Sprawdź zanim kupisz dom w UK - praktyczne wskazówki (2022)

Kupno domu w UK może wydawać się skomplikowane, tym bardziej, że większość Polaków w UK nie orientuje się w zawiłościach angielskiego prawa. Dlatego dzisiaj postanowiłem przybliżyć temat kupna domu w UK.

Nie od dziś wiemy, że rynek nieruchomości zmienia się w Wielkiej Brytanii i to bardzo dynamicznie. Występuje tutaj, sytuacja braku odpowiedniej liczby domów na sprzedaż w proporcjonalnym stosunku do popytu, co powoduje, że ceny nieruchomości rosną jak szalone.

Również historycznie niskie stopy powodują, że pieniądz jest tani a to powoduje, że nieruchomości są drogie. Również silne osłabienie funta przyczyniło się do tego, że wielu inwestorów z całego świata postanowiło zainwestować w nieruchomości – głównie w Londynie.

To z kolei napędza jeszcze bardziej całą ,,machinę”. Wielu z nas chcąc kupić dom, zanim ceny wzrosną do poziomu, który przekroczy nasze możliwości, musi wiedzieć, że rząd Wielkiej Brytanii próbuje stanąć za nami murem.

Pamiętaj zanim zdecydujesz się kupić dom w UK to najpierw dowiedz się czym właściwie jest Housing Prcice Index

Chodzi o to, że Państwo stara się pomóc, jak tylko może, oferując wiele programów pomocowych, dzięki czemu możemy sobie na to pozwolić. Dlatego też, jeżeli znajdujemy się w gronie ludzi, którzy chcą kupić swój pierwszy dom, powinniśmy pomyśleć o kilku sprawach. W końcu kupno swojego wymarzonego domu to jedna z najpoważniejszych decyzji finansowych.

Zatem spróbuje dziś, przyjrzeć nie tylko stronie finansowej zakupu nieruchomości, ale i stronie formalnej, poruszając przy okazji temat – kredyt na dom w UK. Postaram się zatem, przekazać Wam wszystkie potrzebne informacje.

Gdzie i jak sprawdzić ceny nieruchomości w UK?

Wielu z nas, wymarzonego domu szuka w Internecie, jest to najbardziej wygodny i najszybszy sposób, aby coś znaleźć. Ja, tylko pokrótce napisze, gdzie i w jakich sprawdzonych miejscach można sprawdzić ceny nieruchomości.

Jeżeli mamy kłopot z ustaleniem, ile kosztują domy w naszej okolicy, wystarczy odwiedzić rightmove.co.uk, wpisujemy tam dane poszukiwanej nieruchomości i zapoznajemy się z jej cenami.

Koniecznie poznaj aplikację Propoerty Bee jeśli przymierzasz się do kupna domu w UK

Innym sposobem może być kupienie lokalnej gazety z tak zwanym dodatkiem – Properties. W ostateczności możemy odwiedzić High Street, gdzie najczęściej swoje siedziby mają największe biura nieruchomości.

Wpłata własna – czyli, jak kupić dom w UK?

Przechodząc płynnie do najważniejszej części materiału, czyli jak kupić dom na terenie Wielkiej Brytanii, musimy mieć na uwadze, że jeśli się staramy o kredyt na nieruchomość, musimy posiadać, tak zwaną – wpłatę własną.

Najczęściej jest to 10%. Tyle wystarczy aby dostać w miarę akceptowalne oprocentowanie kredytu na mieszkanie. Oczywiście lepiej mieć 15% lub nawet 20% ale nie każdy jest w stanie odłożyć taką gotówkę.

Istnieje możliwość wpłaty tylko 5% procent ale oprocentowanie nie jest atrakcyjne i trzeba skorzystać z programu help to buy home.

Zapoznaj się z artykułem, gdzie dowiesz się w jaki sposób sprawdzić zdolność kredytową w UK

Nasze środki, które będą przeznaczone na wpłatę własną, nazywane są depozytem. Co jeśli, na takowy depozyt musimy oszczędzać pół życia a wymarzony dom, chcemy kupić wcześniej?

Jest na to rozwiązanie! Mianowicie – możemy zarabiać na odkładanych pieniądzach. Nie chodzi tutaj, tylko o tradycyjne rachunki oszczędnościowe czy lokaty. Brytyjski rząd wprowadził na rynek, rachunek oszczędnościowy, nazwany Help To Buy ISA —przeznaczony jest dla osób odkładających pieniądze na depozyt.

