Rynek pierwotny czy wtórny? - Gethome.pl (2022)

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu, którą poprzedza szereg przygotowań. Osoby zainteresowane zakupem wymarzonych czterech kątów muszą bowiem podjąć wiele bardzo ważnych decyzji. Wybór odpowiedniej lokalizacji, metrażu, standardu wykończenia, sposobu finansowania - to tylko niektóre z nich. Jednak najważniejsza kwestia dotyczy określenia, czy lokal ma pochodzić z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego. Jakie są różnice między zakupem nieruchomości od dewelopera i tej z drugiej ręki? Sprawdzamy.

Rynek wtórny a pierwotny - różnica

Segmentacja rynku nieruchomości - w podstawowej wersji - związana jest z podziałem na rynek pierwotny i wtórny. Czym różni się zakup mieszkania na rynku wtórnym i zakup domu na rynku wtórnym od analogicznych transakcji na rynku pierwotnym?

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym oznacza nabycie jej bezpośrednio od inwestora. Może to być deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Sprzedający jest pierwszym właścicielem lokalu. Na rynku wtórnym kupujemy od poprzedniego użytkownika – najczęściej jest nim osoba prywatna. Zdarza się, że nieruchomości na rynku wtórnym oferowane są również w ramach licytacji komorniczej.

Wybrać rynek pierwotny czy wtórny - to pytanie, które zadaje coraz więcej osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Mieszkania w każdej z tych opcji mają swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Rynek pierwotny

Mieszkania na rynku pierwotnym cieszą się sporym zainteresowaniem m.in. z uwagi na nowe budownictwo, szeroki wybór dostępnych metraży, udogodnienia oferowane przez deweloperów oraz możliwość wykończenia lokalu według własnych preferencji. To jednak nie jedyne atuty nowych inwestycji deweloperskich. Co warto wiedzieć o zakupie takiego mieszkania?

(Video) #obidoradzi: Pięć przewag mieszkań z rynku pierwotnego nad wtórnym

Rynek pierwotny czy wtórny? - Gethome.pl (1)

Rynek pierwotny - definicja

Co to jest rynek pierwotny? Takim pojęciem na rynku nieruchomości nazywamy nowe mieszkania, domy i lokale usługowe. Nieruchomości pochodzące od dewelopera cechuje szeroki wybór terminów oddania inwestycji do użytkowania - istnieje możliwość ich zakupu już w pierwszych etapach budowy.

Zarówno w przypadku inwestycji zakończonych, z wydanym pozwoleniem na użytkowanie budynku, jak i inwestycji na etapie "dziury w ziemi”, należy odpowiednio przygotować się do zakupu. Warto również zwrócić uwagę na wykończenie mieszkania - bardzo często oferty dotyczą inwestycji w stanie deweloperskim, który umożliwia samodzielną aranżację i dostosowanie lokalu do własnych potrzeb, gustów i preferencji.

Mieszkanie i dom - rynek pierwotny (zalety)

Kupując na rynku pierwotnym mieszkanie czy dom mamy możliwość ich aranżacji w pełni według własnego gustu. Deweloperzy i spółdzielnie sprzedają lokale bez podłóg, drzwi i opcji tzw. białego montażu, czyli instalacji sanitariatów. To kupujący sam decyduje co położy na podłodze (panele, parkiet, wykładzina), czy w łazience zainstaluje wannę lub prysznic.

Rynek pierwotny to również nowoczesne rozwiązania - nowe domy są budowane w technologii, która minimalizuje stratę ciepła i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Mieszkania z rynku pierwotnego powstają najczęściej na nowych osiedlach, które estetyką przewyższają stare budownictwo. Mają również niższe koszty utrzymania, ponieważ przez pierwszych kilkanaście lat nie wymagają dużych remontów. Standardem są windy i garaże podziemne, których brakuje mieszkańcom osiedli z wielkiej płyty. Rynek pierwotny to też większe bezpieczeństwo - inwestycje są zwykle ogrodzone i monitorowane.

(Video) 2022: CZY RYNEK PIERWOTNY ZROBI Z CIEBIE RENTIERA? // CZY WARTO KUPOWAĆ MIESZKANIA OD DEWELOPERA?

