Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym? (2022)

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to częsty wybór osób, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do nowego lokum. Tego rodzaju mieszkania zazwyczaj są już urządzone, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na czekanie, aż deweloper skończy inwestycję i uda się wyremontować mieszkanie. Dziś mamy dla Ciebie kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się m.in. co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego oraz jakich formalności dopełnić po zakupie mieszkania w 2022 roku. Zaczynamy!

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym? (1)

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – co wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Jeśli planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego, przeglądając oferty, zawsze dokładnie je sprawdzaj i weryfikuj informacje. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego, by wybrać najlepszą ofertę z możliwych?

 • Lokalizacja. Miejsce, w którym znajduje się mieszkanie, to jeden z najważniejszych czynników, którym powinieneś się kierować. Zorientuj się, czy lokalizacja Ci odpowiada oraz jak wygląda połączenie między nieruchomością a Twoją pracą. Zorientuj się również, jak blisko znajdują się najważniejsze sklepy oraz szkoły czy przedszkola.
 • Wyposażenie. Szukając mieszkania, koniecznie zwróć uwagę na jego wyposażenie – sprawdź, jakie meble zostały wstawione oraz czy wygląd kuchni i łazienki spełnia Twoje oczekiwania.
 • Typ budynku. Rodzaj budynku, w jakim znajduje się mieszkanie, ma również ogromne znaczenie. Mieszkanie w kamienicy będzie najprawdopodobniej dość przestronne i bardzo możliwe, że usytuowane w centrum. Często trzeba się liczyć jednak ze sporymi kosztami remontu, ponieważ mieszkania w kamienicach bywają zaniedbane. Wybierając nieruchomość w bloku z wielkiej płyty, koniecznie sprawdź izolację akustyczną (ściany w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty są zwykle bardzo cienkie) oraz stan instalacji elektrycznych. Mieszkania wybudowane przez deweloperów w ciągu ostatnich kilkunastu lat mogą być natomiast usytuowane w gorszej lokalizacji, np. na obrzeżach miasta.
 • Wysokość czynszu. Bardzo ważnym kryterium wyboru mieszkania z rynku wtórnego jest wysokość czynszu, jaki będzie trzeba płacić co miesiąc. Warto sprawdzić to przed zakupem, ponieważ czynsze na starych osiedlach bywają bardzo wysokie.
 • Cena. Najbardziej oczywisty czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę to cena. Analizując kwoty, bierz zawsze pod uwagę stan, w jakim znajduje się mieszkanie oraz to, w jakim standardzie zostało urządzone.
Sofa Esme II pikowana 2-osobowa, Jade 2200 zł
Kanapa z Funkcją Spania Ecco DELUXE Morski 1009 zł
SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Olmeto turkusowa na czarnych metalowych nóżkach 1029 zł 1339 zł
Kanapa z Funkcją Spania Ecco Plus Turkusowy 999 zł

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – co warto sprawdzić?

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Gdy po miesiącach poszukiwań w końcu znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie i już chcesz podpisywać umowę, wstrzymaj się jeszcze chwilę i zadaj sprzedawcy kilka istotnych pytań. O co pytać przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego?Warto zażądać udowodnienia, że:

(Video) Nieruchomość z rynku wtórnego - CO MUSISZ SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM

 • w lokalu nikt nie jest zameldowany,
 • lokal nie jest obciążony zaległościami czynszowymi,
 • lokal nie jest obciążony innymi zobowiązaniami finansowymi takimi jak podatek od nieruchomości lub zaległe składki ZUS (gdy lokal był wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej).

Jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej, rozsądnie jest poprosić sprzedawcę o okazanie tytułu prawnego do nieruchomości, który potwierdzi, że jest jej właścicielem i może nią rozporządzać, np.:

 • notarialną umowę sprzedaży mieszkania,
 • umowę z deweloperem i akt ustanowienia własności lokalu,
 • umowę darowizny potwierdzoną notarialnie,
 • akt notarialny, który potwierdza nabycie nieruchomości w spadku.
Fot. Ola Paszko

Kupno mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku – jak przebiega proces?

Jeśli rozważasz zakup nieruchomości, masz dwie możliwości. Możesz rozważyć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub kupić je za gotówkę. Gdy już wiesz, w jaki sposób sfinansujesz swoje mieszkanie, czeka Cię kilka etapów do momentu, w którym staniesz się jego właścicielem. Jak przeprowadzić zakup mieszkania z rynku wtórnego krok po kroku?

Krok 1. Sprawdź stan prawny mieszkania

Zanim przystąpisz do formalności, sprawdź status prawny mieszkania. Podstawą jest zweryfikowanie księgi wieczystej i wpisów, które w niej widnieją. Warto również sprawdzić, czy obecny właściciel mieszkania nie zalega z opłatami np. w spółdzielni.

Krok 2. Podpisz umowę przedwstępną lub rezerwacyjną

Pierwszym etapem zakupu mieszkania z rynku wtórnego na kredyt jest umowa przedwstępna. Po upewnieniu się co do tytułu prawnego do lokalu oraz jego stanu prawnego podpisz umowę przedwstępną lub umowę rezerwacyjną mieszkania i wpłać kwotę zadatku. Takiego dokumentu prawdopodobnie będzie wymagał bank do przyjęcia wniosku o kredyt.

Krok 3. Podpisz umowę przenoszącą własność

Jeśli kupujesz mieszkanie na kredyt, Twoim zadaniem jest przelanie kwoty za wkład własny, a bank po podpisaniu umowy uruchomi środki i rozliczy się ze sprzedawcą. Jeśli kupujesz za gotówkę, możesz zapłacić za nieruchomość, np. składając depozyt u notariusza lub dokonując przelewu podczas podpisywania umowy przenoszącej własność.

(Video) Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Taka umowa musi być podpisana w formie aktu notarialnego, a podczas jej zawierania osobiście u notariusza powinna pojawić się każda ze stron.

Podpisałeś umowę o kupno mieszkania z rynku wtórnego! Kiedy dostaniesz klucze? Najprawdopodobniej tuż po wizycie u notariusza będziesz mógł udać się do swojego nowego, własnego mieszkania i układać ubrania w szafach.

