Rynek pierwotny i wtórny. Z czego wynika podział i jakie są między nimi różnice? (2022)

Własną nieruchomość możesz nabyć na rynku pierwotnym lub rynku wtórnym. Oba mają bogate oferty mieszkań i domów, jednak znacząco się one od siebie różnią. Dowiedz się, co to jest rynek pierwotny i wtórny oraz jakie różnice między nimi są najistotniejsze z punktu widzenia nabywcy lokalu lub budynku mieszkalnego.

Planując kupno mieszkania czy domu, w pierwszej kolejności musisz zdecydować, czy kupić wymarzone M z rynku wtórnego, czypierwotnego. Warto zatem wiedzieć, co oznacza rynek pierwotny, a co wtórny, ponieważ każdy z nich oferuje inny rodzaj nieruchomości, a ponadto wiąże się z innym zakresem formalności związanych z samą transakcją nabycia domu lub mieszkania.

Różnice dotyczą w szczególności osób ubiegających się o kredyt hipoteczny, które muszą dostarczyć zupełnie inne dokumenty w przypadku kupowania nowej nieruchomości z rynku pierwotnego, a innych przy nabywaniu tej używanej z rynku wtórnego. Poniżej dowiesz się, co to jest rynek wtórny i pierwotny oraz poznasz kluczowe różnice między nimi.

Co oznacza rynek pierwotny? Definicja

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest rynek pierwotny. Definicja tego rynku mówi, że obejmuje on nieruchomości nowe,dotąd przez nikogo nie używane isprzedawane bezpośrednio przez inwestorów, którzy je wybudowali.

Najczęściej sprzedającym na rynku pierwotnym jest deweloper, który może mieć w swojej ofercie nie tylko mieszkania, ale też domy jednorodzinne, szeregowe i bliźniaki. Zdarza się jednak, że podobne inwestycje mieszkaniowe podejmowane są przez spółdzielnie.

Co ważne, rynek pierwotny umożliwia nabycie nie tylko nieruchomości już wzniesionych i gotowych do użytkowania, ale także tych, które mają dopiero powstać. Wówczas kupujący wpłacają pieniądze jeszcze na etapie ich budowyalbo przed jej rozpoczęciem.

Kolejną charakterystyczną cechą rynku pierwotnego jest to, że oferuje on mieszkania i domy na różnym poziomie wykończenia. Można więc nabyć lokal wykonany „pod klucz”, czyligotowy do zamieszkania, lub w tzw. stanie deweloperskim do samodzielnego wykończenia.

Przeczytaj:Jak negocjować z deweloperem – czy można obniżyć cenę mieszkania przez negocjacje z deweloperem?

Warto też mieć świadomość, że ze względu na to, że na rynku pierwotnym kupuje się nieruchomości bezpośrednio od budujących je firm, nabywcom przysługuje prawo korzystania z rękojmi i gwarancji w razie jakichś niedoróbek lub usterek.

Czym jest rynek wtórny? Co to znaczy, że mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego?

A co znaczy rynek wtórny w nieruchomościach? Oznacza on rynek, na którym oferowane są mieszkania i domy z drugiej ręki, a więc już użytkowane i posiadające jakiegoś właściciela. Transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości zawiera się bezpośrednio z tym właścicielem i jest ona nieco prostsza niż przy kupowaniu nowego mieszkania. Wymaga bowiem zazwyczaj jedynie podpisania aktu notarialnego oraz uiszczenia w całości ceny zakupu lokalu lub budynku.

Na rynku wtórnym mieszkania i domy są też bardzo zróżnicowane pod względem wieku, stanu technicznegoczy sposobu wykończenia. Możesz więc tutaj kupić zarówno nieruchomość w świetnym stanie i gotową do zamieszkania, jak również wymagającą gruntownego remontu.

Oferta rynku wtórnego jest również znacznie bogatsza pod względem rodzajów nieruchomości, ponieważ możesz na nim znaleźć mieszkania w stosunkowo nowym budownictwie, jak i te w blokach z wielkiej płyty z okresu PRL-u. Dostępne są również apartamenty, lofty czy nieruchomości w zabytkowych kamienicach, pamiętające jeszcze przedwojenne czasy.

Masz też nieograniczone możliwości znalezienia mieszkań do sprzedaży w atrakcyjnej lokalizacji w przestrzeni miejskiej np. w ścisłym centrum, ponieważ jest ich znacznie więcej na rynku wtórnym niż na pierwotnym. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, masz więc zdecydowanie większe możliwości dopasowania lokum do swoich indywidualnych wymagań.

Warto wiedzieć:Rachunek powierniczy otwarty i zamknięty. Czym jest i w jaki sposób zabezpiecza Twoją inwestycję?

Różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym

W branży nieruchomości podział na rynek pierwotny i wtórny wynika z tego, że znacząco się one od siebie różnią pod względem liczby ofert, cen, a także sposobu zawierania transakcji. Rozróżnienie tych dwóch rynków pomaga także w analizowaniu całego rynku mieszkaniowego w Polsce z punktu widzenia gospodarki i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych społeczeństwa.

Z punktu widzenia nabywców nieruchomości różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnym sprowadzają się głównie do tego, że na rynku pierwotnym kupujemy nowe mieszkania, a na rynku wtórnym używane. W obu przypadkach można je nabyć za gotówkę lub z pomocą kredytu hipotecznego. Jednak różnice pomiędzy tymi rynkami są znacznie większe i ujawniają się na różnych etapach poszukiwania i zakupu nieruchomości, przede wszystkim, pod kątem formalności, jakie trzeba dopełnić przy ich nabywaniu.

