Zakup mieszkania z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę, opłaty, podatki (2022)

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się sporą popularnością w naszym kraju. Na co uważać przy zakupie takiego mieszkania, jak wygląda procedura kupna i na jakie dodatkowe koszty trzeba się przygotować? Przedstawiamy kilka porad.

Za wyborem starszych mieszkań przemawia ich dobra lokalizacja, gdyż zwykle znajdują się one w miejscach, w których już nic nowego się nie buduje, a infrastruktura jest rozwinięta. Takie mieszkania są też szybciej dostępne – nie trzeba czekać, aż budowa zostanie ukończona. Nieraz można pominąć etap remontu i meblowania, gdyż zdarzają się mieszkania w bardzo dobrym stanie i już urządzone. Rynek wtórny daje też większe możliwości negocjacji cen. Jednak gdy planujemy zakup mieszkania z drugiej ręki, musimy to dobrze rozważyć, by dokonać właściwego wyboru i uniknąć kłopotów.

1. Jakie mieszkanie wybrać?

Podobnie jak w przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym, należy najpierw określić, na jakie mieszkanie nas stać i gdzie powinno się ono znajdować (lokalizacja, typ budynku).

Zakup mieszkania z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę, opłaty, podatki (1)

Flynt/bigstockphoto.com

Jeśli nie mamy środków na sfinansowanie zakupu w całości i musimy się ubiegać o kredyt hipoteczny, potrzebne będzie sprawdzenie zdolności kredytowej. Wtedy będziemy wiedzieli, w jakim zakresie cenowym możemy szukać mieszkania i w jakim stopniu możemy pogodzić ograniczenia finansowe z naszymi oczekiwaniami i potrzebami. Zwróćmy tu uwagę na koszty dodatkowe, które w przypadku rynku wtórnego są wyższe niż w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera.

Należy się zastanowić, w jakim budynku powinno się znajdować interesujące nas mieszkanie. Na rynku wtórnym mamy zwykle do wyboru kamienice (przedwojenne lub powojenne) bądź bloki mieszkalne budowane w starszych technologiach (z wielkiej płyty), czy też nowsze, kilku- bądź kilkunastoletnie. Kolejne ważne kryteria wyboru to lokalizacja oraz opłaty za eksploatację.

Kamienica

Jednym z plusów kamienic jest ich dobre położenie – w ścisłym centrum bądź w dzielnicach staromiejskich, blisko najważniejszych instytucji i atrakcji miasta, gdzie nowe budynki już z reguły nie powstają.

Kolejną zaletą jest przestrzeń i zwykle spory metraż. Wnętrza w kamienicach są wysokie i dają duże możliwości aranżacyjne. Czasem można w nich znaleźć niepowtarzalne detale – rzeźbienia, sztukaterie, ozdobne kafle czy drewniane parkiety. Okna są duże i zapewniają mnóstwo światła. Ściany są zwykle grube i dźwiękoszczelne.

Minusem jest konieczność poniesienia sporych nakładów finansowych, gdyż mieszkania w kamienicach bywają zaniedbane. Można trafić na okazje cenowe, ale czasem koszty remontu wynoszą niemal drugie tyle, co cena mieszkania. Jeśli jednak zainwestujemy w remont, może to bardzo podwyższyć wartość lokalu.

(Video) Zakup mieszkania na kredyt kredyt hipoteczny - krok po kroku - rynek wtórny.

Jeśli chcemy kupić mieszkanie w kamienicy, musimy się dowiedzieć, czy obiekt nie znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, gdyż wówczas remont będzie bardziej kosztowny i trzeba będzie go prowadzić według określonych wytycznych. Należy też zwrócić uwagę na stan obiektu i części wspólnych. Jeśli pozostawia on wiele do życzenia, a wspólnota nie kwapi się do remontu, cena mieszkania może z czasem maleć, a korzystanie z budynku stanie się uciążliwe ze względu na zużycie jego elementów.

Wielka płyta

Wiele mieszkań z drugiej ręki dostępnych jest w blokach z wielkiej płyty. Technologia ta ma sporo wad – nieszczelne płyty, słaba izolacja cieplna i akustyczna, cienkie ściany, nieraz małe metraże i przestarzałe instalacje elektryczne. Na starszych osiedlach przewidziano też niewiele miejsc do parkowania, gdyż kiedyś było mniej samochodów. Jednak w ciągu ostatnich lat część tych minusów udało się wyeliminować. Budynki ocieplono i zmodernizowano, wymieniono w nich instalacje oraz wyremontowano części wspólne.

Plusy osiedli z wielkiej płyty to korzystna lokalizacja, dobry dostęp do infrastruktury i nieraz lepsze rozplanowanie niż w przypadku nowych osiedli. Poza tym zwróćmy uwagę, że budynki z wielkiej płyty różnią się jakością i sposobem wykonania. Obiekty powstałe w latach 60. i na początku lat 70. w systemach zamkniętych mają wszelkie wady kojarzące się z wielką płytą (nieszczelność, niska izolacyjność termiczna, brak możliwości przeróbek mieszkań). Natomiast mieszkania w budynkach powstałych później, w systemach otwartych, są zwykle bardziej urozmaicone pod względem metrażu i dają większe możliwości wprowadzania zmian, a ich ściany są bardziej szczelne.

Zakup mieszkania w wielkiej płycie może być niezłą inwestycją na wynajem. Takie lokale mają zwykle typowy rozkład i są dobrze skomunikowane – a tego właśnie szukają najemcy. W dodatku ich ceny są zwykle niższe w porównaniu do mieszkań w innych technologiach.

Nowe technologie

Pojęcie to obejmuje budynki powstałe w ciągu ostatnich trzydziestu lat, odkąd wycofano się z budownictwa wielkopłytowego. Mogą to być więc zarówno bloki z lat 90., jak i kilkuletnie apartamentowce.

Takie lokale są zwykle wolne od wad mieszkań starszych. Zapewniają lepszą izolację cieplną i akustyczną. Jeśli mamy szczęście, możemy kupić mieszkanie urządzone całkiem niedawno, do którego można się od razu wprowadzić bez konieczności remontu.

Wady nowszych mieszkań z rynku wtórnego bywają podobne jak w przypadku mieszkań od dewelopera. Lokalizacja może być gorsza, np. na obrzeżach miasta. Osiedla budowane w ostatnich latach bywają też źle rozplanowane ze względu na oszczędność miejsca. Jednak, jak wspomnieliśmy powyżej, pojęcie nowej technologii jest szerokie, więc wszystko zależy od konkretnej inwestycji.

Lokalizacja

Jeśli chodzi o lokalizację mieszkania, zwróćmy uwagę, co jest dla nas szczególnie ważne, np. odległość od centrum bądź innych istotnych dla nas punktów miasta; dostępność komunikacyjna; atrakcyjność otoczenia i obecność terenów zielonych; dostępność sklepów, punktów usługowych itp. Sprawdźmy też, czy w otoczeniu nie ma czynników uciążliwych, takich jak ruchliwe ulice, zakłady przemysłowe itp. Nawet jeśli nie istnieją one obecnie, mogą zostać wybudowane w przyszłości – dlatego warto się przyjrzeć miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego.

Istotne jest też położenie mieszkania w budynku – piętro, widok z okien, usytuowanie względem stron świata. Mieszkania na górnych piętrach zapewniają lepsze widoki, ale są trudniej dostępne i mogą się nadmiernie nagrzewać. Z kolei lokale na parterze są łatwo dostępne i czasem mają dodatkową atrakcję w postaci przynależnego ogródka, ale są bardziej narażone na włamania. Mieszkania zlokalizowane po stronie południowo-zachodniej są bardziej słoneczne.

Czynszowe czy bezczynszowe?

Czy warto kupić mieszkanie bezczynszowe? Łatwo wyjść z założenia, że oznacza to oszczędność kilkuset złotych miesięcznie. Czy jednak koszty utrzymania są tak niskie, jak mogłoby się wydawać?

(Video) Mieszkanie rynek wtórny - co sprawdzić przed zakupem?

Mieszkania bezczynszowe z rynku wtórnego znajdują się najczęściej w kamienicach. Budynki takie nie należą do spółdzielni i nie zatrudnia się dodatkowych osób do administrowania nimi. Mieszkańcy płacą więc za media, wywóz śmieci, sprzątanie, naprawy i utrzymanie części wspólnych budynków. W związku z tym koszty w niektórych miesiącach są niskie, a w innych mogą być znaczne.