Mieszkanie i dom - rynek pierwotny (wady)

Rynek pierwotny to nie tylko pozytywy. Nowe mieszkania (w zależności od wybranego standardu wykończenia) mogą zostać oddane do użytkowania w stanie surowym. Wówczas trzeba doliczyć koszty związane z pracami wykończeniowymi. Ponadto okres oczekiwania na wymarzone lokum może trwać nawet kilka lat. Sporym utrudnieniem bywa również lokalizacja. Nowe osiedla najczęściej buduje się na obrzeżach miast, gdzie może brakować infrastruktury: dróg, dobrej komunikacji, szkół, przedszkoli i sklepów.

Rynek wtórny

Wybór mieszkań na rynku wtórnym jest bardzo duży, a co najważniejsze - ich atutem jest dostępność, która sprawia, że nieruchomość z drugiej ręki można kupić nawet w centrum miasta. Również cena lokali z rynku wtórnego - z reguły - jest niższa. Należy jednak podkreślić, że finalny koszt inwestycji zależy m.in. od lokalizacji, metrażu, stanu lokalu czy roku budowy. Czym charakteryzuje się rynek wtórny? Jakie są zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego? Sprawdzamy.

Szukasz mieszkania w stolicy? Sprawdź: mieszkania na sprzedaż Warszawa i znajdź wymarzoną nieruchomość na portalu GetHome.

Rynek pierwotny czy wtórny? - Gethome.pl (2)

Rynek wtórny - definicja

Co to jest rynek wtórny? To - najprościej ujmując - mieszkania, domy i lokale, które w momencie sprzedaży nieruchomości są w posiadaniu innej osoby (fizycznej lub prawnej). Warto podkreślić, że o transakcji na rynku wtórnym mówimy również wówczas, gdy lokal został nabyty od dewelopera i po kilku dniach odsprzedany. Jakie są plusy nieruchomości z rynku wtórnego?

Rynek wtórny - nieruchomości (zalety)

Zdarza się, że kupującemu nieruchomość zależy na konkretnej lokalizacji. I wtedy ogromną zaletę ma rynek wtórny – mieszkania często są dostępne w miejscach, w których już żaden nowy budynek nie powstanie. Mieszkańcy nowych bloków często narzekają na fatalną infrastrukturę osiedli. Wokół starszych części miasta jest ona rozbudowana. Przez lata zdążyły powstać szkoły, przedszkola, a zasadzone - w chwili budowy bloków - drzewa mają już po kilka metrów wysokości.

(Video) Kupujesz mieszkanie z rynku pierwotnego? Zadaj te pytania!

Mieszkanie i dom - rynek wtórny (wady)

Jakie wady mają nieruchomości z rynku wtórnego? Lokale często wymagają remontu, który może generować wysokie koszty. Renowacji mogą również wymagać elewacje, instalacje, klatki schodowe. Za to wszystko będą musieli zapłacić członkowie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w ramach tzw. funduszu remontowego.

Dodatkowo nieruchomości z drugiej ręki są już najczęściej w pełni urządzone. Zmiana wystroju jest o wiele bardziej kłopotliwa i może być kosztowna. To zupełnie inaczej niż w przypadku lokalu deweloperskiego, ponieważ w pierwszej kolejności często należy skuwać kafelki czy terakotę lub zrywać całą podłogę. Często w starych lokalizacjach część mieszkań to lokale komunalne, których mieszkańcy mogą - choć nie jest to regułą - sprawiać kłopot. Dodatkowo, wiele bloków sprzed kilkudziesięciu lat nie ma windy i nawet na wyższe kondygnacje trzeba wchodzić na piechotę i wnosić codzienne zakupy. To duży wysiłek, zwłaszcza w przypadku starych kamienic, w których mieszkania są wysokie.

Rynek pierwotny a wtórny - koszty okołotransakcyjne

Co trzeba wiedzieć kupując mieszkanie? Zastanawiając się nad wyborem mieszkań z rynku pierwotnego i mieszkań z rynku wtórnego, warto dokładnie przeanalizować koszty dodatkowe, towarzyszące obu transakcjom. Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się bowiem z nieco innymi kosztami i procedurami niż kupno mieszkania z rynku wtórnego. Różnice są na tyle istotne, że mogą determinować finalną decyzję.

Wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Sprawdź poniższe porównanie kosztów okołotransakcyjnych. Dzięki ich analizie oszacujesz, ile zapłacisz za zakup mieszkania z rynku wtórnego i jaką finalną kwotę będziesz musiał przeznaczyć na zakup nowego mieszkania.