Jeśli chcesz starać się o kredyt hipoteczny na kupmo nieruchomości z rynku wtórnego, musisz najpierw podpisać ze sprzedającym umowę przedwstępną i dołączyć ją do wniosku kredytowego. Środki zostaną wypłacone przez bank jednak dopiero po zawarciu właściwego aktu notarialnego przeniesienia własności bezpośrednio na konto sprzedającego.

Z kolei przy kupowaniu mieszkania z rynku pierwotnego, które jeszcze jest w budowie, bank będzie wymagał od Ciebie dołączenia do wniosku o kredyt albo umowy przedwstępnej, albo umowy rezerwacyjnej zawartej z deweloperem, a potem także umowy deweloperskiej i wszystkich jej załączników.

W tym przypadku bank będzie wypłacał środki z tytułu kredytu na specjalny rachunek powierniczy dewelopera i będzie to robił w transzach aż do momentu zakończenia budowy nieruchomości i przeniesienia jej własności na nabywcę.

Pamiętaj!

W przypadku nowych mieszkań zakres dokumentów, jakie dołączasz do wniosku kredytowego, jest znacznie większy w porównaniu z mieszkaniami z drugiej ręki, co potencjalnie wydłuża cały proces uzyskania zewnętrznego finansowania.

Warto też wspomnieć, że zabezpieczenie kredytu hipotecznego w postaci hipoteki jest inaczej ustanawiane przy nabywaniu nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego. W przypadku pierwszego jest to możliwe od razu, natomiast przy kupowaniu nowego mieszkania w budowie można tego dokonać dopiero po zakończeniu budowy i założenia księgi wieczystej dla nieruchomości.

Przed podjęciem decyzji, co wybrać,rynek pierwotny czy wtórny, warto znać te wszystkie niuanse związane z nabywaniem nieruchomości. W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym, ponieważ w tekście wymieniliśmy dotychczas tylko kilka z nich.

Różnice

(Video) Lampowa legenda, czyli Sansui AU-111 [Reduktor Szumu] #276

Rynek pierwotny

Rynek wtórny

Rodzaj nieruchomości

Nowe

Używane

Sprzedający

Deweloper lub spółdzielnia

Właściciel nieruchomości

Stan nieruchomości

Nowe, gotowe do zamieszkania lub wymagające jedynie wykończenia

Wykończone, ale w różnym stanie technicznym, często wymagającym remontu

Dostępność nieruchomości

Dopiero po jej wybudowaniu (można jednak znaleźć już gotowe mieszkania od dewelopera)

Od razu po zawarciu umowy kupna-sprzedaży

Odpowiedzialność sprzedającego za wady nieruchomości

Tak

Nie

Liczba ofert

Mniejsza

Większa

Konieczność zawarcia umowy przedwstępnej ze sprzedawcą

Zazwyczaj tak w formie umowy rezerwacyjnej, a potem umowy deweloperskiej

Nie – jest ona potrzebna głównie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego

Podatki obciążające nabywcę nieruchomości

Podatek VAT

(Video) 20190919 Ministry of Enterprise lecture on Brexit

Podatek PCC

Formalności przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny

Większe

Mniejsze

Cena nieruchomości

Zazwyczaj wyższa

Zazwyczaj niższa

Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym. Jak duża jest różnica?

Różnice między rynkiem pierwotnym a wtórnych dotyczą również cen nieruchomości. Powszechnie uważa się, że nowe mieszkania i domy są znacznie droższe od tych używanych i rzeczywiście w wielu przypadkach tak jest. W ostatnich latach jednak ze względu na liczne inwestycje deweloperskie i ogromny popyt na nieruchomości wynikający m.in. z tanich kredytów hipotecznych, ceny na rynku pierwotnym i wtórnym bardzo zbliżyły się do siebie.

Poniżej prezentujemy średnie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym w wybranych miastach w Polsce, jakie odnotowano w styczniu 2022 roku. Zestawienie zostało przygotowane na podstawie danych jednego z największych portali nieruchomości Otodom. Pod uwagę wzięliśmy wyłącznie ceny mieszkań.

Miasto

Cena mieszkania za 1 m2

rynek pierwotny

Cena mieszkania za 1 m2

rynek wtórny

Białystok

8 063 zł

7 921 zł

Bydgoszcz

7 575 zł

6 621 zł

Gdańsk

10 929 zł

12 235 zł

Gdynia

12 524 zł

(Video) Body, Reproduction and the Commons. Perspectives for the Grassroots Feminism | Silvia Federici

11 352 zł

Katowice

8 773 zł

7 101 zł

Kielce

7 398 zł

6 854 zł

Kraków

11 371 zł

11 896 zł

Lublin

7 870 zł

8 204 zł

Łódź

7 971 zł

6 843 zł

Olsztyn

7 832 zł

7 314 zł

Opole

7 112 zł

6 571 zł

Poznań

8 971 zł

8 898 zł

(Video) Czym jest rynek pierwotny i rynek wtórny akcji? #6

Rzeszów

7 448 zł

8 016 zł

Szczecin

8 895 zł

7 852 zł

Warszawa

12 633 zł

13 601 zł

Wrocław

10 134 zł

9 841 zł

Zielona Góra

6 755 zł

6 613 zł

Źródło: Otodom.pl

Z powyższej tabeli wyraźnie wynika, że ceny metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej na rynku wtórnym tylko w niektórych miastach są niższe od cen na rynku pierwotnych. W wielu miejscach jest wręcz przeciwnie–mieszkania używane są znacznie droższe od tych nowych, co wynika głównie z większego popytu na nieruchomości oraz niedostatecznej liczby inwestycji deweloperskich w danym regionie.