W odróżnieniu od spółdzielni mieszkaniowych nie ma stałych opłat na fundusz remontowy. Problem zaczyna się więc w przypadku poważnej awarii czy konieczności większego remontu. Oznacza to jednorazowy duży wydatek, którym mieszkańcy muszą się podzielić między sobą. Nieraz są to kwoty rzędu kilku tysięcy złotych na osobę, więc nie wszyscy są na nie przygotowani. Może to prowadzić do konfliktów sąsiedzkich i odwlekania remontów. To z kolei powoduje stopniowe niszczenie budynku.

Należy również wziąć pod uwagę koszty ogrzewania. Gdy regulujemy comiesięczny czynsz, zaliczki na ogrzewanie są w nim uwzględnione i rozłożone równomiernie w ciągu roku. Po rozliczeniu sezonu grzewczego zdarzają się niedopłaty, lecz przeważnie są one niewielkie. Natomiast w przypadku lokali bezczynszowych w ciepłych miesiącach nie płacimy nic za ogrzewanie, ale gdy jest zimno, koszty są duże. To także należy uwzględnić w planowaniu budżetu. Dlatego jeśli nie mamy oszczędności, albo po prostu wolimy płacić mniejsze kwoty, a regularnie, lepiej będzie zdecydować się na mieszkanie czynszowe.

2. Uwaga na pułapki

Gdy już mamy upatrzone konkretne mieszkanie, należy się zorientować, dlaczego ten lokal w ogóle jest na sprzedaż i czy nie ma ukrytych wad.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę, opłaty, podatki (2)

Orla/bigstockphoto.com

Dlaczego właściciel pozbywa się mieszkania?

Zmiana mieszkania na większe czy chęć przeprowadzenia się w określone miejsce nie budzi podejrzeń, że coś jest nie tak. Zmiana mieszkania na mniejsze też raczej nie. Tutaj jednak sprawdźmy, jakie są faktyczne koszty utrzymania, gdyż może się okazać, że są bardzo wysokie i stanowią duże obciążenie dla właściciela.

Natomiast jeśli właściciel mówi o mieszkaniu w samych superlatywach, a mimo to je sprzedaje, może to sugerować, że chce on uciec od problemu, który przemilcza, choć oczywiście nie jest to regułą. Postarajmy się więc zbadać sytuację pod kątem sąsiedztwa, planu zagospodarowania przestrzennego czy doniesień o wadach budynku. Musimy się też upewnić, jaki jest stan prawny mieszkania i czy nie ma ono obciążeń finansowych.

Stan prawny

Ustalmy, czy właściciel mieszkania ma do niego pełne prawa – poprośmy go o dokumenty, które to potwierdzają. Może to być akt notarialny sprzedaży lokalu bądź darowizny, postanowienie sądu o nabyciu spadku czy też zaświadczenie o przydziale ze spółdzielni.

(Video) Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Sprawdźmy również, czy osoby trzecie nie mają praw do lokalu. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany. Sprawdźmy w księdze wieczystej, czy inne osoby nie mają prawa do korzystania z mieszkania. Uważajmy szczególnie na umowę o dożywocie. Jeśli nieruchomość obciążona takim prawem zostanie sprzedana, zobowiązanie względem dożywotnika przechodzi na nowego właściciela. Jeśli mieszkanie było wynajmowane, wszelkie umowy najmu muszą zostać rozwiązane.

Obciążenia

Obciążenia hipoteczne w księdze wieczystej można sprawdzić przez internet za darmo – trzeba jedynie znać jej numer. Ewentualne hipoteki są wpisane w dziale IV księgi wieczystej. Tam też możemy sprawdzić, czy nie wpisano hipotek przymusowych (powstałych na podstawie orzeczenia sądu) ani postępowań komorniczych.

Właściciel mieszkania powinien też wykazać, że nie ma żadnych nieuregulowanych zobowiązań finansowych związanych z lokalem. Poprośmy o zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z czynszem bądź innymi opłatami mieszkaniowymi.

Warto też sprawdzić, czy w mieszkaniu nie jest zarejestrowana działalność gospodarcza – można to zrobić np. za pomocą baz firm. Jeśli się okaże, że jest, właściciel powinien przenieść siedzibę przedsiębiorstwa przed podpisaniem końcowego aktu notarialnego sprzedaży lokalu. Zażądajmy też zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami na rzecz urzędu skarbowego i ZUS.

Zadatek czy zaliczka?

Aby zabezpieczyć wykonanie umowy, praktykuje się wpłatę określonej kwoty (zwyczajowo 10% ceny nieruchomości) przy podpisaniu umowy przedwstępnej. Wspomniana suma może być określona jako zadatek lub zaliczka. Są one często mylone, lecz jest między nimi zasadnicza różnica, jeśli chodzi o konsekwencje niewywiązania się z umowy.

Zaliczkę wpłaca się na poczet ceny nieruchomości. Jeśli umowa przyrzeczona nie zostanie zawarta, zaliczka jest zwracana w takiej samej kwocie, w jakiej była wpłacona. Zadatek oznacza, że jeśli kupujący nie podpisze umowy z własnej winy, traci wpłaconą kwotę. Natomiast jeśli sprzedający wycofa się ze sprzedaży, zwraca kupującemu podwójną wartość zadatku. Warto więc się upewnić, czy mamy do czynienia z zaliczką, czy zadatkiem, żeby w razie niepodpisania umowy nie było zaskoczenia sumą, którą mamy zapłacić, albo faktem, że jej nie odzyskamy.

Co dokładnie kupujemy?

W umowie kupna-sprzedaży powinno być precyzyjnie opisane, co jest przedmiotem sprzedaży poza samym lokalem – np. piwnica, miejsce parkingowe, AGD itp. W przeciwnym razie, nawet jeśli umawialiśmy się ze sprzedającym, że coś ma być wliczone w cenę, może nas spotkać przykra niespodzianka, gdy się okaże, że z mieszkania usunięto zmywarkę, a z garażu korzysta ktoś inny.

3. Koszty kredytowe i transakcyjne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Po sprawdzeniu stanu prawnego i zawarciu umowy przedwstępnej możemy przystąpić do formalności związanych z kupnem mieszkania. Poza ceną samego lokalu musimy być przygotowani na dodatkowe kwoty. W przypadku zakupu mieszkania można podzielić koszty na transakcyjne i kredytowe.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę, opłaty, podatki (3)

(Video) 9 Błędów przed zakupem mieszkania !

REDPIXEL.PL/bigstockphoto.com

Koszty kredytowe

Od początku 2017 r. przy zaciąganiu kredytu hipotecznego obowiązuje 20-procentowy wkład własny. Jeśli nie dysponujemy wymaganą kwotą, banki zwykle oferują możliwość ubezpieczenia brakującej części. Nawet jednak przy spełnieniu tego warunku bezwzględnie wymaganym minimum jest 10% wkładu własnego. Podczas pandemii koronawirusa niektóre banki podjęły decyzję, by ten minimalny wkład zwiększyć, np. do 15 proc. Mogą być przy tym stosowane określone kryteria dotyczące dochodów czy powierzchni nieruchomości. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić szczegółowe wymagania danego banku.

Należy też wziąć pod uwagę, że wzięcie kredytu hipotecznego łączy się z różnymi opłatami dodatkowymi. Jest to np. opłata za wycenę nieruchomości, za ubezpieczenie lokalu od ognia i wody, a także prowizja od udzielenia kredytu hipotecznego. Musimy więc być przygotowani na kolejne kilka tysięcy złotych.

Koszty transakcyjne

Koszty transakcyjne związane z kupnem mieszkania na rynku wtórnym są wyższe niż w przypadku kupna mieszkania od dewelopera. Musimy bowiem uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych wynoszący 2% wartości nieruchomości, który przy zakupie mieszkań deweloperskich nie obowiązuje (są one już obciążone podatkiem VAT wliczonym w cenę, a nie można podwójnie opodatkować tej samej transakcji).

Ponieważ każda umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego, musimy też wziąć pod uwagę opłaty notarialne. Maksymalne stawki taksy notarialnej są określone w Obwieszczeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Są one zależne od ceny nieruchomości. W najczęściej spotykanym zakresie cenowym, między 60 000 zł a 1 000 000 zł, taksę oblicza się jako 1010 zł plus 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 zł. Jednak, jak wspomniano, jest to stawka maksymalna – a niektórzy notariusze oferują korzystne upusty.

