Zakup mieszkania na rynku wtórnym w 2022 roku - EKSPERT WYJAŚNIA! (2022)

Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901

Dodano: 13.02.2022 | Zaktualizowano: 06.07.2022

Zakup mieszkania na rynku wtórnym w 2022 roku - EKSPERT WYJAŚNIA! (1) Zakup mieszkania na rynku wtórnym w 2022 roku - EKSPERT WYJAŚNIA! (2)

Z tego artykułu dowiesz się:

  Mieszkanie na rynku wtórnym – jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

  Część klientów poszukuje mieszkania na rynku wtórnym. Bez wątpienia takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim sam proces kupowania i przeprowadzania się trwa o wiele krócej. Zdarza się, że nie musisz też remontować mieszkania i wydawać pieniędzy na jego wykończenie. Nie kupujesz też dziury w ziemi, tylko gotowe mieszkanie z księgą wieczystą. Są jednak też powody, dla których klienci unikają lokali z rynku wtórnego. Jakie są przyczyny? Sprawdźmy, jak bezpiecznie i korzystnie kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Czego dowiesz się z naszego artykułu?

  • Mieszkanie na rynku wtórnym – co to dokładnie znaczy.
  • Zalety i wady zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.
  • Gdzie i jak szukać mieszkań na rynku wtórnym?
  • Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jak nie dać się oszukać?
  • Zakup lokalu na rynku wtórnym – formalności.

  Nie brakuje obecnie na rynku mieszkań budowlanych przez deweloperów. W większości miast dużo się buduje i wciąż powstają nowe osiedla. Mimo to rynek wtórny również cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Popyt na mieszkania z rynku wtórnego wciąż jest duży. Główny powód to rosnące ceny nowych mieszkań i domów. Z roku na rok są coraz wyższe, a biorąc pod uwagę rosnący koszt materiałów budowlanych raz koszty pracy, to raczej należy spodziewać się dalszych podwyżek. Czy w takim razie zakup mieszkania na rynku wtórnym to dobra alternatywa? Czy na ryku wtórnym nieruchomości będą tańsze? Zakup mieszkania na rynku wtórnym to poważna decyzja, która najczęściej wymaga zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Dlatego należy zadbać, żeby transakcja była dla nas bezpieczna. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

  Mieszkanie z rynku wtórnego – co to znaczy?

  Przez mieszkanie lub dom z rynku wtórnego rozumiemy taką nieruchomość, w której ktoś już mieszkał i było używane. Nie ma znaczenia tutaj fakt, czy jest mieszkanie w przedwojennej willi, bloku z lat 70. czy też mieszkanie, które ma kilka lat. Wszystko są to nieruchomości, które przypisujemy do rynku wtórnego. Takie lokale mają bardzo dużo zalet. Jedną z nich jest atrakcyjna lokalizacja w pobliżu centrum miasta, szkół, węzłów komunikacyjnych, sklepów, kin, teatrów, szeroko rozumianej rozrywki, zabytków, często też terenów zielonych, jak parki.

  Niestety działek w atrakcyjnych lokalizacjach jest coraz mniej. Deweloperzy nie szukają terenów na nowe inwestycje na obrzeżach miasta, a nawet poza miastem lub zajmują korytarze powietrze, które chronią miasto przed zalegającym smogiem.

  Porównanie ofert kredytu hipotecznego w najpopularniejszych bankach

  Ranking kredytów hipotecznych

  Przykład reprezentatywny

  Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytWroclaw.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

  (Video) Co dalej z cenami mieszkań w 2022 roku? Czy będzie taniej?

  Potrzebujesz innej oferty? - wprowadź parametry kredytu

  Kwota kredytu:

  Okres spłaty:

  lat

  ${numberFormat(value.toLocaleString(),0)} zł ${numberFormat(offer.rrso, 2)}% ${numberFormat(offer.commission, 2)}% ${priceFormat(offer.result)} zł Zapytaj o kredyt

  `; } }; readyCallbacks.add(() => { new ArticleMortgageCalc(); });

  Rynek wtórny a rynek pierwotny – jakie są różnice?

  Każda osoba, która szuka mieszkania, zadaje sobie pytanie, czy lepiej kupić nieruchomość na rynku wtórnym, czy na rynku pierwotnym. Nie ma znaczenia, czy potrzebujesz mieszkania dla siebie, czy też szukasz okazji inwestycyjnej. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, jakie są różnice między lokalem, który możesz nabyć na rynku wtórnym a lokalem na rynku pierwotnym. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych różnic:

  • Cena – cena mieszkania kupowanego z drugiej ręki, które było używane, najczęściej jest niższa. Dużo zależy jednak od standardu wykończenia. Lokal w doskonałym stanie, który ma kilka lat, piękne mieszkanie w odrestaurowanej kamienicy mogą mieć cenę wyższą niż te spotykane na rynku pierwotnym.
  • Pieniądze, które wydasz na remont i wykończenie mieszkania. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, możesz zaoszczędzić na remoncie. Jeżeli mieszkanie jest w bardzo dobrym stanie i jest gustownie urządzone, to praktycznie możesz wprowadzić się od razu. Mieszkanie z rynku pierwotnego musisz wykończyć, co na pewno będzie Cię dużo kosztować.
  • Lokalizacja. Mieszkania z rynku wtórnego są atrakcyjnie usytuowane w najlepszych dzielnicach miasta, blisko usług, rozrywki, z dostępem do komunikacji miejskiej. Natomiast nowe osiedla powstają najczęściej na obrzeżach miasta lub nawet poza miastem z daleka od centrum.
  • Wysokość czynszu. Biorąc pod uwagę czynsz, to w nowym budownictwie opłaty są zazwyczaj niższe.
  • Infrastruktura. Kiedy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, to już wiesz, co znajduje się w jego lokalizacji. Możesz nawet wybrać lokal w miejscu, gdzie w pobliżu jest wszystko, czego potrzebujesz. Natomiast nowe osiedla budują się w miejscach, gdzie infrastruktura i usługi dopiero powstają lub jeszcze się nie pojawiły. Często też nie ma drogi dojazdowej, a nawet oświetlenia po oddaniu inwestycji do użytku. Infrastruktura powstaje później.

  Przeczytaj:Kredyt hipoteczny, na co zwrócić uwagę w 2022 roku

  Mieszkanie na rynku wtórnym – zalety i wady

  Kiedy porównujemy ceny mieszkań w różnych miastach, to nasze spostrzeżenia są takie, że mieszkania z rynku wtórnego są statystycznie tańsze niż lokale, które można nabyć na rynku pierwotnym. Różnice mogą być większe lub mniejsze. Wszystko zależy od standardu wykończenia, czy też lokalizacji. W niektórych miastach dysproporcje są niewielkie. Zdarza się, że mieszkanie z rynku wtórnego będzie droższe od mieszkania nowego. W większości przypadków jednak mieszkania z rynku wtórnego można kupić taniej, a do tego szybciej, co na pewno stanowi dużą zaletę. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie wad i zalet mieszkań z drugiej ręki.

  ZaletyWady
  • Nie musisz ponosić kosztów remontu i wykończenia, jeśli mieszkanie jest w dobrym stanie. Czasami wystarczy delikatnie odświeżyć wnętrze.
  • Możesz poznać przyszłych sąsiadów jeszcze przed zakupem.
  • Nie będziesz skazany na hałas i inne niedogodności związane z wykańczaniem mieszkania przez sąsiadów.
  • Masz możliwość sprawdzić infrastrukturę w pobliżu mieszkania.
  • Niewielkie ryzyko powstania uciążliwych obiektów w najbliższej okolicy.
  • Możliwość szybkiej przeprowadzki, nawet jeśli remont okaże się potrzebny.
  • Kupując nieruchomość z rynku wtórnego, będziesz musiał ponieść dodatkowy koszt w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. wartości mieszkania (tzw. podatek PCC).
  • Ryzyko związane ze stanem prawnym nieruchomości. Kupując takie mieszkanie, sprawdź dokładnie księgę wieczystą, dowiedz się, czy mieszkanie jest obciążone długami, prawem własności i służebności.
  • Możliwość istnienia usterek czy wad konstrukcyjnych, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a mogą narazić Cię na dodatkowe koszty w przyszłości.

  Co jeszcze warto wiedzieć? Kiedy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, stajesz się jego właścicielem zaraz po tym, jak podpiszesz akt notarialny. Kiedy natomiast kupujesz mieszkanie od dewelopera, to stanie się Twoją własnością dopiero po przeniesieniu praw własności oraz wyodrębnieniu lokalu. Cała procedura może w tym przypadku trwać nawet dwa lata, kiedy zdecydowałeś się na zakup na tzw. dziury w ziemi.

  Przeczytaj:Kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym w 2022

  Gdzie szukać mieszkań z rynku wtórnego?

  Jeśli jesteś zdecydowany kupić mieszanie na rynku wtórnym i wiesz, że jest to dobry rozwiązanie dla Ciebie, to czas, żebyś rozpoczął poszukiwania. Jest kilka sposobów na to, żeby znaleźć wymarzone mieszkanie. Gdzie zatem szukać ofert sprzedaży? Na sam początek możesz odwiedzić kilka miejsc lub przespacerować się po okolicy, która Cię najbardziej interesuje. Może uda Ci się znaleźć ogłoszenia o sprzedaży na klatce schodowej lub na tablicy ogłoszeń. Co jeszcze można zrobić? Możliwości naprawdę jest dużo. Możesz znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym:

  • sprawdzając internetowe portale ogłoszeniowe,
  • szukając informacji o sprzedaży mieszkań na portalach branżowych,
  • pytając znajomych,
  • umieszczając informację na serwisach społecznościowych,
  • czytając lokalną prasę,
  • kontaktując się z agencją nieruchomości lub przeglądając oferty agencji umieszczone w Internecie.

  Podpowiadamy!