Rynek pierwotny czy wtórny? - Gethome.pl (3)

Koszty mieszkania - rynek pierwotny

Taksa notarialna to opłata za sporządzenie aktu notarialnego, którą muszą ponieść zarówno osoby planujące zakup mieszkania z rynku pierwotnego, jak i zakup mieszkania z rynku wtórnego. Nieruchomości pochodzące bezpośrednio od dewelopera mają jednak istotną przewagę - to inwestor pokrywa 50 proc. wynagrodzenia notariusza. Pozostałą część opłaca przyszły właściciel nowego mieszkania.

(Video) Dlaczego rynek pierwotny jest lepszy od wtórnego? - tłumaczy Flip na Pierwotnym

Koszty mieszkania - rynek wtórny

Mieszkanie z rynku wtórnego wiąże się z nieco większymi kosztami okołotransakcyjnymi, co związane jest z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnej (PCC). Wynosi on 2 proc. wartości nieruchomości. Co istotne i warte podkreślenia, transakcja zakupu mieszkania na rynku pierwotnym nie wymaga poniesienia takich kosztów.

Kupno mieszkania na rynku wtórnym i kupno domu z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością opłacenia taksy notarialnej, której wysokość jest zależna od wartości nieruchomości. Stawki maksymalne reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Przy zakupie nieruchomości pozostaje jeszcze kwestia opłaty za założenie księgi wieczystej (jeśli wcześniej nie była ona założona dla danej nieruchomości) i wpisu prawa własności (w przypadku osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny – także wpisu hipoteki do księgi wieczystej).

Rynek wtórny czy pierwotny? Formalności

Zależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym, różne mogą być formalności, jakich musimy dopełnić, aby zostać właścicielem nieruchomości. Nabywając mieszkanie z rynku pierwotnego zawieramy tzw. umowę deweloperską, w której są zawarte wszystkie informacje dotyczące uzyskania praw własności oraz czasu oczekiwania na mieszkanie, jeśli jeszcze trwa jego budowa.

Natomiast przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym kupujący i sprzedający podpisują tzw. umowę kupna-sprzedaży. Wymaga to wcześniejszego sprawdzenia wpisu do księgi wieczystej, w których zawarte są informacje o służebności czy zadłużeniu.

Rynek pierwotny a wtórny - bezpieczeństwo transakcji

Stojąc przed wyborem: wybrać mieszkanie nowe czy używane, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo całej transakcji. Jeśli chodzi o stan prawny, rynek pierwotny ma sporą przewagę. W przypadku inwestycji pochodzących bezpośrednio od dewelopera, nie trzeba obawiać się m.in. roszczeń poprzednich właścicieli. Należy jednak pamiętać, że nowe budownictwo, charakteryzujące się sprzedażą inwestycji w kilku etapach, może generować problemy związane z przeciągającymi się pracami budowlanymi czy odbiorami mieszkań.

(Video) VLOG "Kawa na stojąco" odc. 18 - Rynek pierwotny czy wtórny? Co wybrać?

Subskrybuj „Gethome” na Google News

Rynek pierwotny czy wtórny? - Gethome.pl (4)

5 kwestii, o których musisz wiedzieć wybierając mieszkanie ➤Co to jest rynek wtórny, a co to jest rynek pierwotny? Z jakiego rynku wybrać mieszkanie? Przeczytaj koniecznie o wadach i zaletach mieszkań z obu rynków ➤ Dowiedz się więcej!

Pomimo szerokiej oferty wcale nie jest łatwo znaleźć takie mieszkanie, które ma fajny rozkład, odpowiedni metraż, cenę „nie z kosmosu”, okna na dobre strony świata, fajne otoczenie itp.. co to jest rynek wtórny, a co to jest rynek pierwotny, rynek wtórny, czy rynek pierwotny, jakie są główne różnice między mieszkaniami z tych dwóch rynków, jakie są wady i zalety rynku pierwotnego, a jakie rynku wtórnego.. Najczęściej na rynku wtórnym płaci się podatek, a na rynku pierwotnym nie, choć jest to uzależnione od tego, czy deweloper lub podmiot finansujący opłaca VAT wynikający z inwestycji.. Jeśli nie, to na rynku pierwotnym trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.. Nawet jeśli uda Ci się trafić na nieruchomość „do zamieszkania”, to z pewnością jedna, druga czy trzecia rzecz nie przypadną Ci do gustu.. Należy pamiętać, że remont mieszkania z rynku wtórnego jest znacznie droższy niż w przypadku rynku pierwotnego.. Mieszkań w takich lokalizacjach nie jest dużo, ale jak już się tak trafi, to trudno z tym funkcjonować na co dzień.. Wiele osób chce kupić mieszkanie „na już”, co w przypadku rynku wtórnego jest najczęściej standardem.. Jeśli już uda Ci się złowić fajne mieszkanie, to właśnie wcześnie, kiedy budynek nie jest jeszcze zbudowany, co oznacza, że na wprowadzenie czasem trzeba poczekać nawet kilka lat (np.