O cenie nieruchomości decyduje też jego lokalizacja. Zdecydowanie więcej zapłacimy za używany lokal w zabytkowej, odnowionej kamienicy przy krakowskim rynku lub w centrum Warszawy niż za nowe mieszkanie na osiedlu znajdujących się na obrzeżach tych miast.

Rynek pierwotny – zalety i wady. O czym musimy pamiętać przed podjęciem decyzji?

Wiesz już, czym różni się rynek pierwotny i wtórny, czas więc zastanowić się, który z nich jest lepszy. Zacznijmy od tego, jakie są wady i zalety mieszkań z rynku pierwotnego. Czy warto na rynku pierwotnym kupić nieruchomość?

Zalety mieszkań z rynku pierwotnego:

 • kupujesz nową nieruchomość – możesz w niej od razu zamieszkać lub wykończyć, jak Ci się podoba,wszystko pachnie świeżością i jest zrobione dokładnie tak, jak chciałeś;
 • jesteś pierwszym właścicielem – nie musisz mieć obaw o historię nieruchomości i jego poprzednich właścicieli;
 • wyższy standard i nowoczesność – nowe nieruchomości budowane są z użyciem najnowszych technologii oraz według aktualnie obowiązujących trendów dotyczących np. rozkładu i wielkości pomieszczeń;
 • komfortowe rozwiązania –w nowych blokach są nowoczesne windy, podziemne parkingi i wiele innych udogodnień, których nie mają mieszkania używane;
 • niższy czynsz – nie jest to regułą, ale zazwyczaj nowe osiedla zarządzane są przez wspólnoty mieszkaniowe, które pobierają niższy czynsz niż spółdzielnie zarządzające starszymi blokami;
 • niższe koszty eksploatacji – nowe nieruchomości są energooszczędne, co wiąże się z mniejszymi rachunkami za ogrzewanie.

Wady mieszkań z rynku pierwotnego:

 • wysoka cena – nie jest to jednak regułą, co udowadniają aktualne stawki za metr kwadratowy w wielu miastach;
 • mniejszy wybór ofert;
 • długi czas oczekiwania na odbiór mieszkania – dotyczy to głównie mieszkań nabywanych przed rozpoczęciem inwestycji;
 • potencjalnie wysoki koszt wykończenia nieruchomości – większość mieszkań nowych oddawana jest bowiem w stanie deweloperskim;
 • oddalenie od centrum miasta – nowe osiedla zazwyczaj powstają na obrzeżach ośrodków miejskich, które często są także słabo skomunikowane z pozostałymi dzielnicami;
 • słaba infrastruktura – nowe osiedla charakteryzują się często brakiem zaplecza handlowo-usługowego, brak jest w nich także szkół, przedszkoli, czy też ośrodków zdrowia;
 • ryzyko korzystania z oferty dewelopera – choć nowe przepisy lepiej zabezpieczają nabywców, wciąż istnieje ryzyko np. opóźnień w realizacji inwestycji czy nawet bankructwa firmy deweloperskiej.

Wady i zalety rynku wtórnego. Istotne rzeczy do rozważenia przed zakupem

Nieruchomości z rynku pierwotnego pod wieloma względami są bardzo atrakcyjne, jednak mają też pewne wady. A jak to wygląda w przypadku mieszkań z rynku wtórnego? Poniżej przedstawiamy najważniejsze ich plusy i minusy, które ułatwią Ci podjęcie decyzji, czy wybrać rynek pierwotny, czy rynek wtórny.

Zalety mieszkań z rynku wtórnego:

 • duży wybór ofert i rodzajów nieruchomości do zakupu;
 • możliwość znalezienia nieruchomości w niemal każdym standardzie wykończenia;
 • możliwość zakupienia lokum gotowego do zamieszkania, nawet z wyposażeniem;
 • zróżnicowane ceny – często są znacznie niższe niż ceny nowych nieruchomości;
 • atrakcyjna lokalizacja – na rynku wtórnym bez problemu znajdziesz mieszkanie w ścisłym centrum miasta, w pobliżu swojego miejsca pracy lub szkoły swojego dziecka, czy też ulubionego parku;
 • prostsze formalności związane z transakcją zakupu i zaciąganiem kredytu hipotecznego.

Wady mieszkań z rynku wtórnego:

 • często wymagają remontu;
 • mniej atrakcyjny rozkład pomieszczeń oraz ich mniejsza powierzchnia – w starszym budownictwie trudniej znaleźć np. kuchnię otwartą na przestronny salonczy mieszkanie dwupoziomowe;
 • zaniedbane części wspólne – dotyczy to głównie starych kamienic oraz wielu bloków z czasów PRL;
 • brak udogodnień – na starszych osiedlach brakuje podziemnych garaży, a nawet wystarczającej liczby miejsc parkingowych;
 • wysoki czynsz – dotyczy to w szczególności starszych bloków zarządzanych przez spółdzielnie;
 • potencjalnie wysokie koszty eksploatacji – starsze budynki są często niedocieplone i mają mniej efektywne systemy grzewcze, a także zużyte instalacje wodociągowe i elektryczne, co przekłada się nie tylko na wyższe rachunki, ale też ewentualne koszty usuwania różnych usterek;
 • ryzyko związane z transakcją zakupu – kupując nieruchomość na rynku wtórnym, należy ją dokładnie sprawdzić m.in. pod kątem tego, kto jest jej faktycznym właścicielem i czy nie jest ona obciążona na rzecz osób trzecich.

