mieszkaniu podłączony jest gaz (w nowym budownictwie nie montuje się już instalacji gazowych) – jeśli tak, to czy opłaty za niego liczone są w ryczałcie?. Upewnijmy się koniecznie, czy mieszkanie nie jest obciążone tzw.. Wyśledzenie, czy mieszkanie obciążone jest umową dożywocia jest o tyle trudne, że nie ma obowiązku prawnego dotyczącego zamieszczania wzmianki o niej w księdze wieczystej.. Niech ma ono datę z dnia sprzedaży mieszkania.. Czy właściciele posiadają i mogą okazać akt notarialny zakupu mieszkania?. Poza tym obciążonego hipoteką mieszkania nie można sprzedać bez jego opinii i zgody.. Dopytajmy, czy pośrednik pobiera prowizję tylko od jednej strony umowy – od kupującego lub sprzedawcy – czy też od obu proporcjonalnie.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym – koszty. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy często mniej niż za nowe mieszkanie od dewelopera. Ale warto mieć świadomość, że cena to nie wszystkie wydatki. Jakie koszty musi ponieść kupujący używane mieszkanie na rynku wtórnym?

Jeśli dodać do tego opłaty towarzyszące zakupowi mieszkania z rynku wtórnego, może okazać się, że kupno nowej nieruchomości będzie zbliżone cenowo do tego z rynku pierwotnego.. zł do 1 mln taksa notarialna ustanowiona jest na poziomie 1010 zł i 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys.. Często jest tak, że niektórzy notariusze doliczają ją „ekstra”, jednak jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, stawka VAT powinna już być wliczona w maksymalną wysokość taksy, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas notariusz właśnie w ten sposób wycenił swoje usługi i w podanej kwocie zawarł podatek.. Jeśli nie, to w razie zakupu wyżej wspomnianej nieruchomości notariusz może wycenić swoją pracę nawet na ponad 4000 zł.. Nie należy również zapominać o opłacie w wysokości ok. 400 zł za sporządzenie operatu szacunkowego na podstawie, którego bank określi wartość nabywanego mieszkania – wyjaśnia Rafał Salach, ekspert ZFPF, Gold Finance.. – Przy zakupie nieruchomości na kredyt (zarówno nowej jak i używanej), nie można zapomnieć o podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki, tzw.. Nawet jeśli przyłożymy się do jego wyboru, to tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, że niektóre wady nie wyjdą „po fakcie”, już po zakupie nieruchomości.. – Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nawet jeśli jest w dobrym stanie i nie wymaga gruntownych remontów, powinniśmy być przygotowani na opłaty związane z jego odświeżeniem.. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy często mniej niż za nowe mieszkanie od dewelopera.

Planujesz kupno mieszkania? Zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym i bezpiecznie kup mieszkanie.

Zobaczmy zatem na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie dla siebie.. Zanim zaczniesz poszukiwać mieszkania dla siebie musisz zastanowić się czy chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego czyli od dewelopera.. Warto zwrócić uwagę na to, czy metraż deklarowany przez sprzedającego zgadza się z tym wpisanym w księgę wieczystą oraz czy osoba, z którą rozmawiasz o warunkach transakcji jest faktycznie właścicielem .. Przy zakupie mieszkania należy również sprawdzić jak wygląda kwestia opłat czynszowych i podatków.. Warto również sprawdzić, czy w mieszkaniu nie jest ktoś zameldowany.. Ważnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, jest niewątpliwie jego stan techniczny.. Zanim zdecydujesz się na kupno mieszkania z rynku wtórnego powinieneś zatem dokładnie sprawdzić kwestie techniczne.