  (Video) Kiedy spadną ceny mieszkań? Sytuacja na rynku nieruchomości okiem Tomasza Narkuna | Live

  W Internecie lub w prasie możesz znaleźć bardzo dużo ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki. Sprawdź, czy ogłoszenie pochodzi od właściciela, czy od agencji nieruchomości. Kiedy kupujesz mieszkanie od agenta, najczęściej będziesz musiał zapłacić mu prowizję, co będzie dla Ciebie dodatkowym kosztem.

  Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym i nie dać się oszukać?

  Znalazłeś idealne mieszkanie dla siebie i dla swojej rodziny? Niestety to dopiero początek. Nie podejmuj pochopnie decyzji. Zacznij od sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości. Co należy sprawdzić, żeby nie wpędzić się w kłopoty i nie stracić pieniędzy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby nie paść ofiarą oszustwa. Zawsze zachęcamy naszych klientów, żeby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży dokładnie sprawdzić dokumenty, które wyjaśnią, jaki jest dokładnie stan prawny nieruchomości. Prawidłowy stan prawny występuje wtedy, gdy sprzedający jest właścicielem nieruchomości, a lokal jest wolny od długów i nie jest obciążony prawami osób trzecich. Kiedy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, to musisz dopełnić następujących formalności, które zapewnią bezpieczeństwo transakcji:

  • Zacznij od podpisania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego.
  • Pamiętaj o załącznikach do umowy, a przede wszystkim o protokole o stanie technicznym mieszkania oraz wyposażenia.
  • Poproś sprzedającego o numer księgi wieczystej. W księdze wieczystej znajdziesz najważniejsze informacje o lokalu, czyli kto jest właścicielem nieruchomości, jaki jest faktyczny metraż mieszkania czy nieruchomość jest zadłużona.
  • Poproś sprzedającego o zaświadczenie, że w mieszkaniu nie ma zameldowanych lokatorów.
  • Sprawdź we wspólnocie mieszkaniowej bądź w spółdzielni mieszkaniowej, czy nie ma zaległości w bieżących opłatach.

  Przeczytaj:Umowa przedwstępna kupna, sprzedaży mieszkania 2022 - ekspert wyjaśnia!

  Co należy sprawdzić, kupując mieszkanie na rynku wtórnym?

  Jak zapewne zdążyłeś się zorientować podstawowym dokumentem, który bezwzględnie powinieneś sprawdzić, jest księga wieczysta nieruchomości. Jest to dokument, który pozwoli Ci sprawdzić, czy z mieszkaniem jest wszystko w porządku, a stan prawny jest zgodny z informacjami, które dostarczył sprzedający. Kolejne ważne dokumenty to zaświadczenia wystawione przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową. Dlatego powstrzymaj emocje i do zakupu podejdź z chłodną głową.

  Kupiłem mieszkanie z rynku wtórnego – co dalej?

  Nie ma dużych różnić pomiędzy zakupem mieszkania z rynku wtórnego a zakupem nowego mieszkania. Jednak jako nowy właściciel mieszkania z drugiej ręki, będziesz musiał dokonać kilku czynności już po zakupie mieszkania. Wymieniamy Twoje obowiązki jako nowego właściciela:

  • opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC)
  • spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wraz z informacją o stanie liczników,
  • poinformowanie spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, że jesteś nowym właścicielem oraz podanie liczby osób, które będą mieszkać w lokalu.
  • złożenie deklaracji podatkowej,
  • ubezpieczenie nieruchomości.

  Mieszkanie na rynku wtórnym a kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

  Zakup mieszkania z rynku wtórnego jest najczęściej finansowany za pomocą kredytu hipotecznego. Jeżeli masz zamiar wziąć kredyt hipoteczny na kupno mieszkania, to musisz zebrać kilka dokumentów, które będą wymagane przez bank. Podstawowe dokumenty to:

  • zaświadczenia o zarobkach,
  • umowa przedwstępna,
  • odpisu z księgi wieczystej danej nieruchomości.

  Po zawarciu umowy o kredyt hipoteczny w następnym kroku podpisujesz umowę ostateczną ze sprzedawcą. Dopiero na podstawie tej umowy bank przeleje środki na konto osoby sprzedającej. Jako eksperci kredytowi zalecamy naszym klientom, żeby na jak najwcześniejszym etapie zaczęli starać się o finansowanie, Każdy bank prowadzi inną politykę kredytową. Dlatego zawsze istnieje ryzyko, że wybrany bank odmówi Ci kredytu hipotecznego. Warto umieścić w umowie przedwstępnej zapis, który umożliwi wycofanie się z transakcji, gdy bank nie przyzna kredytu hipotecznego.

  Przeczytaj:Wniosek o kredyt hipoteczny 2022 - do ilu banków złożyć?

  Jak bezpiecznie sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym?