Jak widać, rynek pierwotny i rynek wtórny nieruchomości różnią się pod wieloma względami, dlatego planując zakup mieszkania lub domu, warto je bardzo dokładnie przeanalizować.

(Video) Czy to dobry moment na inwestowanie, czy czeka nas kryzys? 2 kwartał 2019 (2019.09.20

Na koniec może Cię również zainteresować:Kupno mieszkania bez pośrednika – czy warto kupić mieszkanie na własną rękę?

FAQs

Z czego wynika podział na rynek pierwotny i rynek wtórny? ›

Różnice między rynkiem pierwotnym i wtórnym

W branży nieruchomości podział na rynek pierwotny i wtórny wynika z tego, że znacząco się one od siebie różnią pod względem liczby ofert, cen, a także sposobu zawierania transakcji.

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego? ›

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym oznacza nabycie jej bezpośrednio od inwestora. Może to być deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Sprzedający jest pierwszym właścicielem lokalu. Na rynku wtórnym kupujemy od poprzedniego użytkownika – najczęściej jest nim osoba prywatna.

Co to znaczy rynek wtórny? ›

Rynek wtórny to mieszkania, domy i lokale usługowe, które w momencie trafienia do sprzedaży są w posiadaniu innego właściciela (może być nim osoba fizyczna lub prawna).

Czy lepiej kupić mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? ›

Rynek wtórny bez wątpienia ma kilka podstawowych zalet.

Przede wszystkim oznacza możliwość zakupu mieszkania w unikalnej lokalizacji w centrum miasta oraz w niższej cenie niż w przypadku rynku pierwotnego. Zwykle jest to oszczędność rzędu od 5 do 10%, co rzeczywiście może robić wrażenie.

Co to jest rynek pierwotny i jakie funkcje spełnia? ›

Rynek pierwotny papierów wartościowych – część rynku finansowego, na której następuje emisja papierów wartościowych, tj. sprzedaż przez emitenta nowych papierów wartościowych subskrybentom (pierwotnym nabywcom).

Co to znaczy rynek? ›

Rynek (w ekonomii) – zespół mechanizmów umożliwiający kontakt producentów z konsumentami. Rynek to całokształt transakcji kupna i sprzedaży oraz warunków w jakich one przebiegają. Na rynku konkurencyjnym tak dokonuje się ustalenia ceny oraz ilości dóbr.

Jak wygląda stan deweloperski? ›

Można założyć, że stan deweloperski zwykle obejmuje: otynkowane ściany, instalację ogrzewania, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalację elektryczną (zarówno gniazdka, jak i włączniki), posadzkę, przez co należy rozumieć wylewkę podłogową, okna, drzwi wejściowe.

Czy kupić nowe mieszkanie czy stare? ›

Faktycznie zakup mieszkania z rynku wtórnego jest tańszy, jednak koszty dodatkowe, czy to związane z prowizją biura nieruchomości, czy dodatkowym podatkiem 2% (podatek od czynności cywilno-prawnych, pobieranym przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego) pomniejszają oszczędności wywołane ceną mieszkania.

W jakiej sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych można mówić o rynku pierwotnym akcji danej spółki? ›

Rynek wtórny oferuje lokale z drugiej ręki, czyli takie, z których ktoś wcześniej korzystał. Z kolei rynek pierwotny to nowe mieszkania od dewelopera przeznaczone na sprzedaż.

Jak targować się o cenę mieszkania? ›

Stan techniczny, metraż, rodzaj budownictwa, lokalizacja, piwnica, parking, oddzielna kuchnia, widok z okien to tylko kilka czynników decydujących o cenie mieszkania. Najczęściej są one już wliczone w cenę, więc nie zawsze będą skutecznym argumentem w negocjacjach.

Ile kosztuje mieszkanie z rynku pierwotnego? ›

Mieszkanie z rynku pierwotnego to koszt co najmniej 200 000 zł. Bez względu na sposób finansowania zakupu nieruchomości warto ją ubezpieczyć odpowiednio dobraną polisą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze zarówno nowego mieszkania, jak i ochrony ubezpieczeniowej.

Jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym? ›

Kupno mieszkania od dewelopera - krok po kroku
 1. Badamy zdolność kredytową ...
 2. Szukamy nieruchomości. ...
 3. Sprawdzamy dewelopera oraz inwestycję ...
 4. Podpisujemy umowę przedwstępną ...
 5. Odbieramy nasze mieszkanie. ...
 6. Podpisujemy umowę ostateczną ...
 7. Z dopłatą czy bez – MdM.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Kiedy jest dobry czas na kupno mieszkania? ›

Specjaliści tego rynku potwierdzają, że największy popyt na mieszkania bez względu na ich lokalizację, standard, metraż, rynek wtórny bądź pierwotny widoczny jest w sezonie jesiennym, od września do listopada. To wtedy wypoczęci po urlopie Polacy zaczynają poszukiwania własnego „M”.

Czy zakup mieszkania trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym? ›

Zgodnie z Ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, każdy zakup nieruchomości należy zgłosić do urzędu skarbowego. Nie możemy zapomnieć o tej czynności, gdyż z kupnem mieszkania wiąże się opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jak nazywa się osoba która gra na giełdzie? ›

maklerzy kursowi i maklerzy wolni. Samodzielni uczestnicy giełdy – osoby dopuszczone do obrotu giełdowego, posiadające prawo zawierania transakcji we własnym imieniu i na własny rachunek; najczęściej są nimi zarządcy prywatnych firm lub publicznych, prowadzących interesy na rynku finansowym (np.