Sprawdź jak wygląda aktualna sytuacja na polskim rynku nieruchomości i bądź na bieżąco z GetHome.pl. - Gethome.pl

Jak obecnie wygląda sytuacja na polskim rynku nieruchomości?. Tylko w 2020 roku do użytku oddano ponad 222 tysiące mieszkań w Polsce.. Tylko w styczniu tego roku odnotowano rekord pod względem liczby rozpoczętej budowy mieszkań w ciągu miesiąc a. Według raportu GUS było to 12,7 tys.. Co więcej, wzrost cen nieruchomości - szczególnie na rynku wtórnym - wcale nie odstrasza zdecydowanych na zakup mieszkania.. "Z danych NBP wynika, że w wielu największych miastach, aktualne średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym rosną szybciej niż na rynku pierwotnym .. Według najnowszych danych firma Resi4Rent oferuje już 2140 mieszkań na wynajem, czyli ponad 90% więcej niż dotychczasowy lider na rynku instytucjonalnego najmu mieszkań - Fundusz Mieszkań na Wynajem.. Już teraz mówi się o tym, że popyt na mieszkania i domy na rynku pierwotnym w największych miastach przegania podaż, co doprowadza do dynamicznego kurczenia się ofert nieruchomości.

Dobra sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym sprawia, że ceny stale rosną. Jakie są wady i zalety używanych mieszkań? Sprawdź na GetHome.pl - Gethome.pl

Wysoki popyt przekłada się na wzrost cen, choć – jak podkreślono w ostatnim raporcie NBP z czerwca 2019 (Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2019 r. ) – szybciej rosną ceny ofertowe niż transakcyjne, pogłębia się różnica między nimi, co świadczy o tym, że klienci przestają akceptować tak wywindowane stawki.. Popyt mieszkaniowy w części przeniósł się na rynek wtórny (niższe ceny mieszkań niż na rynku pierwotnym), wywołując tam szybszy wzrost cen.. mieszkania na rynku pierwotnym płaci się 8762 zł.. Jeśli chodzi o Gdańsk – tu stawki za mieszkania od deweloperów są już wyraźnie wyższe, niż w szczycie wcześniejszej górki.. Aktualnie metr kwadratowy na rynku pierwotnym w Gdańsku kosztuje wg NBP niecałe 8300 zł i jest droższy o 500 zł, w porównaniu do cen z II kw.. A co ze stawkami na rynku wtórnym?. że w Gdańsku, czy Wrocławiu przy zakupie 50 metrów z rynku wtórnego można zaoszczędzić około 40 tysięcy złotych, a przecież na tym nie koniec.

Z roku na rok przybywa klientów na rynku pierwotnym. Kojarzony z prestiżem segment rynku z nowymi nieruchomościami zyskuje na nowoczesności budownictwa, a cieszący się nieustannym zainteresowaniem rynek wtórny przyciąga dostępnością i cenami. Czym różni się zakup nowej nieruchomości od zakupu nieruchomości używanej? Rynek wtórny czy pierwotny — który wybrać? Nowo powstające inwestycje kuszą nowoczesnymi rozwiązaniami, …

Kupno mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym — sprawdzamy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.. Dla porównania, w serwisie Morizon.pl mamy niespełna 20 000 ofert nowych mieszkań i ponad 100 000 ogłoszeń mieszkań z rynku wtórnego.. Oczywiście cena nieruchomości od dewelopera zależna jest od wyboru standardu wykończenia lokalu .. Wybierając nieruchomość od dewelopera, prawo własności otrzymuje się dopiero po zakończeniu inwestycji i oddaniu jej do użytkowania, założeniu księgi wieczystej dla nieruchomości , wyodrębnieniu i usamodzielnieniu lokali, i przeniesieniu przez dewelopera prawa własności do konkretnego mieszkania na klienta, podpisaniu umowy i zapłaceniu.. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego trzeba dokładnie zweryfikować:. Tam, gdzie lokalizacja nieruchomości nie jest kwestią priorytetową, zyskają mieszkania od dewelopera - w wysokim standardzie, z niskim kosztem utrzymania i w pobliżu terenów zielonych.