  Do tej pory skupiliśmy się na osobach, które chcą kupić mieszkanie. Jednak sprzedający również może zostać oszukany i powinien się skutecznie chronić przed oszustami. Wbrew pozorom sprzedawca również musi uważać na to, aby nie zostać oszukanym. Jakie wskazówki mamy dla sprzedających? Oto one:

  1. Umowę przedwstępną należy podpisać w formie aktu notarialnego.
  2. W umowie przedwstępnej powinien znaleźć się zapis o zadatku, który Cię zabezpieczy na wypadek, gdyby kupujący chciał wycofać się z umowy.
  3. Kiedy kupujący będzie chciał sfinansować zakup mieszkania z własnych środków, możesz skorzystać z depozytu notarialnego, który zagwarantuje bezpieczeństwo transakcji.
  4. Kredyt hipoteczny jest bezpieczniejszą formą dla sprzedającego, ponieważ bank przelewa środki bezpośrednio na jego konto. Jednak przed podpisaniem umowy przyrzeczonej zapoznaj się z zapisami zawartymi w umowie kredytowej. Sprawdź kwotę kredytu i warunki wypłaty.

  Czy warto kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

  Największe zalety mieszkania z rynku wtórnego to niższa cena, możliwość wprowadzenia się po zakupie, często też brak konieczności przeprowadzenia remontu. Większość mieszkań z rynku wtórnego jest położona w bardzo dobrej lokalizacji z rozbudowaną infrastrukturą. W pierwszej kolejności zawsze warto sprawdzić cenę. Co prawda może być zbliżona do ceny mieszkania z rynku pierwotnego, ale za to nie będziesz musiał ponosić kosztów wykończenia. Lokale z rynku pierwotnego mają też oczywiście wiele zalet. Jedną z nich jest bez wątpienia lepszy stan techniczny budynku i samego lokalu. Wiele osób preferuje nowe mieszkania, ponieważ mogą od samego początku urządzić je według własnego gustu i potrzeb. Na pewno duże możliwości aranżacyjne przemawiają na korzyść mieszkań z rynku pierwotnego. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy warto kupić mieszkanie z drugiej ręki, czy może lepiej rozejrzeć się za nowym lokalem. Zasada jest taka, że należy zawsze sprawdzić wszystkie dokumenty i dokładnie przemyśleć wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania.

  Ekspert kredytowy - porozmawiajmy

  Chcesz dobrać ofertę kredytu dopasowaną do swoich potrzeb oraz możliwości? Zapraszamy na bezpłatną konsultację z ekspertem kredytowym. Skontaktuj się z nami!

  Wiadomość do eksperta Wypełnij formularz - ekspert oddzwoni do Ciebie Telefon do eksperta (+48) 571 394 901

  Dowiedz się!Dlaczego warto skorzystać z porady eksperta kredytowego w 2022 roku?

  (Video) Nieruchomości 2022: Kto zyska, a kto STRACI!

  Ocena artykułu: 4,8 (4122 ocen) Oceń ten artykuł:

  Przeczytaj także

  • Maksymalna kwota kredytu gotówkowego w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!
  • Zadatek a zaliczka przy kupnie mieszkania w 2022 - ekspert wyjaśnia!
  • Koszty notarialne 2022 przy zakupie / sprzedaży mieszkania - ekspert wyjaśnia!
  • Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!
  • Kredyt hipoteczny a okres kredytowania w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!
  • Kredyt hipoteczny w Banku Spółdzielczym w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

  Inne artykuły z kategorii - Kredyt hipoteczny

  Zaczerpnij kolejną dawkę wiedzy z poradnika finansowego

  • Zadatek a zaliczka przy kupnie mieszkania w 2022 - ekspert wyjaśnia!

   Kiedy kupujesz mieszkanie lub dom, to zapewne będziesz musiał podpisać umowę przedwstępną. Umowa przedwstępna ma za zadanie chronić interes kupującego i sprzedającego. Jednym z ważniejszych elementów umowy jest wpłata określonej kwoty pieniędzy na rzecz sprzedawcy. Taka wpłata może przyjąć formę zadatku lub zaliczki. Wielu klientów utożsamia te dwa pojęcia. Jednak zadatek i zaliczka różnią się od siebie. Co więcej, zarówno zaliczka, jak i zadatek wiążą się z określonymi konsekwencjami. W przypadku zerwania umowy możemy ponieść straty finansowe.

   Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia 2022

  • Koszty notarialne 2022 przy zakupie / sprzedaży mieszkania - ekspert wyjaśnia!

   Kiedy kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość, to powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie koszty takiej transakcji. Zaliczymy do nich m.in. koszty aktu notarialnego. Są one dosyć wysokie, dlatego warto mieć przygotowane środki, żeby bez problemu sfinalizować transakcję. Od czego zależy wysokość taksy notarialnej?

   (Video) Nadchodzi kryzys na rynku nieruchomości! Ekspert tłumaczy dlaczego

   Ostatnia aktualizacja: 30 lipca 2022

  • Kredyt hipoteczny a okres kredytowania w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

   Kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny, to sprawdzamy w pierwszej kolejności oprocentowanie i wysokość raty. Natomiast często pomijamy inny parametr, jakim jest okres spłaty kredytu hipotecznego. Jest to błąd, ponieważ okres kredytowania jest bardzo ważny dla każdego kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku długoterminowego kredytu hipotecznego. Dlatego warto poświęcić temu parametrowi osobny artykuł i wyjaśnić klientom, dlaczego okres kredytowania kredytu hipotecznego może być kluczowy.

   Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia 2022

  • Kredyt hipoteczny w Banku Spółdzielczym w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

   Klienci, którzy planują zaciągnąć kredyt hipoteczny, powinni sprawdzić również ofertę banków spółdzielczych. Kredyt hipoteczny w banku spółdzielczym może mieć porównywalne warunki cenowe, do kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Dużą zaletą kredytu hipotecznego w banku spółdzielczym jest większy wybór celów kredytowania, które będą zaakceptowane przez bank. Będziesz jednak musiał spełnić te same warunki, czyli mieć dobrą historię kredytową w BIK-u oraz wysoką zdolność kredytową.

   Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2022

  • Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym w 2022 roku? - ekspert wyjaśnia!

   Zdarzają się w życiu sytuacje, że niestety musisz sprzedać swoją nieruchomość. Często jest to mieszkanie lub dom, które są obciążone hipoteką. Teraz kiedy raty kredytów wzrosły, coraz częściej pomagamy naszym klientom sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym. Na taki krok decydują się osoby, które kupiły mieszkanie dla siebie lub w celach inwestycyjnych. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym nie jest łatwa i prosta. Kiedy sprzedajesz takie mieszkanie, to formalności jest więcej. Przede wszystkim musisz poinformować swój bank, że sprzedajesz mieszkanie i skompletować wszystkie potrzebne dokumenty.

   Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2022

  • Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego w 2022 roku - ekspert wyjaśnia!

   (Video) Co z cenami mieszkań w marcu 2022? Tomasz Narkun odpowiada na Wasze pytania.

   Kredytobiorcy, którzy muszą spłacać obecnie raty kredytu hipotecznego, znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Nasi klienci coraz częściej pytają nas, czy mogą w jakikolwiek sposób zmniejszyć wysokość raty kredytu. Stopy procentowe rosną z miesiąca na miesiąc. RPP w związku z szalejącą inflacją najprawdopodobniej nie zmieni w najbliższym czasie polityki w zakresie stóp procentowych. Eksperci finansowi przewidują, że główne stopy procentowe będą rosły jeszcze przez jakiś czas. Nie możemy oczywiście zostawić naszych klientów samym sobie.

   Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 2022

  FAQs

  Kiedy rynek mieszkaniowy się załamię? ›

  Spadki na rynku mieszkań w II kwartale 2022

  W II kwartale 2022 w sześciu największych polskich miastach deweloperzy sprzedali łącznie 9,2 tys. mieszkań. Jest to o 11,5% mniej niż w I kwartale 2022 - kiedy to rynek mieszkaniowy znajdował się w fazie spowolnienia.

  Czy ceny mieszkań na rynku wtórnym spadną? ›

  W scenariuszu bazowym zakładany spadek cen wynosi 5 procent. Nowe prognozy dotyczące cen mieszkań podali ekonomiści w raporcie pt. „Rynek Mieszkaniowy 2q22”. W scenariuszu bazowym zakładają w okresie od dobiegającego końca II kwartału 2022 roku do I kwartału 2023 roku spadek cen w przedziale od 0 do nawet 5 procent.

  Czy mieszkania będą tańsze 2022? ›

  Dodaje też: - W ocenie HRE Think Tank pod koniec 2022 roku ceny mieszkań w największych miastach w Polsce będą o od 7 do 12 procent wyższe niż pod koniec 2021 roku. Jednak w 2022 roku nastąpi spadek liczby zawieranych transakcji względem bardzo wysokiego poziomu z 2021 roku (o około 15-25 procent).

  Czy kupować mieszkanie w 2022? ›

  Różnie można prognozować na przyszłość, ale jedno jest pewne. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym czy bardziej się opłaca kupować mieszkanie w przyszłości czy teraz, odpowiedź jest prosta: zdecydowanie lepiej zrobić to teraz.

  Czy teraz jest dobry czas na kupno mieszkania? ›

  Napływające z różnych źródeł informacje dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości nie pozostawiają złudzeń – popyt spowolnił, ceny przestały galopować. Choć mieszkania pozostają dobrem powszechnie pożądanym, to liczby dowodzą, że cieszą się nieco mniejszym zainteresowaniem niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

  Czy ceny mieszkań będą spadać? ›

  Z raportu Morizon, opartego na ogłoszeniach z portali Morizon.pl i Gratka.pl, wynikać ma, że indeks cen mieszkań wzrósł o 12 proc. względem 2021 roku. Jeśli jednak porównamy sytuację z ostatnich dwóch miesięcy, to zauważalne są spadki.

  Czy rynek nieruchomości się załamię? ›

  3 czerwca 2022, 18:15. W maju deweloperzy w największych 15 polskich miastach sprzedali o 33,5 proc. mniej mieszkań niż w kwietniu – wynika z danych portalu rynekpierwotny.pl. Rok do roku spadek jest o ponad połowę.