W przypadku lokali z rynku wtórnego zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego nie jest wymagane, lecz zalecane, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami dla kupującego. W sytuacji, gdyby któraś ze stron zrezygnowała z zawarcia umowy ostatecznej, akt notarialny zabezpiecza prawa drugiej strony, które trudniej byłoby wyegzekwować, gdyby umowa była zawarta w innej formie.

Kolejne kilkaset złotych, które musimy zapłacić u notariusza, to koszt sporządzenia odpisów umowy. Umowa ma zwykle objętość od 10 do 20 stron. Takich odpisów notariusz sporządza 5 lub 6 – dla kupującego i sprzedającego, do sądu wieczystoksięgowego, do ewidencji gruntów i budynków, dla urzędu skarbowego i ewentualnie dla spółdzielni mieszkaniowej, jeśli transakcja dotyczy mieszkania spółdzielczego.

Na koniec pozostają opłaty sądowe – za wpis w księdze wieczystej potwierdzający zmianę właściciela nieruchomości, a w przypadku finansowania zakupu kredytem hipotecznym za wpis hipoteki.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

(Video) Nieruchomość z rynku wtórnego - CO MUSISZ SPRAWDZIĆ PRZED ZAKUPEM

FAQs

Zakup mieszkania z rynku wtórnego - na co zwrócić uwagę, opłaty, podatki? ›

Warto zdawać sobie sprawę, że prawo w naszym kraju nakłada na kupujących podatek od kupna mieszkania. Wynosi on 2% od wartości nieruchomości i dotyczy wyłącznie mieszkań z rynku wtórnego. Jeśli kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, koszt ten wliczany jest w cenę zakupu.

Co należy zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego? ›

Co zrobić po zakupie mieszkania z rynku wtórnego w 2022 roku? Po zakupie należy wpisać się do księgi wieczystej nieruchomości jako nowy właściciel. Warto również zadbać o zgłoszenie kupna mieszkania do urzędu skarbowego oraz urzędu miasta w celu uregulowania obowiązkowych podatków.

Co należy sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego? ›

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
 • instalacja grzewcza,
 • stan techniczny ścian (ślady po zaciekach, pęknięcia),
 • stan techniczny okien i podłóg (rozszczelnienia, wytarcia),
 • jakość materiałów wykończeniowych (czy nie wymagają odnowienia),
 • zużycie sprzętów (jeśli mieszkanie jest wyposażone).
Nov 12, 2020

Jakie są opłaty przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? ›

W sytuacji, kiedy kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego, musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% ceny nieruchomości. W przypadku naszego modelowego mieszkania danina ta wynosić będzie 8.000 zł (400.000 zł x 2%).

Czy oplaca się kupic mieszkanie z rynku wtórnego? ›

Mieszkania z drugiej ręki cieszą się sporą popularnością wśród Polaków – dane GUS-u i Eurostatu potwierdzają, że transakcje na rynku wtórnym wciąż stanowią większość. Za wyborem używanych mieszkań przemawia ich dobra lokalizacja – często w centrach miast, rozbudowana infrastruktura i możliwość szybkiego wprowadzenia.

Czy zakup mieszkania należy zgłosić do urzędu skarbowego notariusz? ›

Zakup mieszkania a podatek od czynności cywilnoprawnych

Wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości, a pobiera go notariusz przy podpisaniu aktu notarialnego.

Co trzeba załatwić w urzędzie po zakupie mieszkania? ›

Zakup należy zgłosić do urzędu na druku „IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych”, pamiętając o tym, że nie jest to druk uniwersalny, a więc korzystać należy ze wzoru, udostępnionego przez właściwy urząd. Decyzję odnośnie wysokości podatku od nieruchomości urząd przekazuje drogą pocztową.

O czym warto pamiętać przy zakupie mieszkania? ›

Koniecznie należy sprawdzić księgę wieczystą mieszkania, czy nie ma obciążonej hipoteki. Trzeba poprosić właściciela mieszkania o zaświadczenia o braku zaległości czynszowych. Zapytajmy go również o to, czy mieszkanie nie znajduje się w środkach trwałych jego firmy.

Ile płaci się podatku przy zakupie mieszkania? ›

Stawka PCC – podatku od zakupu mieszkania na rynku wtórnym wynosi obecnie 2% wartości nieruchomości. Jeśli kupiłeś mieszkanie za 600 000 zł, kwota podatku wyniesie 12 000 zł. Stawka VAT-u zależy natomiast od powierzchni mieszkania. Dla lokali mieszkalnych o powierzchni do 150 m2 wynosi 8%, dla większych – 23%.

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym krok po kroku? ›

Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia transakcji kupna mieszkania na rynku wtórnym, zanim podpiszemy umowę kupna/sprzedaży nieruchomości ze sprzedawcą, warto jest obejrzeć lokal wraz z właścicielem oraz sprawdzić jego stan prawny, jak i elementy pośrednie tj. lokalizacja.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania 2022? ›

Do 3 000 zł sprawa jest prosta – zawsze zapłacimy maksymalnie 100 zł. Jeżeli cena mieści się w przedziale od 3 000 zł do 10 000 zł koszt taksy notarialnej to 100 zł + 3% nadwyżki powyżej 3 000 zł. Dla przedziału powyżej 10 000 zł do 30 000 zł koszt notariusza rośnie do 310 zł + 2% nadwyżki powyżej 10 000 zł.

Ile kosztuje notariusz przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? ›

Tabela 2.1 : Przykładowe szacunkowe koszty opłat notarialnych
Taksa notarialna (z 23% VAT)3500 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych (2%)10 000 zł
Wpis do księgi wieczystej200 zł
PCC od hipoteki19 zł
Odpis aktu notarialnego50 zł
1 more row

Ile zapłacę u notariusza za zakup mieszkania? ›

Koszty notarialne przy zakupie domu

Najczęściej osoba kupująca, a wysokość taksy uzależniona jest od wartości domu. Jeśli ten kosztuje 300 tys. złotych, to maksymalna kwota, którą przyjdzie nam zapłacić, wynosi 1970 zł, a jeśli dom kosztuje 1 mln złotych to 4770 zł.

Czy zakup mieszkania należy zgłosić do urzędu skarbowego? ›

Dodatkowo, jeżeli zakup finansujemy kredytem hipotecznym, w ciągu 14 dni od nabycia mieszkania i podpisania oświadczenia o ustanowieniu hipoteki musimy zgłosić (i opłacić) w urzędzie skarbowym na formularzu PCC-3.

Czy kupno mieszkania trzeba wykazać w PIT? ›

Zasadniczo kupujący nieruchomość nie musi rozliczać transakcji w deklaracji PIT, ponieważ nie generuje ona dla niego przychodu. Jednak kiedy środki na jej zakup pochodzą ze zbycia innej, to już może on skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Odliczeniu podlegają też odsetki od kredytu hipotecznego.

Kto zgłasza zakup mieszkania do urzędu skarbowego? ›

Jeśli nieruchomość została zakupiona na kredyt, to nabywca nadal ma obowiązek zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Skarbowym. Musi on również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Termin na zgłoszenie zakupu wynosi 14 dni od daty ustalenia hipoteki. Na wysokość podatku wpływa również rodzaj hipoteki.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Jak obniżyć koszty zakupu mieszkania? ›

Jeśli kredyt będzie tańszy, to ostateczne koszty zakupu mieszkania będą niższe. Krótszy okres spłaty kredytu – kolejnym sposobem na to, jak obniżyć koszty zakupu mieszkania jest zdecydowanie się na krótszy czas spłaty zobowiązania. Oczywiście wszystko zależy od twoich możliwościach finansowych.

Kto jest zwolniony z podatku od zakupu nieruchomości? ›

Ustawowe zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób fizycznych dotyczy niemal wyłącznie właścicieli gruntów i budynków wykorzystywanych do prowadzenia gospodarstwa rolnego lub produkcji rolnej (np. do uprawy roślin w szklarniach czy prowadzenia pasiek), a także działalności rybackiej lub leśnej.

Czy zakup mieszkania można odliczyć od podatku 2022? ›

Nie tylko ulgi związane z domem i mieszkaniem

To m.in. ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna, ulga dla młodych, ulga abolicyjna i ulga na IKZE. Podatnik może również odliczyć od przychodu/dochodu darowizny m.in. na organizacje pożytku publicznego, kult religijny, krwiodawstwo, walkę z COVID-19 czy kształcenie zawodowe.