Kupno mieszkania to transakcja, której nie można porównać z żadnym innym zakupem. Należy się do niej odpowiednio przygotować, by nie wpaść w niepotrzebne k

Kupno mieszkania to transakcja, której nie można porównać z żadnym innym zakupem.. Ofertę mieszkań można znaleźć przede wszystkim w internecie, np.. Jeżeli już znaleźliśmy mieszkanie, które nas interesuje, kolejnym etapem jest ustalanie ceny.. lokal hipoteczny, oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest ograniczonym prawem rzeczowym, które można w dużym uproszczeniu nazwać „zbywalnym i dziedzicznym prawem do korzystania z części budynku będącego własnością spółdzielni”, ale jest to prawie tak silne prawo do władania lokalem jak własność.. Jeżeli kupujemy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to z reguły nie będzie ono mieć założonej księgi wieczystej.. Notariusz sprawdzi, czy dokumentacja jest kompletna, czy wpisy są dokonane poprawnie, czy nie ma żadnych obciążeń i czy potrzeba podjąć jeszcze jakieś kroki przed przystąpieniem do sprzedaży.. Pamiętajmy, że obrót nieruchomościami, w tym także spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego, zawsze wymaga zachowania formy aktu notarialnego.. Zatem możemy żądać, aby w akcie notarialnym zawarte było, że sprzedaż mieszkania np.. W akcie notarialnym powinny znaleźć się również nasze ustalenie odnośnie sposobu i terminu wydania mieszkania oraz sposobu i terminu zapłaty ceny sprzedaży.. Kopię aktu notarialnego do sądu wraz z opłatą sądową wyśle notariusz.. Nie każdy kupujący potrafi właściwie przygotować umowę przedwstępną, negocjować cenę, określić stan prawny i techniczny mieszkania.

Decydując się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, należy zdać sobie sprawę z kilku możliwych zagrożeń. Niektórzy zrzucają to na barki pośredników, inni nie chcą ponosić tego typu dodatkowych kosz...

Po pierwsze sprawdź, czy sprzedający ma pełnię praw do dysponowania mieszkaniem. |Getty ImagesJuż podczas pierwszego spotkania ze sprzedającym mieszkania, które chcemy kupić, powinniśmy poprosić go o wgląd do dokumentów, które potwierdzają, że na pewno jest on właścicielem lokalu.. Powinny to być:. 1.. Nawet jeśli ich tam nie ma, dla własnego bezpieczestwa należy poprosić sprzedającego o włączenie do umowy zaświadczenia o tym, że podobne roszczenia wobec mieszkania nie istnieją.. Warto zajrzeć do planów zagospodarowania przestrzennego wokół budynku, w którym planujemy zamieszkać.. Możemy tam znaleźć kluczowe dla nas informacje o tym, że np.. Cena ustalona przez sprzedającego może być wyższa niż ta, którą poda rzeczoznawca bankowy. |Joe Raedle / Staff / Getty ImagesJedną z większych pułapek rynku wtórnego są różnice między cenami ofertowymi, a cenami transakcyjnymi.. Jeśli będzie ona niższa niż kwota wymagana przez sprzedającego, najpewniej do transakcji nie dojdzie, a my stracimy wpłacony zadatek.. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. |Joe Raedle / Staff / Getty ImagesUmowa przedwstępna powinna zawierać o wiele więcej niż tylko informacje o kwocie sprzedaży czy terminie przekazania lokalu.. Ponadto musi się tam znaleźć informacja o tym, czy właściciel tego lokalu ma też w budynku komórkę lokatorską, którą nam przekazuje, czy w mieszkaniu jest balkon itd.. Natomiast jeżeli zdecydujemy się wraz ze sprzedającym na formę zaliczki, to jeżeli z jakiegokolwiek powodu do transakcji nie dojdzie, wpłacona kwota do nas wraca.. Zakup mieszkania na rynku wtórnym może być bardzo opłacalny.. Na kupującego czeka jednak kilka pułapek. |. Foto:. Joe Raedle / Staff / Getty Images

Kupujesz mieszkanie z drugiej ręki? To musisz wiedzieć! O co pytać sprzedającego? Na co zwrócić szczególną uwagę przy oględzinach mieszkania i budynku i w jakiej porze dnia najlepiej się na nie wybrać? Jak dokonać bezpiecznej transakcji ze sprzedającym?