5 kwestii, o których musisz wiedzieć wybierając mieszkanie ➤Co to jest rynek wtórny, a co to jest rynek pierwotny? Z jakiego rynku wybrać mieszkanie? Przeczytaj koniecznie o wadach i zaletach mieszkań z obu rynków ➤ Dowiedz się więcej!

Pomimo szerokiej oferty wcale nie jest łatwo znaleźć takie mieszkanie, które ma fajny rozkład, odpowiedni metraż, cenę „nie z kosmosu”, okna na dobre strony świata, fajne otoczenie itp.. co to jest rynek wtórny, a co to jest rynek pierwotny, rynek wtórny, czy rynek pierwotny, jakie są główne różnice między mieszkaniami z tych dwóch rynków, jakie są wady i zalety rynku pierwotnego, a jakie rynku wtórnego.. Najczęściej na rynku wtórnym płaci się podatek, a na rynku pierwotnym nie, choć jest to uzależnione od tego, czy deweloper lub podmiot finansujący opłaca VAT wynikający z inwestycji.. Mieszkań w takich lokalizacjach nie jest dużo, ale jak już się tak trafi, to trudno z tym funkcjonować na co dzień.. Jeśli już uda Ci się złowić fajne mieszkanie, to właśnie wcześnie, kiedy budynek nie jest jeszcze zbudowany, co oznacza, że na wprowadzenie czasem trzeba poczekać nawet kilka lat (np.

Jak wyglądał rynek mieszkaniowy w lipcu? Jak zmieniły się ceny? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Zwracamy przy tym uwagę, że w większości analizowanych przez nas miast deweloperzy wprowadzili w lipcu do sprzedaży więcej mieszkań niż ich sprzedali.. mieszkań.. W ofercie wrocławskich deweloperów skurczył się więc z 51% do 45% udział mieszkań w cenie do 10 tys.. zł za m kw., a z 23% do 30% wzrósł w niej udział lokali z ceną powyżej 12 tys.. Jak zmieniły się ceny?

Osoby poszukujące wymarzonych czterech kątów muszą podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest to, czy mieszkanie będzie pochodziło z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego.

Jedną z nich jest to, czy. mieszkanie będzie pochodziło z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego.. Błyskawicznie rozwijająca się. branża nieruchomości oraz rosnące ceny mieszkań sprawiają, że nawet osoby, które. nie interesują się tym tematem, doskonale wiedzą, czym jest rynek pierwotny i. rynek wtórny.. W każdym przypadku zakup. mieszkania to poważne zobowiązanie, zwłaszcza jeżeli towarzyszy mu kredyt. hipoteczny, dlatego trzeba uważnie przemyśleć wszystkie propozycje i podjąć jak. najlepszą decyzję: w wielu przypadkach nowe mieszkanie stanie się przecież. domem na resztę życia, a przynajmniej jego znaczną część.. Obecnie liczba inwestycji. deweloperskich jest olbrzymia, co pozwala nie tylko znaleźć nieruchomość. odpowiadającą indywidualnym gustom czy skorzystać z oferty znajdującej się w. konkretnej lokalizacji, ale również skorzystać z dodatkowych możliwości, jakie. dają swoim klientom firmy deweloperskie.. Przeciwieństwem rynku. pierwotnego jest rynek wtórny, na którym znaleźć można nieruchomości pochodzące. z drugiej ręki.. O ile ten pierwszy stosunkowo łatwo opisać, ponieważ. deweloperzy wykorzystują określone standardy a mieszkania są nowe, w przypadku. rynku wtórnego można spotkać się w praktyce ze wszystkim: znajdą się na nim zarówno. ekskluzywne apartamenty wykończone najdroższymi materiałami, jak i zniszczone. lokale wymagające remontu kapitalnego.. Podobna zależność dotyczyć będzie samych. budynków: na rynku pierwotnym znajdziemy wyłącznie nowoczesne budownictwo, na. rynku wtórnym natomiast będziemy mogli wybrać pomiędzy stosunkowo nowymi inwestycjami,. blokami z wielkiej płyty czy kamienicami pamietającymi przedwojenne czasy.. W stolicy Górnego Śląska za mieszkanie. na rynku pierwotnym trzeba zapłacić 6 939 zł/mkw., natomiast na rynku. wtórnym średnia to 6014 zł.. Poza. tym należy także pamiętać, że siłą rzeczy rynek wtórny jest bardziej zróżnicowany,. w związku z czym można znaleźć na nim zarówno drogie oferty, jak i te. zdecydowanie tańsze.. Nowe budownictwo to gwarancja nowoczesnego wyglądu i. estetyki, poza tym przez dłuższy czas nie będzie wymagało to większych. inwestycji, które ponieść będzie trzeba nie tylko indywidualnie, ale także np.. Nieograniczone. możliwości aranżacji: kupując mieszkanie na rynku pierwotnym w większości. przypadków otrzymujemy je w stanie deweloperskim, w związku z czym będziemy. musieli przygotować się na samodzielne przeprowadzenie wszystkich prac. wykończeniowych .. Można również skorzystać z. opcji wykończenia mieszkania pod klucz, która wprawdzie będzie wiązała się z. pewnymi ograniczeniami co do aranżacji czy wyboru materiałów, ale równocześnie. okaże się sporą oszczędnością czasu i nerwów.. Można się. wprowadzać – jeżeli wybierzemy mieszkanie o odpowiadającym nam standardzie,. wprowadzić będziemy mogli się od razu po otrzymaniu kluczy.. Drogi remont:. jeżeli zdecydujemy się na remont używanego mieszkania, możemy się niemiło. zaskoczyć.