  Kiedy ceny nieruchomości zaczną spadać? ›

  Popyt na mieszkania spada, koniec wzrostów cen

  Szczyt sprzedaży mieszkań przypadł na II kw. 2021 r. i od roku obserwujemy stopniowy spadek wolumenów transakcji, przy bardzo silnym spadku w maju-czerwcu br." - czytamy w raporcie. Według danych PKO BP średnia cena transakcyjna w II kw.

  Kiedy pęknie bańka na rynku nieruchomości? ›

  Kiedy bańka mieszkaniowa pęknie? Stopy procentowe mogą najwcześniej pójść w górę w listopadzie 2021 roku. Bardziej prawdopodobne jest to, że podwyżki zaczną się w 2022 roku.

  Czy teraz jest dobry czas na sprzedaż mieszkania 2022? ›

  Wartość mieszkania nie zmaleje, a średnia cena stopniowo będzie wzrastać. Wynika to nie tylko z sytuacji gospodarczej w kraju, ale przede wszystkim z tego, że w Polsce wciąż można zaobserwować większy popyt na nieruchomości niż ich podaż. Czy warto sprzedać mieszkanie? 2022 rok będzie na to dobrym momentem!

  Czy kupno mieszkania to dobra inwestycja? ›

  Mądrze zainwestowane pieniądze powinny przynosić godziwy dochód. Od wielu lat zakup nieruchomości uważa się nie tylko za zyskowną inwestycję, ale i jedną z bezpieczniejszych. Jednak aby tak się stało, należy się do tego dobrze przygotować.

  Kiedy mieszkania będą tańsze? ›

  Według firmy JLL w trzecim kwartale 2021 r. w największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali 15 000 mieszkań, o 23% mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem. W ofercie na koniec września 2021 r.

  Kiedy kryzys na rynku nieruchomości? ›

  Krótkoterminowo mamy tzw. górki, czyli najwyższe wzrosty cen na rynkach nieruchomości, które trwają od 16 do 18 lat. Taką sytuację mieliśmy już w 1974 roku, 1995, 2007 i wygląda na to, że możemy mieć w 2023 roku. Będzie to zarazem rok wyborczy.

  Czy warto kupić mieszkanie za gotówkę? ›

  Możemy zaryzykować stwierdzenie, że w Polsce trudno o lepsze zagospodarowanie kapitału niż inwestycja w nieruchomości. Zakup mieszkania za gotówkę opłaca się więc po prostu z tego względu, że pozwala Ci sprawnie i bezpiecznie pomnażać oszczędności.

  Czy mieszkania pójdą w górę? ›

  Według wstępnych szacunków deweloperów, koszty budowy podskoczą o co najmniej 7 proc. i to tylko ze względu na rozwiązania legislacyjne. Zdaniem ekspertów w 2022 r. należy spodziewać się dalszych wzrostów cen mieszkań, choć może on nie być już tak intensywny jak w 2021 r.

  Czy jest popyt na mieszkania? ›

  W pierwszym kwartale 2022 r. doszło do osłabienia popytu na mieszkania – podano w opublikowanym raporcie CBRE. Zdaniem analityków to efekt rosnących stóp procentowych i spadającej zdolności kredytowej kupujących.

  Czy mieszkania zdrożeją? ›

  Ceny mieszkań wciąż rosną

  Według autorów raportu, cały czas maleje dostępność cenowa nieruchomości. W pierwszym kwartale 2022 roku cena mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w Warszawie wyniosła 13 tys. 988 zł za m kw.

  Co dalej z cenami mieszkań? ›

  wzrost cen transakcyjnych mieszkań na rynku pierwotnym we wszystkich stolicach województw (oprócz Warszawy) spowolnił względem IV kw. 2021 r., ale w ujęciu r/r sięgał 19%. Na rynku wtórnym dynamika cen była niższa; wzrost cen mieszkań w największych aglomeracjach w I kw. 2022 r.

  Co się stanie z rynkiem nieruchomości? ›

  może być podobna do cen, które obserwowaliśmy w połowie 2021 r. Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce znalazł się w dołku i w tym dołku pozostanie jeszcze przez co najmniej rok. Lata 2022-2023 będą okresem stagnacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

  Co to znaczy że bańka pęknie? ›

  Bańka nie pęka kiedy ceny spadają. Bańka pęka, kiedy ceny przestają rosnąć dość szybko.

  Czy w Polsce jest bańka mieszkaniowa? ›

  oddanych mieszkań, a liczba rozpoczętych budów w 2021 r. (277,4 tys.) wskazuje, że potencjalnie może być oddawanych rocznie nawet ponad 270 tys. mieszkań, a to już by było blisko historycznego rekordu z 1978 r.

  Czy opłaca się sprzedać mieszkanie? ›

  Wartości mieszkań na rynku wtórnym wzrosły o niemal 11%, a kredyty hipoteczne osiągnęły stan przewyższający wypłaty kredytów w roku poprzednim. Wygląda zatem na to, że sprzedaż nieruchomości jest dobrą alternatywą dla rynku najmu inwestycyjnego.