Sprawdź też: Umowa najmu mieszkania – jak powinna wyglądać? Pobierz wzór umowy najmu mieszkania

vidaXL Komoda, biała, 134 x 30 x 68 cm, lite drewno 1934 zł
Biała komoda bufet Anna, 3 drzwi, 3 szuflady, 150x47x95 cm 2379 zł 3399 zł
Wąska komoda z 5 szufladami Victoria 979 zł
vidaXL Mała komoda w stylu chińskim, lite drewno, biała 905 zł

Kupno mieszkania z rynku wtórnego a pierwotnego – czym się różnią?

Proces kupna mieszkania z rynku wtórnego jest analogiczny do zakupu mieszkania od dewelopera. Obie procedury różnią się jedynie szczegółami:

 • w zakupie wtórnym zamiast umowy deweloperskiej podpisywana jest umowa sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego,
 • w zakupie wtórnym nabywca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od nabycia nieruchomości – w przypadku kupna deweloperskiego podatek uiszcza deweloper (choć w praktyce taki podatek wlicza się do ceny mieszkania).
Fot. fajnyprojekt
(Video) 🏠 10 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem mieszkania | Mieszkaniowa Pigułka Wiedzy #2

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na jakie koszty się przygotować?

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to nie tylko koszty samego mieszkania, które określi sprzedający. To również podatek oraz transakcyjne opłaty za kupno mieszkania z rynku wtórnego. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

 • Podatek. Jedna z opłat za kupno mieszkania z rynku wtórnego to podatek od czynności cywilno-prawnych (jego wysokość uzależniona jest od wartości rynkowej nieruchomości) oraz także podatek od ustanowienia hipoteki. O nabyciu mieszkania należy także powiadomić urząd miasta i gminy – wówczas nabywca będzie widniał jako aktualny właścicieli i płatnik podatku od nieruchomości.
 • Opłata notarialna. Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? Opłaty uzależnione są od wartości nieruchomości, często jednak jest to koszt rzędu ok. 2-3 tys. zł.
 • Opłata za odpis aktu notarialnego. Koszt od 6 do 20 zł za stronę + VAT.
 • Opłata za wpis do księgi wieczystej. Wpis do istniejącej księgi wieczystej to koszt 200 zł.

Formalności po zakupie mieszkania z rynku wtórnego – jakie obowiązują?

Co zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego w 2022 roku? Po zakupie należy wpisać się do księgi wieczystej nieruchomości jako nowy właściciel. Warto również zadbać o zgłoszenie kupna mieszkania do urzędu skarbowego oraz urzędu miasta w celu uregulowania obowiązkowych podatków. Po dokonaniu tych formalności pozostanie już tylko zgłoszenie się do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz przepisanie umów z dostawcami mediów.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego w pandemii – co można załatwić online?

Wiele formalności związanych z zakupem mieszkania możesz dzisiaj załatwić online. Bardzo ułatwione jest np. sprawdzanie księgi wieczystej danej nieruchomości. Nie musisz prosić właściciela o pokazanie stosownych dokumentów. Jeśli masz numer nieruchomości, możesz sprawdzić jej stan online. Online możesz złożyć również wniosek o wpis hipoteki w sądzie. Wygodnym rozwiązaniem jest też możliwość opłacenia podatku PCC przelewem internetowym.

Fot. FAMM DESIGN
(Video) Zakup mieszkania z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – jakie ma zalety?

Mieszkania z rynku wtórnego mają sporo zalet, o których warto pamiętać przed dokonaniem wyboru.

 • Masz do dyspozycji mieszkania nawet w ścisłym centrum miasta.
 • Możesz wprowadzić się do wykończonego mieszkania zaraz po podpisaniu aktu notarialnego bez konieczności wykańczania kuchni, kupowania kanap, szaf, stołów czy sprzętów RTV.
 • Duży wybór mieszkań o różnym standardzie.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – jakie może mieć wady?

Planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego? Zobacz, na co uważać i co może być potencjalnym problemem w przyszłości.

 • Zadłużenie właściciela wobec spółdzielni lub inne obciążenia na nieruchomości.
 • Uciążliwi sąsiedzi, którzy są jednym z głównych powodów, dla których właściciele sprzedają swoje mieszkania.
 • Zły stan techniczny budynku zatajony przez sprzedającego.
KRZESŁO WESTA VELVET aksamitne Butelkowa Zieleń 169 zł 299 zł
FOTEL KRZESŁO WELUR AKSAMIT DC-6369 EMERALD #93 319 zł 399 zł
SELSEY Krzesło tapicerowane Meadrang zielone 379 zł
KRZESŁO TAPICEROWANE DC-6300 ZIELONY WELUR 56 209 zł 299 zł

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Znasz już teorię, teraz czas na praktykę! Pamiętaj o tym, by finalizując zakup mieszkania z rynku wtórnego dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Tylko wtedy będziesz mógł spokojnie oraz bez obaw i niespodzianek cieszyć się nowym lokum.

Zobacz galerię 5 inspiracji i pomysłów na urządzenie mieszkania >>

(Video) Mieszkanie rynek wtórny - co sprawdzić przed zakupem?

FAQs

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym? ›

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
 • instalacja grzewcza,
 • stan techniczny ścian (ślady po zaciekach, pęknięcia),
 • stan techniczny okien i podłóg (rozszczelnienia, wytarcia),
 • jakość materiałów wykończeniowych (czy nie wymagają odnowienia),
 • zużycie sprzętów (jeśli mieszkanie jest wyposażone).
Nov 12, 2020

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i nie dać się oszukać? ›

Żeby nie dać się oszukać, należy zadbać o to, aby umowa czyniła zadość przepisom prawa. Regulacja ta jest zawarta w art. 158 kodeksu cywilnego, który brzmi następująco: „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jakie dodatkowe koszty przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego? ›

W sytuacji, kiedy kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% ceny nieruchomości. W przypadku naszego modelowego mieszkania danina ta wynosić będzie 8.000 zł (400.000 zł x 2%).