Czy ilość akcji jest ograniczona? ›

Kapitał spółki może być rozbity na dowolną ilość akcji, stąd czasem sto akcji może oznaczać kontrolę nad 1% spółki, a czasem nie dawać nawet 0,01%.

Kto jest właścicielem giełdy i kto nią kieruje? ›

GPW — spółki notowane na giełdzie

Oznacza to, że każdy, kto posiada odpowiednie środki i założy rachunek inwestycyjny, może nabyć stosowną ilość akcji stając się tym samym akcjonariuszem, czyli udziałowcem danego przedsiębiorstwa. GPW to miejsce, gdzie notowane są spółki handlujące swoimi udziałami.

Ile można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? ›

– W I kw. 2020 r. na sześciu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce można było wynegocjować średnio 3,06 proc. ceny mieszkania z rynku wtórnego.

Jak negocjować na rynku wtórnym? ›

Podczas negocjacji ceny mieszkania na rynku wtórnym warto pamiętać o tym, żeby podejść do tematu bez zbędnych emocji. Próbując negocjować cenę mieszkania nic nie tracisz, a możesz jedynie zyskać. Musisz jednak pamiętać, że duże znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia będzie miało Twoje zachowanie.

Czy można negocjować cenę mieszkania? ›

W zależności od lokalizacji czy metrażu mieszkania w procesie negocjacji kupujący może zyskać nawet kilkanaście procent obniżki liczonej od pierwszej propozycji cenowej. Im dalej od centrum i im mniejsze mieszkanie, tym szanse kupującego na udane negocjacje rosną.

W jakiej sytuacji na Giełdzie Papierów Wartościowych można mówić o rynku pierwotnym akcji danej spółki? ›

Rynek wtórny oferuje lokale z drugiej ręki, czyli takie, z których ktoś wcześniej korzystał. Z kolei rynek pierwotny to nowe mieszkania od dewelopera przeznaczone na sprzedaż.

Czym jest rynek kapitałowy? ›

Rynek kapitałowy to miejsce, gdzie odbywa się obrót instrumentami finansowymi takimi jak akcje czy obligacje. Jego podstawowym zadaniem jest możliwość pozyskiwania kapitału przez emitenta oraz wzbogacenia się nabywcy papierów wartościowych. Jest to rynek dla długo- i średnioterminowych instrumentów.

Jak nazywa się osoba która gra na giełdzie? ›

maklerzy kursowi i maklerzy wolni. Samodzielni uczestnicy giełdy – osoby dopuszczone do obrotu giełdowego, posiadające prawo zawierania transakcji we własnym imieniu i na własny rachunek; najczęściej są nimi zarządcy prywatnych firm lub publicznych, prowadzących interesy na rynku finansowym (np.

Czy ilość akcji jest ograniczona? ›

Kapitał spółki może być rozbity na dowolną ilość akcji, stąd czasem sto akcji może oznaczać kontrolę nad 1% spółki, a czasem nie dawać nawet 0,01%.

Kto jest właścicielem giełdy i kto nią kieruje? ›

GPW — spółki notowane na giełdzie

Oznacza to, że każdy, kto posiada odpowiednie środki i założy rachunek inwestycyjny, może nabyć stosowną ilość akcji stając się tym samym akcjonariuszem, czyli udziałowcem danego przedsiębiorstwa. GPW to miejsce, gdzie notowane są spółki handlujące swoimi udziałami.

Czym różni się rynek pieniężny od rynku kapitałowego? ›

Rynek pieniężny obejmuje kapitały krótkoterminowe, czyli takie, których termin wykupu nie przekracza roku. Przeznacza się je m.in. na finansowanie bieżącej działalności firm. Z kolei rynek kapitałowy obejmuje kapitały średnio- i długoterminowe, które przeznacza się na finansowanie inwestycji.

Jak dzielimy rynek finansowy? ›

Współczesny rynek finansowy składa się z następujących segmentów: rynek pieniężny, rynek kapitałowy, rynek walutowy, rynek terminowy i rynek depozytowo-kredytowy. Każdy z tych segmentów odgrywa inną rolę w zaspokajaniu potrzeb uczestników rynku finansowego.

Co jest głównym zadaniem rynku kapitałowego? ›

Dla inwestorów stanowi atrakcyjne miejsce dla lokowania kapitału w papiery wartościowe o różnym poziomie ryzyka. Podstawowe funkcje rynku kapitałowego: pozyskiwanie kapitału przez emitentów, uzyskiwanie dochodów przez inwestorów, którzy udostępniają kapitał emitentom (np.

Posiadanie własnego mieszkania, domu lub lokalu użytkowego to coś, czego trudno nie docenić. Mimo tego, że wiele osób decyduje się na długoterminowy wynajem, to świadomość tego, że ma się stałe miejsce do życia bądź prowadzenia biznesu, jest nie do przecenienia. Decydując się na zakup, należy przede wszystkim rozważyć najważniejszą kwestię, mianowicie to, od kogo chcesz je kupić.