Jak oblicza się podatek? ›

Podatnik ustala dochód (przychód minus koszty uzyskania przychodu), odejmuje od niego ulgi odliczane od dochodu (np. składki ZUS, rehabilitacyjną, termomodernizacyjną, darowizny, na Internet, ulgi COVID), po czym po zaokrągleniu tej kwoty do pełnych złotych wylicza podatek należny.

Jak nie dać się oszukać przy kupnie mieszkania? ›

Żeby nie dać się oszukać, należy zadbać o to, aby umowa czyniła zadość przepisom prawa. Regulacja ta jest zawarta w art. 158 kodeksu cywilnego, który brzmi następująco: „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Kiedy płaci się za zakup mieszkania? ›

W momencie podpisania aktu, kupujący u notariusza przelewa pieniądze na konto sprzedającego. Aby sposób ten miał jakikolwiek sens, strony powinny wcześniej umówić się na założenie konta w tym samym banku, aby przelew od razu trafił na konto sprzedającego.

O co pytać notariusza przy kupnie mieszkania? ›

Według nich należy określić stan prawny mieszkania, dokładną lokalizację oraz wszelkie uprawnienia związane z danym lokalem. Poza tymi informacjami prawidłowo skonstruowany akt musi zawierać: Dzień, miesiąc i rok sporządzenia aktu. Miejsce sporządzenia aktu.

Co jest ważniejsze akt notarialny czy księga wieczysta? ›

Taka zasada oznacza, że księga wieczysta jest ważniejsza od treści aktu notarialnego, który zawiera zgodę właściciela na obciążenie nieruchomości hipoteką i wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Kto płaci za wypisy aktu notarialnego? ›

Koszty notarialne zwyczajowo ponosi Kupujący, chyba że chodzi o zakup nowego mieszkania, domu od dewelopera - wówczas podatek od czynności cywilnoprawnych płaci deweloper. Opłaty notarialne to płatności za wszelkie czynności notarialne.

Kiedy nie płaci się podatku PCC od zakupu mieszkania? ›

Istotną informacją jest fakt, że podatek od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić tylko wtedy, gdy kupowana nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego. Nie trzeba natomiast płacić PCC, kupując od dewelopera nowe mieszkanie.

Jak obliczyć taksę notarialną 2022? ›

Maksymalna taksa notarialna 2022 przedstawia się następująco:
 1. do 3 000 zł – 100 zł;
 2. powyżej 3 000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 000 zł;
 3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
 4. powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
Dec 10, 2021

Co trzeba zrobić po podpisaniu aktu notarialnego? ›

Po podpisaniu dokumentu w kancelarii notarialnej wykonywane są wypisy, które są przeznaczone dla każdej strony umowy oraz urzędów, a akt notarialny w oryginale jest składany w archiwum notariusza. Wizyta u notariusza zwykle nie trwa dłużej niż godzinę.

Co załatwić w spółdzielni po kupnie mieszkania? ›

Będziesz musiał:
 • Spisać protokół zdawczo-odbiorczy. Powinien on obejmować m.in. ...
 • Poinformować o nabyciu lokalu spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową oraz urząd gminy. To nie tylko kwestia formalna – od spółdzielni otrzymasz np. ...
 • Podpisać umowy z dostawcami mediów.

Co po nabyciu nieruchomości? ›

Co istotne, nabycie nieruchomości musi zostać zgłoszone do Urzędu Gminy (Miasta). Wynika to z faktu, że nowy właściciel nieruchomości staje się podatnikiem podatku od nieruchomości, podatku leśnego albo rolnego (w zależności od rodzaju nabytej działki).

Gdzie trzeba zgłosić zmianę właściciela nieruchomości? ›

Zmiana właściciela nieruchomości a podatek od nieruchomości – formalności. Zaistnienie okoliczności, na skutek których zmienia się płatnik podatku od nieruchomości, powinny zostać zgłoszone do urzędu gminy (właściwego dla adresu budynku, gruntu czy obiektu budowlanego) w terminie 14 dni.

Jak przelać pieniądze przy zakupie mieszkania? ›

Przed podpisaniem aktu notarialnego przenoszącego własność, na podstawie uprzednio zawartej z notariuszem umowy depozytu kupujący wpłaca na wskazane przez notariusza konto ustaloną kwotę. W akcie notarialnym przenoszący własność wpisuje się warunki i termin zgodnie z którymi notariusz dokona późniejszego przelewu.

Czy kupno mieszkania trzeba wykazać w PIT? ›

Zasadniczo kupujący nieruchomość nie musi rozliczać transakcji w deklaracji PIT, ponieważ nie generuje ona dla niego przychodu. Jednak kiedy środki na jej zakup pochodzą ze zbycia innej, to już może on skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Odliczeniu podlegają też odsetki od kredytu hipotecznego.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? ›

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Co dalej po zakupie mieszkania? ›

Zakup mieszkania wymaga opłaty należnego podatku. Od zakupu mieszkania na rynku wtórnym należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Opłatę tę pobiera notariusz podczas naszej wizyty, na której podpisujemy akt notarialny.

Kto płaci u notariusza kupujący czy sprzedający? ›

Ustawa nie precyzuje, która ze stron ma obowiązek ustalić termin podpisania umowy u notariusza oraz opłacić związane z tym opłaty. Jednak zwyczajowo przyjęło się, że strona sprzedająca najczęściej umawia termin spotkania u notariusza, natomiast strona kupująca pokrywa koszty związane z aktem notarialnym.

Co trzeba oplacic po zakupie mieszkania? ›

Podatnicy, którzy dokonują zakupu mieszkania z rynku wtórnego, zobowiązani są do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (podatek PCC). Jego wysokość wynosi 2% od wartości rynkowej zakupionego mieszkania.

Jak zgłosić kupione mieszkanie do podatku od nieruchomości? ›

Nabycie nieruchomości należy zgłosić poprzez złożenie urzędzie gminy lub miasta specjalnej informacji (formularza IN-1), w której podajemy wszystkie niezbędne dane do ustalenia wysokości podatku od nieruchomości. Wzór takiej informacji zazwyczaj znajdziemy na stronie internetowej danego urzędu.

Czy urząd skarbowy sprawdza zakup mieszkania? ›

Po zakupie mieszkania możemy spodziewać się kontroli urzędu skarbowego zwykle w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich dotyczy przypadku, gdy cena zawarta w akcie notarialnym jest dużo niższa od rynkowej wartości danej nieruchomości (biorąc pod uwagę średnie ceny podobnych lokali).

Jak zgłosić podatek od nieruchomości po zakupie mieszkania? ›

Deklarację podatkową powinieneś złożyć w terminie 14 dni od daty zakupu mieszkania (lub nabycia stosownego prawa), do organu właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości – prezydenta miasta, wójta gminy lub burmistrza.

Czy notariusz zgłasza podatek od nieruchomości? ›

Osoby nabywające mieszkania często zapominają o obowiązkach podatkowych. Podobnie jak dwoje naszych czytelników – małżonków, którzy byli przekonani, że wszystkie formalności związane z podatkiem od nieruchomości wypełnił za nich notariusz.

Po co notariusz przy kupnie mieszkania? ›

Głównym obowiązkiem notariusza jest przede wszystkim sporządzenie aktu notarialnego. Jednak zanim to nastąpi – musi on potwierdzić tożsamość osób biorących udział w czynności prawnej oraz zweryfikować wiarygodność przedstawionych mu dokumentów.

Jak obliczyć podatek od nieruchomości przykład? ›

Obliczenie podatku dla właściciela domu jednorodzinnego, który ma dom o powierzchni użytkowej 200 metrów na działce 1000 metrów, jest bardzo proste. Jest to iloczyn 200 m (powierzchnia użytkowa domu) x 0.77 + 1000 metrów (powierzchnia gruntu) x 0.48 (stawka).

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się w Polsce dużą popularnością. Aby jednak dokonać dobrego zakupu, warto wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę. Dlatego analizujemy najważniejsze czynniki, w tym kwestię ubezpieczenia takiego mieszkania.