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym krok po kroku? ›

Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia transakcji kupna mieszkania na rynku wtórnym, zanim podpiszemy umowę kupna/sprzedaży nieruchomości ze sprzedawcą, warto jest obejrzeć lokal wraz z właścicielem oraz sprawdzić jego stan prawny, jak i elementy pośrednie tj. lokalizacja.

Czy oplaca się kupic mieszkanie z rynku wtórnego? ›

Mieszkania z drugiej ręki cieszą się sporą popularnością wśród Polaków – dane GUS-u i Eurostatu potwierdzają, że transakcje na rynku wtórnym wciąż stanowią większość. Za wyborem używanych mieszkań przemawia ich dobra lokalizacja – często w centrach miast, rozbudowana infrastruktura i możliwość szybkiego wprowadzenia.

Jak oszukują przy kupnie mieszkania? ›

Oszuści najpierw zbierają wszystkie potrzebne im dane — sprawdzają księgi wieczyste, spisując dane właścicieli wraz z numerem PESEL. Następnie wyrabiają fałszywy dowód tożsamości, którym mogą się wylegitymować i wystawiają ogłoszenie, często z wyjątkowo atrakcyjną ceną.

Co należy zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego? ›

Co zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego w 2022 roku? Po zakupie należy wpisać się do księgi wieczystej nieruchomości jako nowy właściciel. Warto również zadbać o zgłoszenie kupna mieszkania do urzędu skarbowego oraz urzędu miasta w celu uregulowania obowiązkowych podatków.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania 2022? ›

Do 3 000 zł sprawa jest prosta – zawsze zapłacimy maksymalnie 100 zł. Jeżeli cena mieści się w przedziale od 3 000 zł do 10 000 zł koszt taksy notarialnej to 100 zł + 3% nadwyżki powyżej 3 000 zł. Dla przedziału powyżej 10 000 zł do 30 000 zł koszt notariusza rośnie do 310 zł + 2% nadwyżki powyżej 10 000 zł.

Ile zapłacę u notariusza za zakup mieszkania? ›

Koszty notarialne przy zakupie domu

Najczęściej osoba kupująca, a wysokość taksy uzależniona jest od wartości domu. Jeśli ten kosztuje 300 tys. złotych, to maksymalna kwota, którą przyjdzie nam zapłacić, wynosi 1970 zł, a jeśli dom kosztuje 1 mln złotych to 4770 zł.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania? ›

Jeśli kredyt będzie tańszy, to ostateczne koszty zakupu mieszkania będą niższe. Krótszy okres spłaty kredytu – kolejnym sposobem na to, jak obniżyć koszty zakupu mieszkania jest zdecydowanie się na krótszy czas spłaty zobowiązania. Oczywiście wszystko zależy od twoich możliwościach finansowych.

O co pytać przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym? ›

Oglądając mieszkanie zwracaj uwagę na:
 • Otoczenie lokalu. ...
 • Usytuowanie okien w lokalu. ...
 • Stan ścian w lokalu. ...
 • Usytuowanie lokalu względem klatki schodowej i szybu windowego. ...
 • Zapytaj gdzie są liczniki wody, prądu i gazu. ...
 • Obejrzyj przez okno parapety i balkony sąsiadów, oceń czy nie ma tam śmieci.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Jak udokumentować pieniądze na zakup mieszkania? ›

Rodzice zobowiązani są do udokumentowania przekazania pieniędzy. Nie jest to proces skomplikowany. Wystarczy potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty dokonanej w banku. Ważne, aby dokładnie i jednoznacznie określić cel przekazywanych pieniędzy w tytule przelewu lub na druku wpłaty.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania z rynku wtórnego? ›

W trakcie odbioru sprawdzone powinny zostać przede wszystkim instalacje w lokalu (wodno-kanalizacyjna, elektryczna, gazowa, ogrzewania, wentylacji, telekomunikacji), ściany, podłogi (również pod kątem ewentualnych odchyłek), stolarka okienna oraz drzwiowa.

Ile trwa zakup mieszkania z rynku wtórnego? ›

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego trwa to zwykle od 1 miesiąca do 3 miesięcy, a będących w budowie mieszkań deweloperskich – nawet kilka lat.

O czym warto pamiętać przy zakupie mieszkania? ›

Przy kupnie mieszkania należy zwrócić uwagę na bieżącą sytuację, ale również dalszą perspektywę. Staraj się myśleć strategicznie. Jakimi środkami finansowymi dysponujesz? Weź pod uwagę wielkość własnych środków finansowych oraz finansowanie kredytem.

Na co trzeba uważać przy sprzedaży mieszkania? ›

Umowa sprzedaży mieszkania - na co zwrócić uwagę? Umowa sprzedaży mieszkania musi być zawarta w obecności notariusza i to on dba o jej prawidłową treść. Powinna ona zawierać przede wszystkim dokładne dane obu stron umowy, opis sprzedawanej nieruchomości, cenę oraz sposób i termin jej zapłaty przez kupującego.

Kiedy kupujący płaci za mieszkanie? ›

W momencie podpisania aktu, kupujący u notariusza przelewa pieniądze na konto sprzedającego. Aby sposób ten miał jakikolwiek sens, strony powinny wcześniej umówić się na założenie konta w tym samym banku, aby przelew od razu trafił na konto sprzedającego.

Jak działają oszuści mieszkaniowi? ›

Gdy znajdą się chętni na zakup mieszkania, oszust udaje się z nimi do notariusza i podpisuje umowę. Następnie zabiera pieniądze i znika, a nabywca dopiero po dłuższym czasie odkrywa, że padł ofiarą przestępstwa.

Czy zakup mieszkania należy zgłosić do urzędu skarbowego notariusz? ›

Zakup mieszkania a podatek od czynności cywilnoprawnych

Wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości, a pobiera go notariusz przy podpisaniu aktu notarialnego.

Kto płaci u notariusza kupujący czy sprzedający? ›

Ustawa nie precyzuje, która ze stron ma obowiązek ustalić termin podpisania umowy u notariusza oraz opłacić związane z tym opłaty. Jednak zwyczajowo przyjęło się, że strona sprzedająca najczęściej umawia termin spotkania u notariusza, natomiast strona kupująca pokrywa koszty związane z aktem notarialnym.