Działa to, na takiej zasadzie, że wpłacając na rachunek 1200 funtów, i odkładając po 200 funtów każdego miesiąca, otrzymamy od państwa 25% uzbieranej kwoty przy wypłacie zebranych środków. W sumie możemy zyskać maksymalnie 3 tysiące funtów – zawsze coś!

Gorąco zachęcam do zapoznania się z analizą cen nieruchomości w UK, gdzie dowiesz się czy nieruchomości w Anglii są drogie czy tanie.

Nasz budżet

Zanim zdecydujemy się na kupno domu w UK, powinniśmy wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na przeglądanie ogłoszeń, na które nas nie stać.

Tutaj należy podkreślić, że na ile możemy sobie pozwolić, ustala bank, przyznając kredyt na mieszkanie. Przeważnie, jego wysokość nie przekracza 4 lub 5-krotności rocznych przychodów.

Czyli łatwo można policzyć, że jeśli zarabiamy £20 000 to bank udzieli kredytu na dom w przedziale £80 000 – £100 000.

Chcesz dowiedzieć się jak inwestować w nieruchomości pod wynajem w UK? Kompleksowe wiedza

Zapraszam na szkolenie online: https://www.moneygrabbing.co.uk/go/szkolenie-zaawansowane-z-inwestowania-w-nieruchomosci-w-uk/

Inne pomoce rządowe, przy kupnie domu lub mieszkania

Wcześniej wspomniany – Help to Buy ISA to nie jedyna forma pomocy. Tak naprawdę w Wielkiej Brytanii istnieje jeszcze kilka podobnych programów, dzięki którym będzie nam łatwiej kupić pierwszy dom – O to, parę z nich.

  • Right to Buy: Z tego programu mogą skorzystać osoby mieszkające obecnie w mieszkaniach socjalnych – zapewnia on zniżki na zakup wynajmowanego mieszkania.
  • Shared Ownership: Jest to program przeznaczony dla osób, które przez brak finansów, nie mogą kupić domu w całości i nabywają część nieruchomości, a pozostałą część wynajmują.

Dodatkowe i nieuniknionekoszty

Kupno domu od zawsze kojarzy się ze skomplikowaną transakcją, która generuje mnóstwo dodatkowych kosztów. Trudno się, nie zgodzić z tym stwierdzeniem, bo przecież musimy zapłacić za rzeczoznawcę, prawnika, opłacić ubezpieczenie oraz podatek – Stamp Duty Land Tax.

Aby poznać wszystkie koszty związane z zakupem domu w UK koniecznie zapoznaj się z artykułem Ile tak naprawdę kosztuje dom w UK

Składamy ofertę zakupu

Przechodząc, krok po kroku w tym materiale, chciałbym się teraz skupić na samym zakupie naszego przyszłego domu. A więc, w Anglii oferta zakupu jest zwykle wystosowywana do agenta, nieformalnie.

Możemy wtedy to, negocjować cenę – podajemy kwotę, którą jesteśmy skłonny zapłacić za daną nieruchomość. Po zaakceptowaniu oferty przez sprzedającego możemy zacząć załatwianie formalności.

Bardzo ważne jest to, by pamiętać, że na tym etapie każda ze stron może jeszcze wycofać swoją ofertę. Dlaczego, zapytacie? Z prostego powodu, podobnie jak w Polsce, tak i tutaj, umowa ustna nie jest formalnie wiążąca.

Jeśli masz problem z uzbieraniem depozytu na kupno domu w UK to może warto rozważyć pomoc dzięki Guarantor Mortgage

Oferta może być negocjowana aż do momentu wymiany kontraktów, która to właśnie wyraża zawarcie umowy kupna i sprzedaży danej nieruchomości. Jeżeli dogadamy się z sprzedającym, możemy przejść do sfinalizowania kredytu.

Finalizacja umowy

Jeżeli jesteśmy pewni zakupu domu, wyznaczamy dzień przeprowadzki. Przeważnie zawarcie umowy i sama przeprowadzka to kilka dni (co innego cały proces zakupu, od momentu złożenia oferty, który może trwać nawet od 2 do 3 miesięcy). Klucze od naszego domu dostaniemy, dopiero gdy poprzedni właściciel otrzyma potwierdzenie, że pieniądze wpłynęły na konto. Nasz prawnik w tym wypadku rejestruje zmianę właściciela w Księgach Wieczystych – Land Registry.

Bardzo ważne! Sam podatek od kupna nieruchomości wynosi od 0 do 5 proc.