Ważną kwestią przy zakupie mieszkania w kamienicy jest również remont – takie nieruchomości często wymagają dodatkowego nakładu pracy.. Sprawdźmy, czy kamienica nie jest pod opieką konserwatora zabytku – jeśli tak przeprowadzenie prac może być utrudnione i bardziej kosztowne.. A także na to, czy w pobliżu mieszkania nie znajduje się ruchliwa ulica, która może zakłócać nasz spokój.. Warto sprawdzić, jakie koszty wiążą się z eksploatacją mieszkania, kto zamieszkuje w sąsiedztwie, jaki jest stan budynku oraz jakie są plany zagospodarowania teren wokół.. opłata za wycenę nieruchomości, prowizja od udzielenia kredytu hipotecznego czy ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych.. Nie da się uniknąć również opłat sądowych, które musimy uregulować za wpis do księgi wieczystej o zmianie właściciela nieruchomości i – jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt – za wpis do hipoteki.. W przeciwieństwie do mieszkań z rynku wtórnego, mieszkania z rynku pierwotnego, to zwykle mieszkania niewykończone, które musimy samodzielnie wykończyć.. Kolejną rzeczą jest wybór pięter – mieszkania budowane od podstaw oferowane są zwykle na kondygnacjach nie wyższych niż 2-3 piętro.. Mogłoby się wydawać, że ubezpieczenie tak dużej nieruchomości, jak mieszkanie o wielkości 90 m 2 , będzie bardzo drogie – ceny polis nie okazały się jednak dużo wyższe niż poprzednie oferty.. Zarówno na mieszkania z rynku wtórnego, jak i na te z rynku pierwotnego czyha wiele zagrożeń, tj.

Kupno mieszkania to często transakcja życia. Inwestycja na lata, lokata kapitału oraz realizacja marzeń. Obecnie kupujący mają do wyboru mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego. Częsty wybór pada na lokale wtórne, a powodem są niższe ceny i większa dostępność. Po drodze mogą jednak czyhać pułapki. Warto więc wiedzieć, jakich kwestii należy dopilnować, aby nie dać się oszukać sprzedającemu.

Coraz częściej zdarza się jednak, że na pierwszy rzut oka solidne lokum okazuje się mieć swoje ukryte wady , które wywodzą się z nieodpowiedniego planowania czy budowy.. Zanim więc zdecydujesz się wydać duże pieniądze i zobowiązać się prawnie, zwróć uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii i nie bój się zadawać pytań sprzedawcy .. Jeśli kupujący zaciąga kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego, musi się liczyć dodatkowo z kosztami takimi jak wycena nieruchomości czy ubezpieczenie lokalu.. Dodatkowe koszta wiążą się również z zapłatą podatku, który jest wyższy niż ten w przypadku mieszkania prosto od dewelopera.. Obecnie, patrząc na trend szybkiego budownictwa deweloperskiego, które nierzadko odznacza się bylejakością, wykorzystywaniem tanich materiałów budowlanych, budowaniem bez poszanowania planów zagospodarowania przestrzennego, można stwierdzić, że osiedla mieszkań z rynku wtórnego są bardziej przyjazne do życia niż osiedla deweloperskie .. Znane są zaś przypadki, w których na odbiór mieszkania od dewelopera trzeba czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat .

Informacje dotyczące zakupu mieszkań i domów z rynku wtónego. Na co zwracać uwagę przy kupnie, co sprawdzić, jak bezpiecznie kupić nowy dom.

Zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym to dobra decyzja – tego typu nieruchomości zwykle wybudowane wiele lat temu, są pewniejszą inwestycją kapitału niż zakup budynku, który jest jeszcze w budowie.. Po ustaleniu podstawowych wymagań odnośnie mieszkania oraz posiadanego budżetu, należy zdecydować, czy preferujemy szukać mieszkania na własną rękę, czy skorzystać z pomocy pośrednika.. W przypadku Poznania informacji o planach można szukać http://www.mpu.pl/plany.php .Nie warto ufać w tej kwestii sprzedającemu, po pierwsze dlatego, że nie zawsze ma wystarczającą wiedzę na ten temat, zaś po drugie dlatego, że w jego interesie jest uzyskanie jak najwyższej ceny transakcyjnej, a nie informowanie np.. Całkowity koszt zakupu nieruchomości jest bardzo ważnym czynnikiem, którym większość z nas kieruje się przy wyborze mieszkania, czy domu.. W przypadku opłat za media rachunki nieopłacone nie przechodzą na nabywcę, aby jednak uniknąć nieprzyjemnych listów w skrzynce warto poprosić sprzedającego o przedstawienie wyciągu z konta bankowego dotyczących tych opłat.Należy także pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w lokalu wskazane będzie aby sprzedający przedstawił dodatkowe dokumenty o niezaleganiu z opłatami.. W takich przypadkach po identyfikacji usterki wskazane będzie usunięcie ich przyczyny zewnętrznej, a tu zarządca zamiast naszą pomocą może stać się „kulą u nogi”… Warto zatem gruntownie sprawdzić lokal (wykonać odbiór mieszkania z rynku wtórnego) nie tylko w aspektach ogólnobudowlanych (proste ściany, brak spękań) ale także skontrolować wilgotność ścian, sprawdzić drożność wentylacji, poprawność wykonania instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej czy poprawność osadzenia okien.

Mieszkania z rynku wtórnego cieszą się w Polsce dużą popularnością. Aby jednak dokonać dobrego zakupu, warto wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę. Dlatego analizujemy najważniejsze czynniki, w tym kwestię ubezpieczenia takiego mieszkania.

Mieszkania z rynku wtórnego mają kilka zalet.. Mieszkania z rynku wtórnego, to w dużej części także nieruchomości ulokowane w blokach.. Ważne jest także piętro, na którym ulokowana jest nieruchomość.. Bardzo ważną rzeczą jest również stan prawny nieruchomości oraz zadłużenia.. W przeciwieństwie do mieszkań z rynku wtórnego, mieszkania z rynku pierwotnego, to zwykle mieszkania niewykończone, które musimy samodzielnie wykończyć.. Średnio za takie ubezpieczenie zapłacimy więc ok. 168 zł za rok.

Procedura kupna i sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego

Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwracać uwagę?. Kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są ewentualne zaległości opłatach eksploatacyjnych w spółdzielni.. Stan mieszkania oraz przyszłe rachunki. Podpisanie umowy przedwstępnej. Może być to kopia aktu notarialnego, który stanowi prawo własności obecnego sprzedającego czy umowę przedwstępną.. Sprzedaż nieruchomości z rynku wtórnego – jak tego dokonać?. Umowa sprzedaży mieszkania. Następnie podpisuje się właściwy dokument kupna-sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego.. Dane, które znajdują się w umowie przyrzecznej to m.in.. · Dane sprzedającego i kupującego;

Decyzja o zakupie nieruchomości na rynku wtórym to dopiero początek całego procesu. Podczas niego na swojej drodze spotkamy wiele osób i instytucji, od których będzie zależało powodzenie przedsięwzięcia. Warto wiedzieć, za co one odpowiadają i jaką odgrywają rolę.  Kupujący Mianem kupującego określa się osobę, która jest zdecydowana na zakup nieruchomości. Rola kupującego w całym procesie …

Zobacz mieszkania Osoba, która chce sprzedać nieruchomość, musi być jej właścicielem .. Dokumentami poświadczającymi prawo własności są:. Agent jest dostępny przez cały proces zakupu nieruchomości.. A dzięki temu, że ma dostęp do wielu ofert specjalnych, to jest w stanie zaproponować nam ciekawe mieszkania i domy.. Zadaniem agenta jest też weryfikacja nieruchomości pod kątem prawnym i technicznym.. Poza tym możemy liczyć na jego pomoc podczas negocjacji ceny.. Jeśli kupujący nie ma wystarczających środków na zakup nieruchomości, musi posiłkować się kredytem.. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego .. Umowa kupna nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego, który sporządza notariusz.. Zatem po podpisaniu aktu notarialnego kupujący musi złożyć wniosek do sądu o dokonanie wpisu w księdze wieczystej.. Może to zrobić samodzielnie albo upoważnić do tej czynności notariusza.. Zadaniem sądu jest sprawdzenie wniosków pod względem formalnym, sprawdzenie księgi wieczystej oraz dołączonych do niego załączników.. Wszystkie dokumenty i pisma dołączone do wniosku są dodane do akt KW.