Co trzeba zrobić po podpisaniu aktu notarialnego? ›

Po podpisaniu aktu notarialnego jego wypisy są przesyłane do odpowiednich komórek urzędowych przez kancelarię notarialną (Kataster, UM). Tobie zostanie jedynie zgłoszenie nieruchomości w Urzędzie Miasta, gdzie zostaną naliczone opłaty – podatek od nieruchomości.

O co pytać notariusza przy kupnie mieszkania? ›

Według nich należy określić stan prawny mieszkania, dokładną lokalizację oraz wszelkie uprawnienia związane z danym lokalem. Poza tymi informacjami prawidłowo skonstruowany akt musi zawierać: Dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu. Miejsce sporządzenia aktu.

Ile się płaci za notariusza? ›

Wynagrodzenie notariusza może obejmować: 30 zł – za pełnomocnictwo notarialne w przypadku dokonania jednej czynności lub 100 zł za pełnomocnictwo notarialne w przypadku umocowania zawierającego więcej niż jedną czynność. 50 zł – za oświadczenie dotyczące o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku.

Ile płaci się podatku przy zakupie mieszkania? ›

Podatnicy, którzy dokonują zakupu mieszkania z rynku wtórnego, zobowiązani są do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC). Jego wysokość wynosi 2% od wartości rynkowej zakupionego mieszkania.

Co jest ważniejsze akt notarialny czy księga wieczysta? ›

Taka zasada oznacza, że księga wieczysta jest ważniejsza od treści aktu notarialnego, który zawiera zgodę właściciela na obciążenie nieruchomości hipoteką i wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Ile kosztuje przeniesienie aktu własności? ›

Koszt pojedynczego aktu notarialnego może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Jeżeli mieszkanie jest warte około 350 tys. to taksa notarialna za przeniesienie własności, może sięgnąć kwoty 2170 zł netto.

Jak obniżyć koszty życia? ›

Warto zastosować się do kilku prosty zasad:
 1. Postaraj się przygotowywać posiłki w domu. ...
 2. Przygotowuj posiłki do pracy i szkoły – dzięki temu możemy naprawdę sporo zaoszczędzić.
 3. Robiąc zakupy spożywcze wybieraj mądrze markety i sklepy. ...
 4. Sporządzaj szczegółowej listy zakupów. ...
 5. Wypróbuj sklepy spożywcze online.
Apr 28, 2015

Jak uniknąć podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkania? ›

Osoby decydujące się na zakup mieszkania od dewelopera, z reguły nie ponoszą dodatkowych kosztów z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Co do zasady dokumentem zakupu nieruchomości jest faktura VAT, wystawiana przez dewelopera (jeśli jest podatnikiem VAT) na rzecz osoby kupującej.

Jak obniżyć podatek PCC? ›

Sposobem na uniknięcie zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych jest kupno mieszkania na rynku pierwotnym. Z uwagi na podatek VAT wliczony do ceny nieruchomości, kupujący nie musi już składać deklaracji i płacić PCC.

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? ›

Negocjacje ceny mieszkania - rynek wtórny

W zależności od lokalizacji czy metrażu mieszkania w procesie negocjacji kupujący może zyskać nawet kilkanaście procent obniżki liczonej od pierwszej propozycji cenowej. Im dalej od centrum i im mniejsze mieszkanie, tym szanse kupującego na udane negocjacje rosną.

Jak zapłacić gotówką za mieszkanie? ›

Obecnie nie ma żadnych ustawowych wytycznych co do tego, w jaki sposób należy finansować zakup nieruchomości. Może być to więc kredyt, gotówka odkładana na lokacie czy nawet w domu, w przysłowiowej skarpecie.

Ile można zapłacić gotówką za nieruchomość? ›

Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że w gotówce opłacany jest zadatek na poczet zakupu nieruchomości, o ile jest to kwota rzędu kilku tysięcy złotych, maksymalnie 10 tysięcy. Jeżeli suma jest większa, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, wówczas opłacana jest raczej w formie przelewu.

Czy można zapłacić za mieszkanie gotówka u notariusza? ›

Nabywca może tradycyjnie na miejscu uregulować płatność gotówką, bądź dokonać przelewu w kilka dni po podpisaniu umowy. Chcąc uniknąć problemu z przeliczaniem środków w dniu aktu, może także skorzystać z depozytu notarialnego, który usprawni proces.

Ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli 2022? ›

Zastanawiasz się, ile można wpłacić na konto bez podatku? Na tę chwilę w roku 2022 kwota, od której przelewy i transakcje polegające na wpłacie gotówki podlegają kontroli przez banki i Urząd Skarbowy to 15 tys. euro.

Czy Urząd Skarbowy może zapytac skad mam pieniądze? ›

Brak możliwości udokumentowania źródeł pochodzenia środków pieniężnych na wezwanie urzędu skarbowego. Na samym początku wskazać należy, że brak możliwości udokumentowania źródeł pochodzenia środków pieniężnych na wezwanie urzędu skarbowego może spowodować dotkliwe konsekwencje dla podatnika.

Jaki tytuł przelewu żeby nie płacić podatku? ›

Warto podkreślić, że dokonując darowizny w formie przelewu na rachunek w banku, czy spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej trzeba wyraźnie wpisać w tytule przelewu, że jest to darowizna dla konkretnej osoby (osób). Np. „darowizna dla mojego syna Jana Kowalskiego”.

O czym pamiętać przy odbiorze kluczy? ›

Przy odbiorze kluczy musisz sprawdzić czy rzeczywiście zostały one w mieszkaniu. Zwróć również uwagę przy odbiorze mieszkania czy były właściciel nie zostawił w opuszczanym mieszkaniu rzeczy, które są mu niepotrzebne, a w dodatku są zniszczone.

Jak sprawdzić stan instalacji w mieszkaniu? ›

Dobry fachowiec przyjdzie na miejsce zlecenia z kamerą termowizyjną, wilgotnościomierzem, anemometrem, miernikiem gazu, kamerą endoskopową, miernikiem elektrycznym czy drabiną. Przeczytaj więcej dlaczego warto skorzystać z profesjonalnej oceny stanu technicznego przed zakupem.