Mimo tego, że wiele osób decyduje się na długoterminowy wynajem, to świadomość tego, że ma się stałe miejsce do życia bądź prowadzenia biznesu, jest nie do przecenienia.. Charakterystyką tego typu miejsc jest to, że kupujący ma do wyboru fazę budowy nieruchomości.. Bardzo często lokal jest w stanie deweloperskim ?. Termin zakupu zależy przede wszystkim od klienta i tego, jak bardzo zależy mu na czasie.. Mieszkanie z rynku wtórnego ?. co to jest?. czyli z rynku pierwotnego ?. Ponadto miejsca tego typu dostosowywane są bardzo często do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodzin z wózkami.. W przypadku kupna nieruchomości z drugiej ręki bardzo często można nie zauważyć pewnych zniszczeń, które odkrywa się dopiero po podpisaniu umowy.. Samo kupno to nie jedyny czas oczekiwania, który może się wydłużyć przez wykończenia i urządzanie.. Dopiero co wybudowane lokale naturalnie nie powinny mieć tego typu problemu, dlatego dodatkowe koszty bywają zazwyczaj mniejsze.. W przypadku lokali, które były budowane w starym stylu, a co za tym idzie, nie stawiały na nowoczesne rozwiązania, można często zauważyć brak rozwiązań, które chroniłyby naszą planetę.. Ciężko jest jednoznacznie doradzić, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ wszystko zależy od nastawienia, celów i możliwości osoby planującej zakup.

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat rynku pierwotego i wtórnego. Podobieństwa i różnice. Bezpieczny zakup nieruchomości.

Rynek pierwotny i wtórny różnią się od siebie kilkoma kwestiami.. Warto tutaj zaznaczyć pewną bardzo ważną kwestię.. Natomiast te ostatnie są bardzo dobrze chronione przez polskie prawo.. Z tej różnicy wynika wiele kwestii, ale też i problemów związanych z kupnem mieszkania z rynku wtórnego.. Rynek pierwotny królował przede wszystkim na obrzeżach miast.. Rynek wtórny z kolei był w zasadzie dostępny na terenie całego miasta.. Też warto zaznaczyć, że zmieniły się koncepcje związane z infrastrukturą osiedli.. Ma to również wpływ na jakość i standard takich osiedli.

Z roku na rok przybywa klientów na rynku pierwotnym. Kojarzony z prestiżem segment rynku z nowymi nieruchomościami zyskuje na nowoczesności budownictwa, a cieszący się nieustannym zainteresowaniem rynek wtórny przyciąga dostępnością i cenami. Czym różni się zakup nowej nieruchomości od zakupu nieruchomości używanej? Rynek wtórny czy pierwotny — który wybrać? Nowo powstające inwestycje kuszą nowoczesnymi rozwiązaniami, …

Kupno mieszkania na rynku wtórnym czy pierwotnym — sprawdzamy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań.. Dla porównania, w serwisie Morizon.pl mamy niespełna 20 000 ofert nowych mieszkań i ponad 100 000 ogłoszeń mieszkań z rynku wtórnego.. Różnica jest ogromna, więc szans na znalezienie wymarzonego domu z pewnością jest więcej w przypadku rynku nieruchomości z drugiej ręki.. Zresztą jak podkreślają nabywcy mieszkań od deweloperów, to właśnie znalezienie optymalnej oferty jest największym problemem podczas poszukiwania nowej nieruchomości.. Przyjęło się, że mieszkania w nowym budownictwie są droższe niż lokale w starych blokach.. Oczywiście cena nieruchomości od dewelopera zależna jest od wyboru standardu wykończenia lokalu .. Wybierając nieruchomość od dewelopera, prawo własności otrzymuje się dopiero po zakończeniu inwestycji i oddaniu jej do użytkowania, założeniu księgi wieczystej dla nieruchomości , wyodrębnieniu i usamodzielnieniu lokali, i przeniesieniu przez dewelopera prawa własności do konkretnego mieszkania na klienta, podpisaniu umowy i zapłaceniu.. Przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego trzeba dokładnie zweryfikować:. Tam, gdzie lokalizacja nieruchomości nie jest kwestią priorytetową, zyskają mieszkania od dewelopera - w wysokim standardzie, z niskim kosztem utrzymania i w pobliżu terenów zielonych.

Jakie mieszkanie wybrać - z rynku pierwotnego czy wtórnego? Jakie są plusy i minusy? Sprawdź na GetHome.pl - Gethome.pl

Czym różni się zakup mieszkania na rynku wtórnym i zakup domu na rynku wtórnym od analogicznych transakcji na rynku pierwotnym?. Co to jest rynek pierwotny?. Rynek pierwotny to nie tylko pozytywy.. Co to jest rynek wtórny?. Jakie wady mają nieruchomości z rynku wtórnego?. Wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?. Taksa notarialna to opłata za sporządzenie aktu notarialnego, którą muszą ponieść zarówno osoby planujące zakup mieszkania z rynku pierwotnego, jak i zakup mieszkania z rynku wtórnego.

Zakup mieszkania to niezwykle ważna decyzja, która wpłynie na całe życie danej osoby. Nie tylko spowoduje, że stanie się ona właścicielem nieruchomości i osiądzie w jednym miejscu, lecz również…