  Czy ceny mieszkań spadną Forum 2022? ›

  Spadek średniej ceny względem I kw. 2022 r. odnotowano w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Ceny mieszkań na warszawskim rynku pierwotnym wzrosły o 1,7 proc.

  Czy sprzedawac teraz nieruchomość? ›

  Jego zdaniem, wzrost cen mieszkań w dalszej perspektywie będzie utrzymany, chociaż nie powinien on być już tak drastyczny, jak w ubiegłym roku. Klos-Rychter zwróciła uwagę, że popyt na rynku nadal jest odczuwalny, ale zmieniły się przesłanki do zakupu nieruchomości. "W 2021 r.

  Ile trwa sprzedaż mieszkania 2022? ›

  Aktualnie ( II kw. 2022) czas sprzedaży mieszkania mierzony wg. okresu dostępności na portalach wynosi : kawalerka 2 miesiące, 2 pokoje - 3 miesiące. Większe mieszkania odpowiednio sprzedają się dłużej.

  W co inwestować w 2022? ›

  Chciałbym zwrócić uwagę na cztery formy inwestowania, które według mnie są warte rozważenia: są to obligacje skarbowe indeksowane wskaźnikiem inflacji, społecznościowe pożyczki crowdlendingowe oparte na nieruchomościach, akcje REIT-ów amerykańskich oraz… kryptowaluta Ether (ETH).

  Jakie nieruchomości warto kupować? ›

  Najmniej ryzykownym posunięciem okazuje się inwestowanie w nieruchomości.
  ...
  Należą do nich:
  • domy i kamienice,
  • mieszkania,apartamenty,
  • różnego rodzaju działki, grunty,
  • nieruchomości komercyjne – idealne do zaadaptowania pod biuro, salon kosmetyczny, lokal handlowy,
  • nieruchomości magazynowo-produkcyjne.

  Jak inwestować w mieszkania? ›

  Przede wszystkim pierwszym krokiem w inwestowanie jest zakup mieszkania w lokalizacji, która będzie atrakcyjna dla najemców. Do tego przyda się w pierwszej kolejności research usług w pobliżu, dojazdów do centrum miasta, uczelni, biurowców, a także to czy w pobliżu są parki, sklepy i spokojna okolica.

  Czy ceny mieszkań spadną marzec 2022? ›

  W przypadku mieszkań od deweloperów, ceny skoczyły w marcu 2022 roku o 19,1 proc. względem marca poprzedniego roku. Na rynku wtórnym z kolei średnia cena ofert podniosła się o 14 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

  Co czeka rynek nieruchomości w 2022? ›

  Wszystko przez podwyżki stóp procentowych. Analitycy PKO BP spodziewają się końca okresu dynamicznego wzrostu cen mieszkań. Podwyżki stóp procentowych sprawiły, że kredyty hipoteczne są dużo droższe.

  Jak długo będą rosły ceny mieszkań? ›

  Według wyliczeń przywołanych przez Credit Agricole, średniorocznie tempo wzrostu cen w ubiegłym roku wyniosło 11,1 procent. W tym roku ma wynieść 9,8 procent. Z kolei na 2023 rok analitycy banku prognozują spowolnienie wzrostu cen mieszkań do 7,8 proc. (w ujęciu rocznym).

  Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

  Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

  Jak udokumentować pieniądze na zakup mieszkania? ›

  Rodzice zobowiązani są do udokumentowania przekazania pieniędzy. Nie jest to proces skomplikowany. Wystarczy potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty dokonanej w banku. Ważne, aby dokładnie i jednoznacznie określić cel przekazywanych pieniędzy w tytule przelewu lub na druku wpłaty.

  Do jakiej kwoty można płacić gotówką u notariusza? ›

  Limit transakcji gotówkowych dla konsumentów

  Limit płatności gotówką dotyczy również konsumentów, czyli osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Od 2022 roku limit transakcji gotówkowych dla osób prywatnych to 20 000 zł. Wszystkie płatności powyżej tej kwoty będą musiały być dokonywane przelewem bankowym.

  Czy ceny mieszkań wzrosna w 2022 roku? ›

  Szacujemy, że w 2022 roku ceny mieszkań, w zależności od lokalizacji, wzrosną o kilkanaście procent, a w niektórych miastach nawet o ponad 20 proc.

  Czy ceny mieszkań wzrosna w 2022? ›

  Z raportu wynika, że dalszy wzrost cen mieszkań w 2022 r. jest prawdopodobny również ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych oraz rosnące płace.

  Kiedy pęknie bańka nieruchomości w Polsce? ›

  Kiedy bańka mieszkaniowa pęknie? Stopy procentowe mogą najwcześniej pójść w górę w listopadzie 2021 roku. Bardziej prawdopodobne jest to, że podwyżki zaczną się w 2022 roku.