Z kim odbierac mieszkanie? ›

Odbiór mieszkania od dewelopera – kto w nim uczestniczy? Zgodnie z ustawą przy odbiorze obowiązkowa jest obecność dewelopera oraz nabywcy mieszkania lub domu. W trakcie spotkania kupujący sprawdza zgodność lokalu z umową oraz wskazuje deweloperowi ewentualne usterki, które ten wpisuje do protokołu odbioru technicznego.

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i nie dać się oszukać? ›

Żeby nie dać się oszukać, należy zadbać o to, aby umowa czyniła zadość przepisom prawa. Regulacja ta jest zawarta w art. 158 kodeksu cywilnego, który brzmi następująco: „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym krok po kroku? ›

Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia transakcji kupna mieszkania na rynku wtórnym, zanim podpiszemy umowę kupna/sprzedaży nieruchomości ze sprzedawcą, warto jest obejrzeć lokal wraz z właścicielem oraz sprawdzić jego stan prawny, jak i elementy pośrednie tj. lokalizacja.

Ile trwają formalności przy zakupie mieszkania? ›

Proces zakupu mieszkania, które jest już gotowe do użytkowania, zazwyczaj trwa od 1 do 3 miesięcy. W przypadku przedłużających się formalności związanych z uzyskaniem kredytu hipotecznego może to być nawet 6 miesięcy. Jeżeli mieszkanie jest dopiero w budowie, proces zakupu może potrwać kilka lat.

Co należy zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego? ›

Co zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego w 2022 roku? Po zakupie należy wpisać się do księgi wieczystej nieruchomości jako nowy właściciel. Warto również zadbać o zgłoszenie kupna mieszkania do urzędu skarbowego oraz urzędu miasta w celu uregulowania obowiązkowych podatków.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania? ›

Jeśli kredyt będzie tańszy, to ostateczne koszty zakupu mieszkania będą niższe. Krótszy okres spłaty kredytu – kolejnym sposobem na to, jak obniżyć koszty zakupu mieszkania jest zdecydowanie się na krótszy czas spłaty zobowiązania. Oczywiście wszystko zależy od twoich możliwościach finansowych.

O co pytać przy kupnie mieszkania na rynku wtórnym? ›

Oglądając mieszkanie zwracaj uwagę na:
 • Otoczenie lokalu. ...
 • Usytuowanie okien w lokalu. ...
 • Stan ścian w lokalu. ...
 • Usytuowanie lokalu względem klatki schodowej i szybu windowego. ...
 • Zapytaj gdzie są liczniki wody, prądu i gazu. ...
 • Obejrzyj przez okno parapety i balkony sąsiadów, oceń czy nie ma tam śmieci.

Jak przelać pieniądze przy zakupie mieszkania? ›

Przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność, na podstawie uprzednio zawartej z notariuszem umowy depozytu kupujący wpłaca na wskazane przez notariusza konto ustaloną kwotę. W akcie notarialnym przenoszący własność wpisuje się warunki i termin zgodnie z którymi notariusz dokona późniejszego przelewu.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od osoby prywatnej? ›

Jeśli chcesz kupić mieszkanie sam, powinieneś szukać w internecie odpowiednich ogłoszeń, które są publikowane przez rzeczywistych właścicieli, a nie pośredników. Twoim celem są więc ogłoszenia prywatne, umieszczane w różnych serwisach, jak Otodom czy OLX.

Co trzeba zrobić po zakupie mieszkania? ›

Zakup mieszkania może się odbyć wyłącznie z udziałem notariusza. Sama transakcja wiąże się z podpisaniem umowy, która ma formę aktu notarialnego. Notariusz oprócz sporządzenia umowy, może także zająć się przekazaniem odpowiedniego wniosku do sądu rejonowego o dokonanie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.

O co warto zapytać przed zakupem mieszkania? ›

Bez względu na to, czy rozważasz kupno mieszkania z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego, warto zacząć od odpowiedzi na trzy podstawowe pytania:
 • Jak dużego mieszkania potrzebujesz? ...
 • Jakimi środkami finansowymi dysponujesz? ...
 • Czy bierzesz pod uwagę dodatkowe koszty?
May 8, 2020

Co sprawdza notariusz przy kupnie mieszkania? ›

Rola notariusza przy finalizowaniu sprzedaży i kupna nieruchomości podlega sprawdzeniu przez niego przedmiotu umowy, prawa własności, wartości innych formalności. W jego kancelarii zostaną sporządzone wszystkie wymagane dokumenty. To on nada status prawny dokumentom w przypadku kupna mieszkania.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania? ›

Jeśli kredyt będzie tańszy, to ostateczne koszty zakupu mieszkania będą niższe. Krótszy okres spłaty kredytu – kolejnym sposobem na to, jak obniżyć koszty zakupu mieszkania jest zdecydowanie się na krótszy czas spłaty zobowiązania. Oczywiście wszystko zależy od twoich możliwościach finansowych.

Czy notariusz może nas oszukać? ›

Okazuje się że nie, bo - jak twierdzi rzeczniczka krakowskiej Izby Notarialnej - notariusz "nie dysponuje instrumentami prawnymi pozwalającymi na weryfikację podanej przez strony wartości przedmiotu umowy". Ma tylko obowiązek zwrócić uwagę swym klientom, że skarbówka może tę wartość zakwestionować.

Kiedy zrobić przelew przy zakupie mieszkania? ›

W momencie podpisania aktu, kupujący u notariusza przelewa pieniądze na konto sprzedającego. Aby sposób ten miał jakikolwiek sens, strony powinny wcześniej umówić się na założenie konta w tym samym banku, aby przelew od razu trafił na konto sprzedającego.