Polacy chętniej decydują się na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Czyżby bali się kupować kota w worku? Porównaliśmy najważniejsze czynniki i sprawdziliśmy, dla kogo zakup nowego mieszkania będzie lepszy niż tego z drugiej ręki. Przeczytaj!

1) Lokalizacja rynek pierwotny: budynki mieszkalne z tego rynku zwykle – z uwagi na cenę i z racji dostępności gruntów – buduje się dalej od centrum, choć zdarza się, że nowa inwestycja zyskuje lokalizację centralną; rynek wtórny: mniejszą trudność sprawia znalezienie mieszkania w pobliżu centrum.. Nie zaszkodzi również dowiedzieć się, jak dany deweloper realizował wcześniejsze inwestycje; rynek wtórny: stan prawny budynku na dzień sprzedaży na tym rynku łatwiejszy jest do zbadania.. To, że koleżanka czuje się idealnie w domu z rynku pierwotnego , nie oznacza, że rynek wtórny nie zgrywa się lepiej z twoimi preferencjami.. Z osób nastawionych na kupno mieszkania z rynku wtórnego 4 na 10 klientów argumentuje, że do takiego obiektu można wprowadzić się natychmiast.. Okazuje się więc, że od nabywania lokali na rynku pierwotnym odstrasza tych klientów fakt, że zarówno na odbiór obiektów , jak i później na ich wykończenie musieliby długo czekać (jeśli chodzi o wykończenie, czas oczekiwania mógłby wynieść nawet do kilku miesięcy).. Zważywszy na to, że deweloperzy dysponują coraz większą liczbą mieszkań do sprzedania – i to zarówno obiektów gotowych, jak i znajdujących się w fazie budowy, a (jak pokazały przeprowadzone przez portal Morizon.pl badania) blisko połowa klientów nie jest zdecydowana, czy nabędzie budynek nowy, czy też używany – mają o kogo rywalizować.

Co wybrać? Rynek pierwotny czy wtórny? Jeżeli masz dylemat, gdzie inwestować, ten artykuł podpowie Ci na co zwrócić uwagę.

Jakie są zalety i wady obu rynków?. Możemy znaleźć mieszkania w blokach wykonanych z np.. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym za 200 000 zł, koszty transakcyjne będą o 4000 zł wyższe w porównaniu do zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, gdzie PCC zastępuje podatek VAT i jest wliczony w cenę mieszkania.. Podsumowując – cena zakupu lokalu na rynku pierwotnym jest wyższa, jednakże samo utrzymanie i koszty „okołotransakcyjne” są niższe niż na rynku wtórnym, co tylko pokazuje, że należy dokładnie przekalkulować za co płacimy.. a) W mieszkaniu/domu wszystko jest nowe (38% z 510 respondentów). Jakość materiałów, z których powstają nowe budynki jest znacznie wyższa niż tych, które stoją od 20 czy 30 lat.. Jeśli podsumujemy wszystkie wady i zalety, można dostrzec, że nie ma jednego złotego środka dla wszystkich kupujących mieszkanie i chcących wynająć je z zyskiem.. Nie zawsze excel i stopa zwrotu jest najlepszym doradcą, dlatego zarówno mieszkanie od dewelopera jak i z rynku wtórnego może być dobrym wyborem.