Nie tylko spowoduje, że stanie się ona właścicielem nieruchomości i osiądzie w jednym miejscu, lecz również prawdopodobnie osoba ta będzie musiała przez wiele kolejnych lat spłacać zaciągnięty na mieszkanie kredyty.. Chodzi tu nie tylko o metraż, lokalizację czy też dojazd, ponieważ niezwykle istotną sprawą jest również to, czy mieszkanie pochodzić będzie z rynku wtórnego, czy też pierwotnego.. Nieruchomość z rynku pierwotnego może więc być sprzedawana przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową, natomiast mieszkanie z rynku wtórnego oferowane jest przez właściciela, który wcześniej je użytkował.. Przyjmuje się, że za nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego uważa się wszystkie nowe mieszkania, lokale usługowe oraz domy, które nie były jeszcze przez nikogo wcześniej użytkowane.. Jeśli chcemy się dowiedzieć, z jakiego powodu powinniśmy zdecydować się na mieszkanie lub dom pochodzący z rynku pierwotnego, przede wszystkim należy zdobyć informacje na temat zalet, którymi takie nieruchomości się charakteryzują.. Zdecydowanie najważniejszą korzyścią płynąca z kupowania nowego mieszkania na rynku pierwotnym jest to, że można je od początku do końca urządzić dokładnie tak, jak się chce.. Oczywiście nie trzeba decydować się na drogie i długie w oczekiwaniu mieszkanie z rynku pierwotnego.. Rynek wtórny to po prostu takie mieszkania, domy lub lokale usługowe, które w chwili pojawienia się ich na rynku są w posiadaniu innego właściciela.. Jeśli mieszkanie zostanie zakupione od dewelopera i zaledwie kilka dni później będzie wystawione na sprzedaż, trafi już na rynek wtórny, ponieważ nie będzie pochodziło bezpośrednio od inwestora, który je wybudował.. Skoro jest to już w pełni wyjaśnione, należy się teraz dowiedzieć, jakie są korzyści kupowania takich mieszkań, a także, z jakimi trudnościami i minusami trzeba się liczyć podczas takiej inwestycji.. Z racji tego, że mogą się trafić mieszkania naprawdę stare, mogą się one znajdować nawet w ścisłym centrum danego miasta, co rzecz jasna będzie nie tylko bardzo wygodne, lecz również wpływające na prestiż.. Na sam koniec warto jeszcze się dowiedzieć, że mieszkania z rynku wtórnego bywają znacznie gorzej wyposażone.

Posiadanie własnego mieszkania, domu lub lokalu użytkowego to coś, czego trudno nie docenić. Mimo tego, że wiele osób decyduje się na długoterminowy wynajem, to świadomość tego, że ma się stałe miejsce do życia bądź prowadzenia biznesu, jest nie do przecenienia. Decydując się na zakup, należy przede wszystkim rozważyć najważniejszą kwestię, mianowicie to, od kogo chcesz je kupić.

Mimo tego, że wiele osób decyduje się na długoterminowy wynajem, to świadomość tego, że ma się stałe miejsce do życia bądź prowadzenia biznesu, jest nie do przecenienia.. Rynek pierwotny a wtórny charakteryzują się odmiennymi od siebie cechami od lokalizacji, przez stan, na cenie kończąc.. Oczywiście zazwyczaj to tylko jeden z tych elementów odgrywa najważniejszą rolę, jednak nie da się ukryć, że wszystkie czynniki razem składają się na mniej lub bardziej pożądaną ofertę.. Gdy w danym miejscu nie ma jeszcze żadnych elementów, znacznie łatwiej jest to zrobić niż wtedy, kiedy na miejscu pozostają rzeczy po poprzednich właścicielach, które dodatkowo trzeba usunąć bądź odnowić.. W przypadku kupna nieruchomości z drugiej ręki bardzo często można nie zauważyć pewnych zniszczeń, które odkrywa się dopiero po podpisaniu umowy.. Z drugiej strony czasami można napotkać miejsca od dewelopera z częścią wyposażenia, a ponadto niektóre z nich nie wymagają czynszu lub jest on bardzo niski.. Podpunkt ten wiąże się z poprzednim i warto tutaj zaznaczyć, że cena wyposażenia oraz całościowego wykończenia może się równać kosztowi remontu w nieruchomości z rynku wtórnego.. czy do aranżacji angażuje się architekta wnętrz oraz profesjonalną ekipę, czy dana osoba zdecyduje się na zmiany w obrębie ścian oraz przede wszystkim w jakim stanie będzie lokal.. Aby uchronić się przed tego rodzaju rozczarowaniem i stresem, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by sprawdzić wiarygodność dewelopera, dokładnie przejrzeć szczegóły umowy oraz rozeznać się w opiniach innych właścicieli.. Nie jest się też ograniczonym do wyłącznie konkretnego osiedla i można przeszukiwać oferty różnego rodzaju oraz budowane wcześniej przez różnorodnych deweloperów.. Niezależnie od tego, regułą jest, że mieszkania po jakimś właścicielu cechują się niższą ceną.. Mimo że infrastruktura starszych osiedli po wielu latach w końcu rozwinęła się na dostatecznie dobrym poziomie, to warto mieć w pamięci to, że mnogość dostępnych rozwiązań nie odpowie na potrzeby niektórych osób.

Gdzie kupić mieszkanie? na rynku pierwotnym, czy wtórnym? Jaka jest różnica między rynkiem wtórnym i pierwotnym? W artykule znajdziesz odpowiedź.

Zazwyczaj takie domy, mieszkania czy lokale usługowe, kupuje się już na etapie ,,dziury w ziemi” i należy poczekać na ich realizacje oraz dopięcie formalności.. Główną przeszkodą przy opcji lokalu od dewelopera jest zdecydowanie długi czas oczekiwania na wybudowanie nieruchomości.. Zazwyczaj na rynku pierwotnym dostępne są inwestycje w postaci ,,dziury w ziemi”, co wiąże się zarówno z budową, jak i przejściem wszelkich formalności, aż do otrzymania pozwolenia na użytkowanie.. Zasadnicze rozróżnienie polega na nabyciu lokalu bezpośrednio od inwestora – deweloper bądź spółdzielnia mieszkaniowa w przypadku rynku pierwotnego, lub od poprzedniego właściciela na rynku wtórnym.. Z kolei przy rynku wtórnym zawiera się od razu umowę kupna-sprzedaży, a po opłaceniu należności następuje moment na umowę przyrzeczoną.. Znając już definicje oraz różnice pomiędzy nieruchomościami pochodzącymi z rynku pierwotnego bądź wtórnego, warto przyjrzeć się też aspektom, które wymagają głębszej weryfikacji.. Na forach internetowych przyszli nabywcy, jak i nowi właściciele mieszkań oraz domów jednorodzinnych rozpisują się na temat wyboru inwestycji.. Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym.