Jaki tytuł przelewu za zakup mieszkania? ›

Możesz skorzystać z wpisanego w polu „tytuł przelewu” automatycznego sformułowania „przelew środków”. Czasami warto dodać tytuł, który przyspieszy zaksięgowanie pieniędzy u odbiorcy, np. „przelew za zakup X” czy „wpłata na rezerwację numer”.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Czy warto kupic mieszkanie w 2022? ›

Różnie można prognozować na przyszłość, ale jedno jest pewne. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy bardziej się opłaca kupować mieszkanie w przyszłości czy teraz, odpowiedź jest prosta: zdecydowanie lepiej zrobić to teraz.

Czy zakup mieszkania trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym? ›

Zgodnie z Ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, każdy zakup nieruchomości należy zgłosić do urzędu skarbowego. Nie możemy zapomnieć o tej czynności, gdyż z kupnem mieszkania wiąże się opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Co załatwić w urzędzie miasta po zakupie mieszkania? ›

Po pierwsze musisz poinformować spółdzielnię mieszkaniową (lub wspólnotę) o zmianie właściciela mieszkania. Konieczne jest także złożenie deklaracji podatkowej dot. nieruchomości w urzędzie miasta. Ostatnia kwestia to ubezpieczenie nieruchomości na wypadek niespodziewanych zdarzeń losowych.

Co trzeba zrobić po podpisaniu aktu notarialnego? ›

Po podpisaniu dokumentu w kancelarii notarialnej wykonywane są wypisy, które są przeznaczone dla każdej strony umowy oraz urzędów, a akt notarialny w oryginale jest składany w archiwum notariusza. Wizyta u notariusza zwykle nie trwa dłużej niż godzinę.

Kto płaci u notariusza kupujący czy sprzedający? ›

Ustawa nie precyzuje, która ze stron ma obowiązek ustalić termin podpisania umowy u notariusza oraz opłacić związane z tym opłaty. Jednak zwyczajowo przyjęło się, że strona sprzedająca najczęściej umawia termin spotkania u notariusza, natomiast strona kupująca pokrywa koszty związane z aktem notarialnym.

Kupno mieszkania niesie za sobą wiele formalności, które trzeba wypełnić - sprawdź jakie! 

W przypadku gdy mieszkanie nie ma księgi wieczystej, warto poprosić sprzedawcę o okazanie tytułu prawnego do nieruchomości, który potwierdzi, że jest on właścicielem mieszkania i może nim swobodnie rozporządzać.. Warto też sprawdzić, czy na lokalu nie ma innych zobowiązań finansowych, takich jak zaległy podatek od nieruchomości czy zaległe składki ZUS, które muszą być opłacane, jeżeli lokal jest wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.. W przypadku mieszkania kupionego na rynku pierwotnym podatek uiszcza deweloper, chociaż nie oszukujmy się, w praktyce taki podatek jest wliczony w cenę mieszkania.. Podatek PCC od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości obowiązuje tylko w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego i wynosi 2% od wartości kupionego mieszkania.. Podczas kupowania mieszkania może Ci się przydać pomoc specjalisty, który oceni stan techniczny nieruchomości, sprawdzi, czy nie ma wilgoci na ścianach i czy wszystkie instalacje są poprawnie założone.

Zobacz, ile wyniosą koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania. Sprawdź opłaty notarialne, prowizje, podatki i dowiedz się ile kosztuje założenie księgi wieczystej.

Poszukując wymarzonego domu lub mieszkania, skupiamy się przede wszystkim na cenie nieruchomości, a także na kosztach związanych z zaciągnięciem i obsługą kredytu hipotecznego , tj.. Szczególnie w okresie wzmożonego popytu na rynku mieszkaniowym , kiedy nowe lokale sprzedawane są już na etapie projektu, a ciekawe oferty na rynku wtórnym wchłaniane są niemal w natychmiastowym tempie.. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera doliczyć trzeba jeszcze 100 zł za założenie księgi wieczystej - nieruchomości na rynku pierwotnym już taką posiadają.. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim prowizja dla agencji nieruchomości w wysokości 17.835 zł brutto i podatek od czynności cywilnoprawnych na poziomie 10.000 zł (2% ceny transakcyjnej).. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórym suma opłat dodatkowych stanowiła 6,4% wartości nieruchomości , a to tylko wycinek kosztów związanych z zakupem lokalu na kredyt.

W poniższym artykule wyjaśniamy⭐, jaki jest wzór umowy rezerwacyjnej,⭐ czym jest umowa rezerwacyjna oraz jakie informacje ➽muszą być w niej zazwyczaj zawarte.

Jeśli nigdy się z nim nie zetknąłeś lub znasz temat tylko pobieżnie, warto zapoznać się z nim bliżej, szczególnie jeśli zamierzasz zakupić nieruchomość.. Umowa rezerwacyjna (inaczej umowa nazwana) to umowa cywilnoprawna działająca na zasadzie swobody umów.Umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy deweloperem a nabywcą lokalu na rynku pierwotnym lub sprzedającym a kupującym na rynku wtórnym.. Warto pamiętać, że umowa rezerwacyjna jest zawierana wtedy, gdy lokal jest jeszcze niezbudowany, nieskończony lub gdy jest gotowy do użytku.. na rynku wtórnym pojawi się wyjątkowa okazja cenowa, a na rynku pierwotnym - jeżeli nie chcemy stracić danego mieszkania, zależy nam na nim, ale oczekujemy np.. Umowa rezerwacyjna jest pewnym zobowiązaniem dla stron, ale nie jest aż tak bardzo wiążąca jak inne umowy.. Warto pamiętać, że umowa rezerwacyjna nie ma żadnego konkretnego wzoru czy szablonu, którym należy się posługiwać, dlatego też kupując np.. Miej na uwadze, że w umowie rezerwacyjnej powinny zostać zawarte informacje dotyczące możliwości odstąpienia od takiej umowy.. Miejsce zawarcia umowy – nie ma tutaj znaczenia, czy jest to miejsce, w którym znajduje się nieruchomość czy też zupełnie inna miejscowość.. Istotną kwestią jest także fakt, że przy umowie rezerwacyjnej zazwyczaj pojawia się opłata rezerwacyjna.. Musisz pamiętać, że umowa rezerwacyjna wyłącza na jakiś czas nieruchomość ze sprzedaży, dlatego często deweloperzy czy sprzedawcy umieszczają zapis o tym, że jest to kwota bezzwrotna, aby pokryć ewentualne straty.. Oznacza to więc, że ma ona taką samą moc jak inne umowy związane z nieruchomościami i jeśli jest dobrze sporządzona, nie można jej podważyć.. Decydując się na podpisanie umowy deweloperskiej, pamiętaj, że niezależnie od tego jak jest skonstruowana, najważniejszy jest cel – wspólne dążenie do sfinalizowania transakcji.. Zazwyczaj wniosek na podstawie umowy rezerwacyjnej można złożyć w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, jednak nie oznacza to, że otrzymasz na jej podstawie kredyt.. Żaden bank nie podpisze umowy o udzieleniu kredytu wyłącznie na podstawie umowy rezerwacyjnej.