Jakie są wady i zalety mieszkań deweloperskich oraz tych z drugiej ręki?

Odpowiedź na pytanie, czy wybrać nowy dom bądź mieszkanie , czy też postawić na nieruchomość z drugiej ręki , nie jest prosta.. Dość rzec, że według badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar na zlecenie Otodom aż 35% osób, które zdecydowało się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego , brało pod uwagę również nieruchomości używane .. Wiele osób decyduje się na rynek pierwotny ze względu na nowocześniejsze i lepsze jakościowo materiały .. lokalizacja - trudno o działki budowlane w centrach miast, stąd też nowe inwestycje najczęściej powstają w dzielnicach leżących na obrzeżach; oczekiwanie na odbiór - od podpisania umowy do otrzymania kluczy mija często kilka bądź nawet kilkanaście miesięcy; koszt wykończenia - wprowadzając się do nowo wybudowanego domu bądź mieszkania musimy kupić wszystko - od podłóg, przez płytki po meble.. Warto jednak zaznaczyć, że co dla jednych jest wadą, dla innych jest zaletą.. Jeśli nie masz w sobie duszy budowlańca, z pewnością docenisz też możliwość zakupu w pełni wyposażonego lokum , do którego możesz wprowadzić się od ręki, nie ponosząc kosztów dodatkowych na remont czy meble.. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś urządził swoje cztery kąty tak jak chcesz - w przypadku większych zmian musisz jednak liczyć się ze sporym kosztem remontu; ryzyko prawne i PPC - sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, współpraca z notariuszem, weryfikacja dokumentów, umowa kredytowa - wszystko to wiąże się z pewnym ryzykiem - i stresem.. W przypadku mieszkań nowych musisz doliczyć jeszcze koszty wykończenia, ale i na rynku wtórnym nie każda nieruchomość nadaje się do zamieszkania od zaraz.. Oczywiście możesz również dostosować do swoich potrzeb przestrzeń w lokalu kupionym na rynku wtórnym, jednak wiąże się to z dużym remontem.. Jako jednak, że wszystko jest nowe, przez dłuższy czas nie musisz martwić się naprawami czy remontami.. Z drugiej strony decydując się na stosunkowo nowe i w pełni wyposażone mieszkanie z rynku wtórnego po prostu się wprowadzasz i również niczym nie przejmujesz.. Jeśli chcesz mieć dom bądź mieszkanie skrojone pod swoje potrzeby, w stu procentach twoje, które rosło na twoich oczach i w którym nikt jeszcze nie mieszkał - wybierz rynek pierwotny.. A jeśli żadne z tych kryteriów nie jest dla ciebie kluczowe, rozglądaj się zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Transakcje gotówkowe na rodzimym rynku nieruchomości stanowią około 60%. Co warto wiedzieć o kupnie mieszkania za gotówkę? Sprawdź.

Mogłoby się wydawać, że niewielu może sobie na to pozwolić, jednak statystyki pokazują, że znaczna część Polaków decyduje się właśnie na ten sposób płatności za mieszkanie.. Nic dziwnego - sama procedura ma wiele plusów i jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza, niż w przypadku kredytu hipotecznego .. Procedura zakupu nieruchomości za gotówkę jest znacznie prostsza, a co za tym idzie krótsza, niż w przypadku posiłkowania się kredytem.. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup nieruchomości nowej czy z wtórnego - zawsze musimy zacząć proces od znalezienia wymarzonego M. Warto zwrócić uwagę na lokalizację, metraż, układ, strony świata czy powierzchnie dodatkowe jak garaż czy komórka lokatorska .. Wystarczy, że zawrzemy umowę ostateczną u notariusza.. Sama procedura zakupu nie różni się wiele od tej na rynku pierwotnym.. Jak to jednak wygląda przy zakupie za własne środki?. Problem może pojawić się w sytuacji, gdy nie możemy w żaden sposób udowodnić naszych dochodów.. Wartość mieszkań zakupionych bez kredytu hipotecznego stanowi około 50% transakcji w 7 największych miastach Polski.