Za mieszkanie nowe czy używane zapłacimy z reguły co najmniej kilkaset tysięcy złotych, ale na tym nie koniec wydatków. Trzeba liczyć …

Jeśli ta nie przekracza 150 mkw., obowiązuje nas VAT na poziomie 8%.. Zakup mieszkania lub domu nie może odbyć się bez udziału notariusza.. Łącznie na tym etapie powinniśmy wydać kilkadziesiąt, maksymalnie kilkaset złotych.. Zakup mieszkania w oparciu kredyt hipoteczny wiąże się również z obowiązkowym zakupem polisy mieszkaniowej .. Ubezpieczenie nieruchomości jest jednak takim produktem, którego kupno warto rozważyć również przy nabywaniu mieszkania za gotówkę.. Jaki VAT płacimy przy zakupie mikroapartamentów?. Co wpływa na koszt polisy mieszkaniowej?

Zobacz, ile wyniosą koszty dodatkowe przy zakupie mieszkania. Sprawdź opłaty notarialne, prowizje, podatki i dowiedz się ile kosztuje założenie księgi wieczystej.

Poszukując wymarzonego domu lub mieszkania, skupiamy się przede wszystkim na cenie nieruchomości, a także na kosztach związanych z zaciągnięciem i obsługą kredytu hipotecznego , tj.. Szczególnie w okresie wzmożonego popytu na rynku mieszkaniowym , kiedy nowe lokale sprzedawane są już na etapie projektu, a ciekawe oferty na rynku wtórnym wchłaniane są niemal w natychmiastowym tempie.. Kalkulator kosztów zakupu nieruchomości poglądowo potraktować można jako kalkulator opłat notarialnych i na bieżąco weryfikować wysokość taksy w przypadku zakupu domu lub mieszkania.. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera doliczyć trzeba jeszcze 100 zł za założenie księgi wieczystej - nieruchomości na rynku pierwotnym już taką posiadają.. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, na podstawie faktury VAT, formalności związane z rozliczeniem podatku spoczywają na deweloperze.. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim prowizja dla agencji nieruchomości w wysokości 17.835 zł brutto i podatek od czynności cywilnoprawnych na poziomie 10.000 zł (2% ceny transakcyjnej).. W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórym suma opłat dodatkowych stanowiła 6,4% wartości nieruchomości , a to tylko wycinek kosztów związanych z zakupem lokalu na kredyt.. Z kolei wybierając zakup na rynku wtórnym, pojawia się trzecia forma własności - lokal spółdzielczy, a także jest możliwość ustalenia prowizji dla agencji nieruchomości - w przypadku sprzedaży bezpośredniej należy wpisać w pole cyfrę 0.

Mieszkanie na rynku wtórnym – jak bezpiecznie kupić mieszkanie z rynku wtórnego? Rynek wtórny a rynek pierwotny – jakie są różnice? Gdzie szukać mieszkań? Ekspert wyjaśnia!

Gdzie i jak szukać mieszkań na rynku wtórnym?. Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jak nie dać się oszukać?. Nie ma znaczenia tutaj fakt, czy jest mieszkanie w przedwojennej willi, bloku z lat 70. czy też mieszkanie, które ma kilka lat.. Takie lokale mają bardzo dużo zalet.. Kiedy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, to już wiesz, co znajduje się w jego lokalizacji.. Możesz nawet wybrać lokal w miejscu, gdzie w pobliżu jest wszystko, czego potrzebujesz.. Natomiast nowe osiedla budują się w miejscach, gdzie infrastruktura i usługi dopiero powstają lub jeszcze się nie pojawiły.. Kiedy porównujemy ceny mieszkań w różnych miastach, to nasze spostrzeżenia są takie, że mieszkania z rynku wtórnego są statystycznie tańsze niż lokale, które można nabyć na rynku pierwotnym.. Zdarza się, że mieszkanie z rynku wtórnego będzie droższe od mieszkania nowego.. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie wad i zalet mieszkań z drugiej ręki.. Kiedy natomiast kupujesz mieszkanie od dewelopera, to stanie się Twoją własnością dopiero po przeniesieniu praw własności oraz wyodrębnieniu lokalu.. Możesz znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym:. W Internecie lub w prasie możesz znaleźć bardzo dużo ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki.. Sprawdź, czy ogłoszenie pochodzi od właściciela, czy od agencji nieruchomości.. Zawsze zachęcamy naszych klientów, żeby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży dokładnie sprawdzić dokumenty, które wyjaśnią, jaki jest dokładnie stan prawny nieruchomości.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to częsty wybór osób, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do nowego lokum. Tego rodzaju mieszkania zazwyczaj są już urządzone, dzięki czemu ...

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to częsty wybór osób, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się do nowego lokum .. Tego rodzaju mieszkania zazwyczaj są już urządzone, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na czekanie, aż deweloper skończy inwestycję i uda się wyremontować mieszkanie.. co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego oraz jakich formalności dopełnić po zakupie mieszkania w 2022 roku .. Bardzo ważnym kryterium wyboru mieszkania z rynku wtórnego jest wysokość czynszu, jaki będzie trzeba płacić co miesiąc.. Jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej , rozsądnie jest poprosić sprzedawcę o okazanie tytułu prawnego do nieruchomości, który potwierdzi, że jest jej właścicielem i może nią rozporządzać, np.. Możesz rozważyć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub kupić je za gotówkę.. Pierwszym etapem zakupu mieszkania z rynku wtórnego na kredyt jest umowa przedwstępna.. Po upewnieniu się co do tytułu prawnego do lokalu oraz jego stanu prawnego podpisz umowę przedwstępną lub umowę rezerwacyjną mieszkania i wpłać kwotę zadatku.. 2379 zł 3399 zł. w zakupie wtórnym nabywca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od nabycia nieruchomości – w przypadku kupna deweloperskiego podatek uiszcza deweloper (choć w praktyce taki podatek wlicza się do ceny mieszkania).. fajnyprojekt Kupno mieszkania z rynku wtórnego to nie tylko koszty samego mieszkania, które określi sprzedający.. To również podatek oraz transakcyjne opłaty za kupno mieszkania z rynku wtórnego.. Jedna z opłat za kupno mieszkania z rynku wtórnego to podatek od czynności cywilno-prawnych (jego wysokość uzależniona jest od wartości rynkowej nieruchomości) oraz także podatek od ustanowienia hipoteki.. 169 zł 299 zł. 319 zł 399 zł

Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? Czego się wystrzegać? Jak sprawdzić stan prawny i techniczny nieruchomości? Na czym polega audyt techniczny

Opisujemy na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego.. Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego mamy wiele możliwości.. Mieszkanie może prezentować się doskonale na zdjęciach, a na żywo okaże się, że to kompletnie nie to o co nam chodziło.. Zwróćmy także uwagę czy w pobliżu nie ma jakiegoś uciążliwego sąsiedztwa np.. Dokładnie tak sobie powinniśmy zrobić podczas zakupu mieszkania z rynku wtórnego.. Inżynier sporządzi dla nas także szczegółowy raport z oceny stanu technicznego nieruchomości.. Tego typu dokument to świetna „karta przetargowa” do negocjacji ceny ze sprzedającym mieszkanie.. W takiej sytuacji warto zwrócić się, o pomoc do biura prawnego wyspecjalizowanego w prawie nieruchomości.. Wszystkie prawne kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym, warto skonsultować z prawnikiem, który na co dzień zajmuje się takimi sprawami i będzie w stanie nam pomóc, a także sporządzi kompleksowy raport z analizy ksiąg wieczystych.. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy w zakresie audytu technicznego mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego, a także analizy prawnej – zapraszamy do kontaktu z firmą Pewny Lokal (tel.. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online TUTAJ .. Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Kupujesz mieszkanie z drugiej ręki? To musisz wiedzieć! O co pytać sprzedającego? Na co zwrócić szczególną uwagę przy oględzinach mieszkania i budynku i w jakiej porze dnia najlepiej się na nie wybrać? Jak dokonać bezpiecznej transakcji ze sprzedającym?