Umowa sprzedaży mieszkania musi przyjąć formę aktu notarialnego. Jak powinna być sporządzona? Co oznaczają jej zapisy? Ile to kosztuje? Dokładne omówienie i wytłumaczenie paragrafów. Umowa kupna sprzedaży mieszkania WZÓR DO POBRANIA

Jan Kowalski, syn Stanisława Jana i Zofii, jak podaje zamieszkały w Mieście, przy ulicy Przykładowej pod numerem 11, PESEL 70310211111, dowód osobisty AAA 123456, działający w imieniu własnym oraz w imieniu i na rzecz: Janiny Kowalskiej, córki Józefa i Józefiny, zamieszkałej w Mieście, przy ulicy Przykładowej pod numerem 11, PESEL 50023112345, stosownie do okazanego wypisu aktu notarialnego pełnomocnictwa sporządzonego w dniu 31 stycznia 2000 roku przez notariusza Halinę Nowak, w Mieście Repertorium A nr 111/2000.. b) zaświadczenie wydane przez (zarząd budynku/administrator/wspólnota mieszkaniowa) w (nazwa miejscowości) w dniu (data) roku, w którym (zarząd budynku/administrator/wspólnota mieszkaniowa) będący zarządcą budynku mieszkalnego nr (numer budynku) przy ulicy (nazwa ulicy) w (nazwa miejscowości) stwierdza, że na lokalu nr (numer lokalu mieszkalnego) w ww.. Badania stanu księgi wieczystej numer AB1C/111222333/1, w systemie informatycznym Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych w dniu (data czynności prawnej, sporządzenia aktu notarialnego) roku dokonał notariusz czyniący ten akt i uzyskał informacje, że księga wieczysta prowadzona jest dla lokalu mieszkalnego nr 1, składającego się z trzech pokoi, kuchni, łazienki z toaletą i przedpokoju, o łącznej powierzchni 70,55 (siedemdziesięciu całych pięćdziesiąt pięć setne), znajdującego się na parterze (0) kondygnacji budynku nr 15 położonego przy ulicy Przykładowej w Mieście, w której : --------------------- w dziale II wpisane jest prawo własności na rzecz Jana Kowalskiego, syna Stanisława Jana i Zofii, PESEL 70023111111, w całości, na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz umowy sprzedaży z dnia 31 lutego 1992 roku Rep. A nr 111/1992.--------------------------- w dziale I-Sp.. Jan Kowalski oświadcza, że sprzedaje Piotrowi i Pameli małżonkom Nowakom cały lokal mieszkalny nr 1 (jeden) położony w budynku nr 15 (piętnaście) przy ulicy Przykładowej w Mieście wraz z prawami związanymi z jego własnością, opisany w §1 tego aktu, za cenę w kwocie 300.000,00 (trzysta tysięcy) złotych, a Piotr i Pamela małżonkowie Nowakowie oświadczają, że lokal ten wraz z prawami związanymi z jego własnością za podaną cenę kupują, a nabycia dokonują z i do majątku wspólnego.. Opłaty sądowe, które należy uregulować przy umowie sprzedaży mieszkania:. w …………….…………….stwierdza, że na lokalu nr …………….…………….

Drugi dom za granicą może być nie tylko wakacyjnym lokum w ciepłym nadmorskim klimacie, ale też bezpieczną przystanią na wszelki wypadek i inwestycją dającą regularny zysk z wynajmu. Dlaczego zakup nieruchomości za granicą jest tak popularny wśród polskich inwestorów? Jak bezpiecznie kupić nieruchomość w Hiszpanii? Na co uważać w całym procesie? Ile to kosztuje? Od …

Na dynamikę procesu zainteresowania zakupem własnego mieszkania w Hiszpanii wpłynął nie tylko strach związany z rosyjską agresją na Ukrainę i chęć znalezienia bezpiecznego miejsca w Europie, najlepiej z dala od naszej wschodniej granicy, ale także szybujący wzrost cen nieruchomości w Polsce, szalejąca inflacja i niekończący się wzrost stóp procentowych.. Pozostaje jeszcze kwestia finansowania zakupu nieruchomości – można korzystać wyłącznie ze zgromadzonych oszczędności albo z kredytu hipotecznego (zaciągniętego w Polsce z hipoteką na nieruchomości na terenie Polski lub umowy kredytowej podpisanej w Hiszpanii).. wartości nieruchomości z rynku pierwotnego (nie płaci się ITP); notariusz (działający z ramienia rządu) – stawka zależna od wartości nieruchomości i uregulowana przepisami prawnymi, a w przypadku korzystania z kredytu hipotecznego trzeba doliczyć koszt aktu notarialnego kredytu hipotecznego; podatek skarbowy AJD ( impuesto de Actos Juridicos Documentados ) – to taki podatek od czynności cywilnoprawnych, na rynku pierwotnym to ok. 1,5 proc.. wysokość tego podatku jest również kwestią ustaleń w danej wspólnocie autonomicznej, w Andaluzji to 1,2 proc., dlatego warto to sprawdzić zanim oszacuje się koszty związane z zakupem); wpis do księgi wieczystej nieruchomości – stawka zależna jest od wartości nieruchomości; wycena nieruchomości – tylko przy kredycie hipotecznym – ok. 300 – 600 euro; prowizja bankowa przy kredycie hipotecznym – jednorazowa opłata przy kredycie 1,2 – 2,75 proc.. Przy kredycie hipotecznym, środki na pokrycie kosztów zakupu oraz pozostała kwota do pełnej ceny nieruchomości muszą znaleźć się najpóźniej na jeden dzień przed podpisaniem aktu notarialnego na rachunku osobistym nabywcy powiązanym z udzielonym kredytem hipotecznym.. czynsz – płatny co sześć miesięcy lub co roku (opłata dotyczy mieszkań oraz domów ulokowanych na osiedlach z częściami wspólnymi); podatek od nieruchomości IBI ( suma ) – wysokość podatku ustalana lokalnie i dla każdej nieruchomości indywidualnie, płatny raz w roku; rachunek za energię elektryczną ( gastos comunes ) – płatny co dwa miesiące; rachunek za wodę, wywóz śmieci oraz sprzątanie i oświetlenie ulic ( gastos comunes ) – płatny co trzy miesiące.. Zdarzają się sytuacje, że na sprzedaż wystawione są nieruchomości, na których budowę nigdy nie uzyskano pozwolenia.