Odwieczny dylemat kupujących Odpowiedź na pytanie, czy wybrać nowy dom bądź mieszkanie, czy też postawić na nieruchomość z drugiej ręki, nie jest prosta. Dość rzec, że według badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar na zlecenie Otodom aż 35% osób, które zdecydowało się na zakup mieszkania ...

Odpowiedź na pytanie, czy wybrać nowy dom bądź mieszkanie , czy też postawić na nieruchomość z drugiej ręki , nie jest prosta.. Dość rzec, że według badania przeprowadzonego przez pracownię Kantar na zlecenie Otodom aż 35% osób, które zdecydowało się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego , brało pod uwagę również nieruchomości używane .. Wiele osób decyduje się na rynek pierwotny ze względu na nowocześniejsze i lepsze jakościowo materiały .. lokalizacja – trudno o działki budowlane w centrach miast, stąd też nowe inwestycje najczęściej powstają w dzielnicach leżących na obrzeżach; oczekiwanie na odbiór – od podpisania umowy do otrzymania kluczy mija często kilka bądź nawet kilkanaście miesięcy; koszt wykończenia – wprowadzając się do nowo wybudowanego domu bądź mieszkania musimy kupić wszystko – od podłóg, przez płytki po meble.. Jeśli nie masz w sobie duszy budowlańca, z pewnością docenisz też możliwość zakupu w pełni wyposażonego lokum , do którego możesz wprowadzić się od ręki, nie ponosząc kosztów dodatkowych na remont czy meble.. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś urządził swoje cztery kąty tak jak chcesz – w przypadku większych zmian musisz jednak liczyć się ze sporym kosztem remontu; ryzyko prawne i PPC – sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, współpraca z notariuszem, weryfikacja dokumentów, umowa kredytowa – wszystko to wiąże się z pewnym ryzykiem – i stresem.. W przypadku mieszkań nowych musisz doliczyć jeszcze koszty wykończenia, ale i na rynku wtórnym nie każda nieruchomość nadaje się do zamieszkania od zaraz.. Oczywiście możesz również dostosować do swoich potrzeb przestrzeń w lokalu kupionym na rynku wtórnym, jednak wiąże się to z dużym remontem.. Jako jednak, że wszystko jest nowe, przez dłuższy czas nie musisz martwić się naprawami czy remontami.. Z drugiej strony decydując się na stosunkowo nowe i w pełni wyposażone mieszkanie z rynku wtórnego po prostu się wprowadzasz i również niczym nie przejmujesz.. Jeśli chcesz mieć dom bądź mieszkanie skrojone pod swoje potrzeby, w stu procentach twoje, które rosło na twoich oczach i w którym nikt jeszcze nie mieszkał – wybierz rynek pierwotny.. A jeśli żadne z tych kryteriów nie jest dla ciebie kluczowe, rozglądaj się zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Videos

1. Czym jest rynek pierwotny i rynek wtórny akcji? #6
(FXMAG)
2. Zakup mieszkania na hipotekę - krok po kroku. Rynek pierwotny.
(Ronald Szczepankiewicz)
3. Zakup Mieszkania Od Dewelopera | Rzeczy Na Które WARTO Zwrócić Uwagę | Rynek Pierwotny
(Damian Kurcz)
4. Stan rynku: rynek pierwotny (02.08.2022 r., 20:00)
(Szkolenia Nieruchomości)
5. Jak FLIPOWAĆ NA RYNKU PIERWOTNYM? [Najważniejsze zasady]
(Filip Kowarski)
6. Webinar - Obecna sytuacja na rynku pierwotnym w Polsce oraz perspektywa na 2022 rok
(Flip Na Pierwotnym)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Kieth Sipes

Last Updated: 09/03/2022

Views: 6144

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kieth Sipes

Birthday: 2001-04-14

Address: Suite 492 62479 Champlin Loop, South Catrice, MS 57271

Phone: +9663362133320

Job: District Sales Analyst

Hobby: Digital arts, Dance, Ghost hunting, Worldbuilding, Kayaking, Table tennis, 3D printing

Introduction: My name is Kieth Sipes, I am a zany, rich, courageous, powerful, faithful, jolly, excited person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.