Już na samym początku poszukiwania nieruchomości warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania , o co pytać sprzedającego, jakie aspekty prawne są istotne i jak właściwie sporządzić umowę kupna.. Jaka powinna być powierzchnia mieszkania oraz ilość znajdujących się w nim pomieszczeń?. Czy bierzesz pod uwagę dodatkowe koszty?. To jedne z najważniejszych szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, by nie spanikować w obliczu piętrzących się opłat.. Zbyt wąskie wyszukiwanie, np.. Warto wykorzystać te kryteria, które są ważne.. Po wstępnej selekcji ofert w serwisie internetowym, telefonujesz do oferenta – właściciela nieruchomości lub pośrednika i dopytujesz o szczegóły.. na której kondygnacji znajduje się mieszkanie; jaki jest rozkład mieszkania, jego funkcjonalność, czy pokoje są niezależne czy przejściowe; w jakim stanie jest mieszkanie : wysoki standard, stan bardzo dobry, stan do odświeżenia, stan do remontu; stan stolarki drzwiowej i okiennej, podłóg i innych stałych elementów mieszkania; usytuowanie mieszkania względem stron świata ; jaki jest widok z mieszkania – na inne bloki, tereny zielone czy ulicę; czy jest balkon, ogródek, czy do mieszkania przynależy piwnica, garaż, miejsce parkingowe; jakie wyposażenie pozostaje w cenie mieszkania (np.. Stan techniczny armatury : odkręć kurki wody zimnej i ciepłej, sprawdź czy nie przeciekają rury i odpływy, czy ciśnienie wody w kranach jest wystarczające, czy woda sprawnie spływa.. Uwagę powinien zwrócić specyficzny zapach po wejściu do środka oraz obecność odchodów czy martwych osobników za szafkami, w kątach ścian, pod meblami czy przy zlewie w kuchni.. To pozwoli Ci uzyskać większą wiedzę na temat technicznego stanu lokalu.. Jaki jest sposób zarządzania nieruchomością wspólną?. Kiedy sprzedający opuści mieszkanie?. Pamiętaj, że przeniesienie własności mieszkania koniecznie musi mieć formę aktu notarialnego .. To jedna z tych rzeczy, które zwykle pomija się, szukając odpowiedzi na pytanie “na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?” Ważne, by prawidłowo rozróżniać zadatek od zaliczki.

Osoby chcące kupić dom często mają dylemat, czy warto wybrać nieruchomość z rynku wtórnego, czy może samemu wybudować. Kupno domu z rynku wtórnego może okazać się bardziej problematyczne ze względu na potencjalne zagrożenia, które mogą się z takim zakupem wiązać. Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że będziemy bezpieczniejsi. 

Kupno domu z rynku. wtórnego może okazać się bardziej problematyczne ze względu na potencjalne zagrożenia, które mogą się z takim zakupem wiązać.. Umowa. przedwstępna polega na tym, że jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się w. niej do zawarcia w przyszłości umowy przyrzeczonej - w naszym przypadku będzie to. umowa sprzedaży nieruchomości.. Jeżeli. po zawarciu umowy przedwstępnej jedna ze stron umowy się z niej nie wywiąże, to. jej zapisy pozwalają drugiej stronie na skuteczne dochodzenie swoich roszczeń.. Data i miejsce zawarcia. umowy, Dane stron, w tym seria i. numer dowodu tożsamości, numer PESEL, Opis przedmiotu sprzedaży, Cena transakcyjna, Kwota zadatku lub zaliczki, Termin zawarcia właściwej. umowy, Podpisy stron. Zawarcie umowy przedwstępnej u notariusza daje. kupującemu większą pewność, w przypadku niewywiązania się z umowy przez. sprzedającego, iż będzie mógł skutecznie wystąpić przed sądem z roszczeniem o. wypełnienie wszystkich zapisów zawartych w akcie notarialnym.. Bardzo często przy podpisywaniu umowy przedwstępnej kupujący zobowiązany. jest do zapłaty zadatku na rzecz sprzedawcy.. 394 Kodeksu. cywilnego w razie braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwy­czaju za­datek. dany przy za­warciu umowy ma to zna­czenie, że w razie nie­wy­ko­nania umowy. przez jedną ze stron druga strona może bez wy­zna­czenia ter­minu do­dat­ko­wego. od umowy od­stąpić i otrzy­many za­datek za­chować, a je­żeli sama go dała,. może żądać sumy dwu­krotnie wyższej.. Jeśli do sprzedaży nieruchomości nie dojdzie. jednak z winy sprzedającego, zobowiązany jest on nie tylko do zwrotu wpłaconego. zadatku ale jego zwrotu w podwójnej wysokości.. Jeżeli. jedna ze stron zrezygnuje z podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, to druga. strona może dochodzić zarówno odszkodowania, jak i zobowiązania do podpisania. umowy przyrzeczonej.. W tym celu również po numerze księgi wieczystej będziemy mogli sprawdzić, czy inne. osoby nie mają prawa do korzystania z domu.. Warto zwrócić uwagę, czy nieruchomość nie jest obciążona służebnością. przejazdu lub przechodu.. Kupujący. powinien również sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką i tu z. pomocą po raz kolejny przychodzi nam znajomość numeru księgi wieczystej. nabywanej nieruchomości.. Warto sprawdzić, czy w nieruchomości nie jest zarejestrowana działalność. gospodarcza .Możemy to. zrobić za pomocą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.. Należy poprosić właściciela, aby. przedstawił nam takie dokumenty jak: decyzję o pozwoleniu na budowę , projekt budowlany ,. decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub dziennik budowy wraz z oświadczeniem. kierownika budowy o zakończeniu budowy oraz projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej .. Przed zakupem nieruchomości warto sprawdzić plan. zagospodarowania przestrzennego, aby wiedzieć, czy w przyszłości nie powstanie. obok np.

Kupno mieszkania z drugiej ręki. Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego, na co uważać? Lista rzeczy do sprawdzenia.

Razem z moją drugą połówką obejrzeliśmy kilka inwestycji, które przykuły naszą uwagę czy to ze względu na odległość od centrum, lokalizację, cenę czy też inne czynniki, które są dla nas istotne – o nich nieco dalej.. Ważną kwestią (o ile nie najważniejszą) do sprawdzenia, nim zdecydujemy się na kupno mieszkania, jest cena za 1 mkw.. mieszkanie rozkładowe, ustawne; o metrażu od 65 do 80 mkw; posiadające 3-4 pokoje; z osobną, widną i raczej dużą kuchnią; z balkonem lub loggią; znajdujące się najlepiej na 1-3 piętrze, byle nie na parterze; z przynależną piwnicą;. Plus jest też taki, że jeśli trafi się na zadbane mieszkanie , którego wystrój akurat nam odpowiada, to nie trzeba od razu szaleć z remontem .. Osiedla, na których się one znajdują, są dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta , a że tereny dookoła zostały już dawno temu zagospodarowane, to mamy pewność, że obok bloku nie wyrośnie nagle jakiś hałaśliwy zakład produkcyjny.. Z autopsji wiem, że plac dla dzieciaków to wcale nie taki oczywisty element, jak mogłoby się wydawać… Dlatego liczę to na bardzo duży plus.. Czy instalacja elektryczna jest miedziana czy aluminiowa?. Stan rur – czy nie ma zacieków, czy nic nie przecieka, nie jest prowizorycznie pozaklejane itp.?. prowizja za pośrednictwo agencji nieruchomości (jeśli z usług takowej się skorzysta) czy podatek od czynności cywilnoprawnych, który stanowi 2% wartości nieruchomości kupowanej na rynku wtórnym (a który nie występuje przy kupnie mieszkania na rynku pierwotnym).. Nieco obawiam się, że z roku na rok podbijane wartości wkładu własnego spowodują na rynku wtórnym tendencję, że właścicielom bardziej opłacać się będzie takie mieszkania wynajmować niż sprzedawać.. Szczerze mówiąc z jednej strony nie mogę się doczekać wprowadzenia się “na swoje”.. czy instalacja elektryczna jest miedziana czy aluminiowa?. Jednak ich największą wadą jest to, że aluminium zmienia swoje właściwości przy wysokich temperaturach, łatwo się kruszy (więc nietrudno o uszkodzenie przewodu) i utlenia się, więc po jakimś czasie dochodzi do pogorszenia połączeń w puszkach instalacyjnych.. telewizora, wieży audio czy komputera, o ile są podpięte do listwy zabezpieczającej; można też z powodzeniem przetestować farelkę, czajnik, piekarnik, oświetlenie w pomieszczeniach – no, cokolwiek jest na wyposażeniu) Jeśli przez kilka minut popracują bez problemu, najpewniej zainstalowane są miedziaki.