Na zakup mieszkania od dewelopera decydujemy się nawet, jeśli konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jak wygląda zakup mieszkania od dewelopera? Przeprowadzamy przez całą procedurę krok po kroku.

Dlaczego kupujemy nowe mieszkania od dewelopera?. Zakup mieszkania od dewelopera już bezpieczny - ustawa deweloperska chroni nabywców Poszukiwanie odpowiedniego mieszkania i wybór inwestycji Wybór mieszkania i ustalenie ceny nieruchomości Wybór sposobu płatności za mieszkanie Wybór rachunku powierniczego Podpisanie umowy Odbiór mieszkania i przeniesienie własności. To wiąże się z dużym nakładem finansowym, ale jednocześnie daje możliwość samodzielnego doboru materiałów i indywidualnej aranżacji.. Będzie to m.in.. Więcej informacji na temat rachunku powierniczego znajdziesz w artykule:. Zawarcie umowy z deweloperem jest jednym z decydujących etapów zakupu mieszkania z rynku pierwotnego.. W zależności od etapu realizacji inwestycji można nabyć gotowe mieszkanie lub będące w projekcie/w trakcie budowy.. Sprzedając mieszkania, zobowiązany jest przenieść na nowych nabywców prawo własności do danych lokali mieszkalnych.. Deweloper zobowiązuje się także do tego, by nie zaciągać kredytu z zabezpieczeniem na danej nieruchomości.. Negocjacja ceny nieruchomości i podpisanie umowy z deweloperem.. Do momentu przeniesienia prawa własności deweloper jest właścicielem zarówno gruntu, na którym stoi nieruchomości, jak i nowego budynku i wszystkich lokali mieszkalnych.. Po tym następuje przeniesienia prawa własności na nabywców.

informacje, pomoc, bezpieczeństwo, jak kupować? jak sprzedawać?, o nas - wszystkie przydatne informacje związane z obsługą serwisu, ogłoszeniami, kupnem i sprzedażą, bezpieczeństwem, kontaktem ze Sprzedajemy.pl i inne.

Nie, na Sprzedajemy.pl nie ma aukcji.. Nie.. Czy Sprzedajemy.pl pośredniczy w transakcji?. Nie, Sprzedajemy.pl nie pośredniczy w transakcji.. Na liście ofert możesz w łatwy sposób porównywać oferty między sobą.. Jeśli nie jesteś zalogowany – zaloguj się, a następnie kliknij w link Twoje oferty w prawym górnym rogu ekranu.Możesz również wyświetlić wszystkie swoje oferty na liście ofert – w tym celu musisz znaleźć którąkolwiek z Twoich ofert w serwisie, następnie wejść w szczegóły tej oferty i na samym dole oferty kliknąć w link Zobacz wszystkie oferty tego użytkownika .. Jak się zalogować do konta Twoje oferty ?. Jak zmienić swój adres e-mail?. Upewnij się, że przedmiot nie pochodzi z kradzieży.. Sprzedającego Sprzedawaj bezpiecznie Jeżeli osoba zainteresowana Twoją ofertą nie ujawnia swojej tożsamości lub przypuszczasz, że nie jest osobą, za jaką się podaje, odstąp od transakcji.. na:. AKoL to program dla Ciebie.

Bankier Smart poleca → najtańszy kredyt hipoteczny na Twoje wymarzone mieszkanie, dom lub działkę. Sprawdź ranking kredytów hipotecznych 2021.

Co ma wpływ na koszt kredytu hipotecznego?. Kredyt hipoteczny - jaki okres spłaty?. Im dłuższy, tym wyższy całkowity koszt kredytu, jednocześnie tym niższa będzie rata, którą trzeba będzie regulować co miesiąc.. Nie ma możliwości zawarcia umowy kredytu hipotecznego bez wkładu własnego.. Kredyt hipoteczny czy wynajem?. Dotyczy to nie tylko wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, ale również możliwości jego refinansowania .. Całkowity koszt kredytu hipotecznego może być wyższy np.. Kredyt hipoteczny “bez” wkładu własnego – czy jest to możliwe?

Videos

1. Kupno mieszkania z rynku wtórnego
(Diana's Estate)
2. JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ KUPUJĄC MIESZKANIE #005
(Warszawski Inwestor)
3. Mieszkanie lub dom z rynku wtórnego - jak bezpiecznie kupić nieruchomość "z drugiej ręki"
(PrawoMocny)
4. Dom - rynek wtórny - co sprawdzić przed zakupem?
(Pewny Lokal)
5. Zakup domu na rynku wtórnym
(Pewny Lokal)
6. MIESZKANIE Z RYNKU WTÓRNEGO
(BOLD & dutiful)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Arielle Torp

Last Updated: 06/19/2022

Views: 6132

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arielle Torp

Birthday: 1997-09-20

Address: 87313 Erdman Vista, North Dustinborough, WA 37563

Phone: +97216742823598

Job: Central Technology Officer

Hobby: Taekwondo, Macrame, Foreign language learning, Kite flying, Cooking, Skiing, Computer programming

Introduction: My name is Arielle Torp, I am a comfortable, kind, zealous, lovely, jolly, colorful, adventurous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.