  Co czeka rynek nieruchomości w 2022? ›

  Wszystko przez podwyżki stóp procentowych. Analitycy PKO BP spodziewają się końca okresu dynamicznego wzrostu cen mieszkań. Podwyżki stóp procentowych sprawiły, że kredyty hipoteczne są dużo droższe.

  Czy rynek mieszkaniowy się Zalamie? ›

  Dane z ostatnich sześciu miesięcy sugerują, że mogło nastąpić załamanie popytu na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Liczba mieszkań sprzedanych przez największych deweloperów w Polsce była w pierwszym kwartale 2022 roku najniższa od dziesięciu lat.

  Co się stanie z rynkiem nieruchomości? ›

  może być podobna do cen, które obserwowaliśmy w połowie 2021 r. Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce znalazł się w dołku i w tym dołku pozostanie jeszcze przez co najmniej rok. Lata 2022-2023 będą okresem stagnacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce.

  Czy rynek nieruchomości jest przegrzany? ›

  Eksperci: spadków cen nie będzie. W ostatnich latach na rynku nieruchomości trwała nieprzerwana hossa. Rekordowy był zwłaszcza ubiegły rok, gdy zbudowaliśmy najwięcej mieszkań od czasów Gierka. Rynek w dalszym ciągu jest rozpędzony, ale zdaniem ekspertów dobra koniunktura z poprzednich lat już się nie powtórzy.

  Czy mamy bańkę na rynku nieruchomości? ›

  Rynek nieruchomości od dłuższego czasu zmagał się z bańką, ceny domów i mieszkań rosły w zawrotnym tempie. Jednak ostatnie wychłodzenie popytu na rynku kredytów wpłynęło na sytuacje mieszkań. O ile ceny lokali w dobrych lokalizacjach raczej nie spadną, to spadki wartości dotknęły słabo zlokalizowanych nieruchomości.

  Czy nieruchomości zdrożeją? ›

  Ceny mieszkań wciąż rosną

  Według autorów raportu, cały czas maleje dostępność cenowa nieruchomości. W pierwszym kwartale 2022 roku cena mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w Warszawie wyniosła 13 tys. 988 zł za m kw. i była o 9,7 proc.

  Kiedy ceny nieruchomości zaczną spadać? ›

  Popyt na mieszkania spada, koniec wzrostów cen

  Szczyt sprzedaży mieszkań przypadł na II kw. 2021 r. i od roku obserwujemy stopniowy spadek wolumenów transakcji, przy bardzo silnym spadku w maju-czerwcu br." - czytamy w raporcie. Według danych PKO BP średnia cena transakcyjna w II kw.

  Kiedy ceny zaczną spadać? ›

  Tak wynika z raportu, który zaprezentował bank. "W scenariuszu bazowym zakładamy spadek cen mieszkań w okresie od drugiego kwartału 2022 roku do pierwszego kwartału 2023 roku w przedziale 0 proc.

  Czy jest popyt na mieszkania? ›

  W pierwszym kwartale 2022 r. doszło do osłabienia popytu na mieszkania – podano w opublikowanym raporcie CBRE. Zdaniem analityków to efekt rosnących stóp procentowych i spadającej zdolności kredytowej kupujących.

  Czy mieszkania pójdą w górę? ›

  Według wstępnych szacunków deweloperów, koszty budowy podskoczą o co najmniej 7 proc. i to tylko ze względu na rozwiązania legislacyjne. Zdaniem ekspertów w 2022 r. należy spodziewać się dalszych wzrostów cen mieszkań, choć może on nie być już tak intensywny jak w 2021 r.

  Videos

  1. Kryzys na rynku nieruchomości 2022? Jaki kryzys?
  (Symen24 o rynku nieruchomości Tomasz Lebiedź)
  2. Rynek nieruchomości czeka KRACH?! To już OSTATNIA FAZA wzrostów! Tomasz Narkun
  (namzalezy.pl)
  3. Kupować mieszkanie w 2022 czy narzekać na ceny? / Kuba Midel
  (Jakub Janeczek)
  4. Nieruchomości - co dalej w 2022
  (Symen24 o rynku nieruchomości Tomasz Lebiedź)
  5. Ceny mieszkań 2022 - kupić czy czekać? Analiza i prognoza rynku | Filip Kowarski
  (Uczelnia ASBiRO - praktycznie o biznesie)
  6. 🎢 W górę czy w dół? Gdzie jest dzisiaj rynek nieruchomości, VII.2022. Ceny mieszkań spadną o 40%!
  (Jan Dziekoński o nieruchomościach)

  Latest Posts

  Article information

  Author: Edmund Hettinger DC

  Last Updated: 08/09/2022

  Views: 6126

  Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

  Reviews: 89% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Edmund Hettinger DC

  Birthday: 1994-08-17

  Address: 2033 Gerhold Pine, Port Jocelyn, VA 12101-5654

  Phone: +8524399971620

  Job: Central Manufacturing Supervisor

  Hobby: Jogging, Metalworking, Tai chi, Shopping, Puzzles, Rock climbing, Crocheting

  Introduction: My name is Edmund Hettinger DC, I am a adventurous, colorful, gifted, determined, precious, open, colorful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.