Bez względu na to, czy rozważasz kupno mieszkania z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego, warto zacząć od odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:. Naturalne światło pokaże wszystkie atuty mieszkania, ale też jego niedoskonałości – choćby nierówności na ścianach, zarysowania na szybach czy plamy na parkiecie.. Jeśli nie sprawdzisz stanu ścian, nie obejrzysz dokładnie okien i podłogi, nie uruchomisz wentylacji lub klimatyzacji czy nie odkręcisz kranów, możesz narazić się na dodatkowe koszty związane z naprawą bądź wymianą uszkodzonych elementów.. mieszkanie w centrum czy na przedmieściach; jaka jest odległość i dostępność komunikacyjna z miejscami, gdzie często bywasz (miejsce pracy, miejsce zamieszkania rodziny, przyjaciół); jaki jest dostęp do infrastruktury, takiej jak: miejsca parkingowe, parkingi strzeżone, garaże, komunikacja miejska, sklepy, punkty usługowe, urzędy, szkoły, przedszkola, place zabaw, boiska (jeżeli będzie to potrzebne Twojej rodzinie); czy w pobliżu są tereny zielone, rekreacyjne, spacerowe, ścieżki rowerowe; jak wygląda okolica – czy w pobliżu nie ma uciążliwych zakładów przemysłowych, tras szybkiego ruchu oraz co przewidują plany zagospodarowania przestrzennego dla otoczenia; czy w planach jest budowa nowych budynków w okolicy - ich pojawienie się za jakiś czas może całkowicie zmienić otoczenie.. na której kondygnacji znajduje się mieszkanie; jaki jest rozkład mieszkania, jego funkcjonalność, czy pokoje są niezależne czy przejściowe; w jakim stanie jest mieszkanie : wysoki standard, stan bardzo dobry, stan do odświeżenia, stan do remontu; stan stolarki drzwiowej i okiennej, podłóg i innych stałych elementów mieszkania; usytuowanie mieszkania względem stron świata ; jaki jest widok z mieszkania – na inne bloki, tereny zielone czy ulicę; czy jest balkon, ogródek, czy do mieszkania przynależy piwnica, garaż, miejsce parkingowe; jakie wyposażenie pozostaje w cenie mieszkania (np.. Pomazane ściany, brud i kurz na schodach, odpadki na klatce, brudne okna, obdrapane drzwi, zepsute zamki i domofon czy śmieci na trawniku to sygnał, że mieszkańcom nieruchomości nie zależy na dobrym stanie i czystości części wspólnych.. remonty nieruchomości – te ostatnie i planowane (czego dotyczyły i w jakim zakresie); bieżące opłaty za mieszkanie (czy lokal nie jest zadłużony); kto zajmuje się sprzątaniem części wspólnych i jak często; na co najczęściej skarżą się lokatorzy.. akt notarialny kupna mieszkania (lub przydział członkowski); wypis z księgi wieczystej (pamiętaj, że możesz też skorzystać z elektronicznej ); zaświadczenie o braku zaległości czynszowych; potwierdzenie, że mieszkanie nie jest w środkach trwałych firmy, jeśli prowadzi działalność gospodarczą; zobowiązanie sprzedającego do wymeldowania wszystkich osób z przedmiotowego lokalu (najlepiej do dnia aktu notarialnego); potwierdzenie, że mieszkanie nie jest obciążone tzw.

Videos

1. JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ KUPUJĄC MIESZKANIE #005
(Warszawski Inwestor)
2. Zakup mieszkania na kredyt kredyt hipoteczny - krok po kroku - rynek wtórny.
(Ronald Szczepankiewicz)
3. Kupno mieszkania z rynku wtórnego
(Diana's Estate)
4. MIESZKANIE Z RYNKU WTÓRNEGO
(BOLD & dutiful)
5. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie. #Porady
(Małgorzata Podbielska)
6. Mieszkanie rynek wtórny - co sprawdzić przed zakupem?
(Pewny Lokal)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Sen. Emmett Berge

Last Updated: 07/08/2022

Views: 6130

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Sen. Emmett Berge

Birthday: 1993-06-17

Address: 787 Elvis Divide, Port Brice, OH 24507-6802

Phone: +9779049645255

Job: Senior Healthcare Specialist

Hobby: Cycling, Model building, Kitesurfing, Origami, Lapidary, Dance, Basketball

Introduction: My name is Sen. Emmett Berge, I am a funny, vast, charming, courageous, enthusiastic, jolly, famous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.