  • od 0 do £125.000 – 0 proc. wartości nieruchomości
  • powyżej £125.000 do £250.000 – 2 proc. wartości nieruchomości
  • powyżej £250.000 do £985.000 – 5 proc. wartości nieruchomości

UWAGA: jeśli zakupujesz swoją pierwszą nieruchomość to Stamp Duty do wartości £500.000 wynosi £0. Jest to ostatnio wprowadzona zniżka przez rząd w UK, która ma na celu pomóc w zakupie pierwszej nieruchomości w UK.

Zakup nieruchomości może być nasząinwestycją

Wielu Polaków w UK bardzo często zakłada, że kiedyś może wrócić do Polski w bliżej nie określonym czasie. Dlatego warto już wcześniej pomyśleć o tym i mieć jakiś plan B w przypadku powrotu do Polski.

Dlatego można założyć, ze będą dwa warianty. Czyli będzie można wynająć nieruchomość lub sprzedać.

Przymierzasz się z zakupu swojego domu w UK? Jeśli tak to koniecznie posłuchaj podcastu o kredytach na dom w UK

Dlatego dokonują ulepszeń w domu. Każda inwestycja wpływa na wzrost wartości nieruchomości. Ale jeśli planujesz wynająć to może się okazać, że inwestycje dokonane w mieszkanie nigdy się nie zwrócą.

Tak się dzieje, jeśli dzielnica w której mieszkasz nie należy do najlepszych, więc nikt nie zapłaci więcej za najem, niż wynoszą obecne górne widełki.

Zabezpieczenie naszego dochodu

Jeżeli, mamy już nasz wymarzony dom, bardzo ważną rzeczą jest aby się ubezpieczyć. Mowa tutaj o Permanent Health Insurance. Głównym jego celem jest zapewnienie miesięcznego dochodu w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie pracować poprzez wypadek czy chorobę.

Nie wspominając już o ubezpieczeniu w przypadku śmierci. Tutaj jest to dość istotne w przypadku jeśli masz już rodzinę. Obecnie jest bardzo trudno przetrwać z jednej pensji i w tym samym czasie wychowywać potomstwo.

Dlatego warto wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu bytu rodziny.

Ubezpieczenie samego budynku

Na koniec tego materiału, chciałbym wspomnieć jeszcze o ubezpieczeniu domu lub mieszkania. Building Insurance – może występować w dwóch rodzajach.

  • ubezpieczenie murów, czyli samego budynku,
  • ubezpieczanie ruchomości, czyli wszystkiego, co znajduje się wewnątrz naszego domu.

Ważne, by pamiętać, że obydwa typy, ubezpieczają przed kradzieżą, pożarem i innymi zagrożeniami. W przypadku kredytu na dom w UK obowiązkowe jest podstawowe ubezpieczenie, ale to normalne, że bank chce się zabezpieczyć w przypadku np. pożaru.

Przymierzasz się do zainwestowania na rynku brytyjskim i chcesz uzyskać informacje odnośnie finansowania, jeśli tak to posłuchaj podcastu o kredytach Buy To Let

Podsumowanie

Jeśli nie wiesz jak kupić dom w UK to zawsze możesz zadać pytanie na jakiejś grupie na Facebooku, zapytać się osoby, która już zakupiła swój dom w UK lub po prostu porozmawiać np. z doradcą kredytowym.

Gorąco polecam zapoznać się z analizą zakupu nieruchomości w UK.Dziesiątki cennych wskazówek oraz opis mojego pierwszego zakupu domu w UK.

Gorąco zachęcam do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami poruszającymi tematy zakupu domu w UK jak i związane z inwestowaniem w nieruchomości w UK.

Jeśli masz jakieś pytania to napisz w komentarzach.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony gov.uk Aby dowiedzieć się szczegółów polecamporozmawiać z doradcą

Wszystkie zawarte informacje są prywatnymi opiniami autora i nie można ich traktować jako rekomendacji i autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje czytelników. Zawsze staram się przedstawić aktualne informacje ale mogą już być nie aktualne. Proszę zapoznać się ze stroną:zrzeczeniem odpowiedzialności, abyś był świadom wagi przedstawionych informacji.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Golda Nolan II

Last Updated: 08/01/2022

Views: 6166

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Golda Nolan II

Birthday: 1998-05-14

Address: Suite 369 9754 Roberts Pines, West Benitaburgh, NM 69180-7958

Phone: +522993866487

Job: Sales Executive

Hobby: Worldbuilding, Shopping, Quilting, Cooking, Homebrewing, Leather crafting, Pet

Introduction: My name is Golda Nolan II, I am a thoughtful, clever, cute, jolly, brave, powerful, splendid person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.