Chcesz kupić mieszkanie i zastanawiasz się, co wybrać: rynek pierwotny czy wtórny❓ 🏘 Poznaj różnice, wady i zalety obu rozwiązań❗

Wśród swoich rozmówców i w czasie czytania poradników z pewnością nie raz otrzymałeś już jakąś odpowiedź na pytanie – mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?. Przede wszystkim wartość mieszkań na rynku wtórnym ustalają właściciele, którzy nie zawsze orientują się w cenach dominujących na rynku.. Niezależnie od tego, czy wybierzesz rynek pierwotny czy wtórny, zawsze musisz doliczyć koszt remontu.. Możesz natknąć się na mieszkania, w których nie trzeba prowadzić prawie żadnych prac modernizacyjnych poza malowaniem.. Największa szansa na zakup wykończonego mieszkania jest na rynku wtórnym.. Nie licz jednak na to, że trafisz na lokal, któremu nie będziesz musiał poświęcić choć kilku dni na przemeblowanie i malowanie.. Możliwy jest także zakup ostatnich gotowych mieszkań z rynku pierwotnego i wówczas nie trzeba oczekiwać na jego wybudowanie.. Na tak zadane pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi, której nie udałoby się podważyć drugiej stronie.

5 kwestii, o których musisz wiedzieć wybierając mieszkanie ➤Co to jest rynek wtórny, a co to jest rynek pierwotny? Z jakiego rynku wybrać mieszkanie? Przeczytaj koniecznie o wadach i zaletach mieszkań z obu rynków ➤ Dowiedz się więcej!

Pomimo szerokiej oferty wcale nie jest łatwo znaleźć takie mieszkanie, które ma fajny rozkład, odpowiedni metraż, cenę „nie z kosmosu”, okna na dobre strony świata, fajne otoczenie itp.. W pewnym momencie zatrzymujesz się, zastanawiając: rynek wtórny czy rynek pierwotny?. co to jest rynek wtórny, a co to jest rynek pierwotny, rynek wtórny, czy rynek pierwotny, jakie są główne różnice między mieszkaniami z tych dwóch rynków, jakie są wady i zalety rynku pierwotnego, a jakie rynku wtórnego.. Najczęściej na rynku wtórnym płaci się podatek, a na rynku pierwotnym nie, choć jest to uzależnione od tego, czy deweloper lub podmiot finansujący opłaca VAT wynikający z inwestycji.. Jeśli nie, to na rynku pierwotnym trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.. Nawet jeśli uda Ci się trafić na nieruchomość „do zamieszkania”, to z pewnością jedna, druga czy trzecia rzecz nie przypadną Ci do gustu.. Należy pamiętać, że remont mieszkania z rynku wtórnego jest znacznie droższy niż w przypadku rynku pierwotnego.. Mieszkań w takich lokalizacjach nie jest dużo, ale jak już się tak trafi, to trudno z tym funkcjonować na co dzień.. Wiele osób chce kupić mieszkanie „na już”, co w przypadku rynku wtórnego jest najczęściej standardem.. Jeśli już uda Ci się złowić fajne mieszkanie, to właśnie wcześnie, kiedy budynek nie jest jeszcze zbudowany, co oznacza, że na wprowadzenie czasem trzeba poczekać nawet kilka lat (np.. Nie do końca wiadomo, czy deweloper nie postawi kolejnego bloku obok tak blisko, że będzie można sąsiadom zaglądać w okna.. Czynsz mieszkania z rynku pierwotnego jest znacznie niższy niż w przypadku rynku wtórnego.

Videos

1. Ceny ropy spadają! Czy ceny benzyny na stacjach będą spadać? | Artyści Rynków
(Comparic Rynki)
2. Topic : Partnership | Subject : Regulation | Uniform CPA Exam | Review in Audio
(Maths Platter)
3. Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Co warto wiedzieć przed zakupem.
(Otodom. Najpopularniejszy Serwis Nieruchomości)
4. 🎢 W górę czy w dół? Gdzie jest dzisiaj rynek nieruchomości, VII.2022. Ceny mieszkań spadną o 40%!
(Jan Dziekoński o nieruchomościach)
5. 🎢 Gdzie jest rynek nieruchomości - ceny wzrosną, czy spadną? Scenariusze i moja strategia (Q2 2021)
(Jan Dziekoński o nieruchomościach)
6. Nieruchomości 2022 - KUPIĆ czy CZEKAĆ? #BizON
(Damian Olszewski - Praktycznie o pieniądzach)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Annamae Dooley

Last Updated: 09/07/2022

Views: 6140

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Annamae Dooley

Birthday: 2001-07-26

Address: 9687 Tambra Meadow, Bradleyhaven, TN 53219

Phone: +9316045904039

Job: Future Coordinator

Hobby: Archery, Couponing, Poi, Kite flying, Knitting, Rappelling, Baseball

Introduction: My name is Annamae Dooley, I am a witty, quaint, lovely, clever, rich, sparkling, powerful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.