Ceny nowych lokali na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie idą w górę. Tylko w III kw. tego roku na sześciu największych…

Niska w stosunku do popytu podaż nowych mieszkań czy stale rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiają, że w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości.. w Łodzi średnia cena transakcyjna używanego mieszkania wynosiła 5 853 zł, podczas gdy nowe mieszkania były wystawiane średnio za 7 635 zł, czyli o ponad 30% drożej.. Jeśli dodać do tego opłaty towarzyszące zakupowi mieszkania z rynku wtórnego, może okazać się, że kupno nowej nieruchomości będzie zbliżone cenowo do tego z rynku pierwotnego.. Koszt taksy notarialnej, czyli wysokości maksymalnej kwoty, którą pobiera notariusz za udokumentowanie czynności prawej, uzależniony jest od wartości nabytej nieruchomości.. zł do 1 mln taksa notarialna ustanowiona jest na poziomie 1010 zł i 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys.. Często jest tak, że niektórzy notariusze doliczają ją „ekstra”, jednak jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, stawka VAT powinna już być wliczona w maksymalną wysokość taksy, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas notariusz właśnie w ten sposób wycenił swoje usługi i w podanej kwocie zawarł podatek.. Jeśli nie, to w razie zakupu wyżej wspomnianej nieruchomości notariusz może wycenić swoją pracę nawet na ponad 4000 zł.. Nie należy również zapominać o opłacie w wysokości ok. 400 zł za sporządzenie operatu szacunkowego na podstawie, którego bank określi wartość nabywanego mieszkania – wyjaśnia Rafał Salach, ekspert ZFPF, Gold Finance.. Jednym z nich jest odpis z Księgi Wieczystej (do pobrania w Internecie), który przedstawia status prawny nieruchomości, więc jest ważnym źródłem informacji dla banku.. Jego koszt to 20 zł za odpis zwykły i 50 zł za odpis zupełny.. – Przy zakupie nieruchomości na kredyt (zarówno nowej jak i używanej), nie można zapomnieć o podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki, tzw.. Druga, o dużo częściej spotykana sytuacja, zakłada, że nie znamy dokładnie wartości hipoteki – w tym przypadku jesteśmy zobowiązani do uiszczenia 19 zł – wyjaśnia Agnieszka Łuczak, ekspert ZFPF, Lendi.. – Lepiej trzymać się tego terminu, ponieważ kary za niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym czasie mogą wynieść od 1/10 do nawet dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia – dodaje Agnieszka Łuczak, ekspert ZFPF, Lendi.. Nawet jeśli przyłożymy się do jego wyboru, to tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, że niektóre wady nie wyjdą „po fakcie”, już po zakupie nieruchomości.. – Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nawet jeśli jest w dobrym stanie i nie wymaga gruntownych remontów, powinniśmy być przygotowani na opłaty związane z jego odświeżeniem.

Zastanawiasz się, ile wynosi podatek od kupna mieszkania i kto go płaci? Sprawdź! Wyjaśniamy te kwestie w naszym poradniku!

Jednym słowem wszystko zależy od tego, na jakiego rodzaju działania umówimy się z sprzedawcą mieszkania na rynku pierwotnym.. Ile wynosi podatek od kupna mieszkania zależy od tego, z jakiego rynku nie kupujemy.. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, będzie to rynek pierwotny, bo na przykład spółdzielnia wybudowała nowy budynek lub dobudowała piętro.. Jeżeli będziemy kupowali mieszkanie z rynku wtórnego, ale nie od osoby fizycznej, lecz od przedsiębiorcy, a sprzedaż aa odbyła się w taki sposób, że mieszkanie było zwolnione z podatku to my również nie musimy płacić podatku PCC.. Jeśli kupujemy nieruchomość od osoby prywatnej, czyli nie od przedsiębiorcy, podatek od kupna mieszkania będzie opłacony przez notariusza.. 1) do 3 000 zł – 100 zł;. 2) powyżej 3000 zł do 10 000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;. 3) powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;. 4) powyżej 30 000 zł do 60 000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;. 5) powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;. 6) powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;. 7) powyżej 2 000 000 zł – 6 770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.. Jeżeli decydujesz się na finansowanie zakupu mieszkania, czy to z rynku wtórnego, czy to z rynku pierwotnego od dewelopera, spółdzielni lub wspólnoty, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.. Przede wszystkim należy pamiętać, że po opłaceniu takich rzeczy jak: podatek od kupna mieszkania czy taksa notarialna, musimy się liczyć również z opłatami związanymi z ubezpieczeniem nieruchomości.. Teoretycznie ubezpieczenie mieszkania w przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie jest obowiązkowe, warto jednak zastanowić się nad tym, czy posiadanie go nie jest warte uwagi.. Tego rodzaju rozwiązanie jest o tyle wygodne, dla osoby, która sprzedaje nieruchomość, że jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe nie określiło przedłużenia umowy po sprzedaży lokalu na kolejnego właściciela, to w momencie gdy nie podjęło takiej decyzji, polisa kończy się, a osoba posiadająca polisę mieszkaniową otrzymuje zwrot za czas, który pozostał jej do końca trwania polisy.. Podatek od kupna mieszkania z rynku pierwotnego zależy od tego, jaka to jest nieruchomość, jeśli i nie przekracza 150 m 2 – podatek wynosi 8%.

Ceny nowych lokali na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie idą w górę. Tylko w III kw. tego roku na sześciu największych rynkach pierwotnych w Polsce odnotowano wzrosty od 0.6% (Gdańsk) do nawet 9,1% (Wrocław) za 1 m2. Niska w stosunku do popytu podaż nowych mieszkań czy stale rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiają, że w najbliższym czasie najprawdopodobniej nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości. Dlatego rozwiązaniem dla osób chcących zamieszkać na swoim, może być mieszkanie z rynku wtórnego, który to oferuje konkurencyjne ceny i teoretycznie większy wybór. Ale czy naprawdę lokale „z drugiej ręki” kosztują mniej od tych nowych? Niekoniecznie. Należy mieć świadomość, że kwota, jaką zobaczy potencjalny kupujący w ogłoszeniu, to nie cały wydatek, jaki go czeka. Pozostają takie kwestie jak np. wszelkiego typu podatki czy niespodziewane remonty. W ostatecznym rozrachunku czasem bywa i tak, że bardziej opłaca się kupić mieszkanie w stanie surowym, od dewelopera. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego podpowiedzą, jak oszacować rzeczywiste koszty kupna mieszkania z rynku wtórnego. 

Jeśli dodać do tego opłaty towarzyszące zakupowi mieszkania z rynku wtórnego, może okazać się, że kupno nowej nieruchomości będzie zbliżone cenowo do tego z rynku pierwotnego.. podatek od czynności cywilnoprawnych) od zakupu mieszkania z tytułu zawartej umowy kupna-sprzedaży.PCC wynosi 2% od wartości danej nieruchomości widniejącej w akcie sporządzonym przez notariusza.. zł do 1 mln taksa notarialna ustanowiona jest na poziomie 1010 zł i 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys.. Często jest tak, że niektórzy notariusze doliczają ją „ekstra”, jednak jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, stawka VAT powinna już być wliczona w maksymalną wysokość taksy, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas notariusz właśnie w ten sposób wycenił swoje usługi i w podanej kwocie zawarł podatek.. Jeśli nie, to w razie zakupu wyżej wspomnianej nieruchomości notariusz może wycenić swoją pracę nawet na ponad 4000 zł.. Nie należy również zapominać o opłacie w wysokości ok. 400 zł za sporządzenie operatu szacunkowego na podstawie, którego bank określi wartość nabywanego mieszkania –wyjaśnia Rafał Salach, ekspert ZFPF, Gold Finance.. – Przy zakupie nieruchomości na kredyt (zarówno nowej jak i używanej), nie można zapomnieć o podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki, tzw.. Nawet jeśli przyłożymy się do jego wyboru, to tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, że niektóre wady nie wyjdą „po fakcie”, już po zakupie nieruchomości.. – Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nawet jeśli jest w dobrym stanie i nie wymaga gruntownych remontów, powinniśmy być przygotowani na opłaty związane z jego odświeżeniem.

Ceny nowych lokali na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie idą w górę. Tylko w III kw. tego roku na sześciu największych rynkach pierwotnych w Polsce

w Łodzi średnia cena transakcyjna używanego mieszkania wynosiła 5 853 zł, podczas gdy nowe mieszkania były wystawiane średnio za 7 635 zł, czyli o ponad 30% drożej.. Jeśli dodać do tego opłaty towarzyszące zakupowi mieszkania z rynku wtórnego, może okazać się, że kupno nowej nieruchomości będzie zbliżone cenowo do tego z rynku pierwotnego.. Koszt taksy notarialnej, czyli wysokości maksymalnej kwoty, którą pobiera notariusz za udokumentowanie czynności prawej, uzależniony jest od wartości nabytej nieruchomości.. zł do 1 mln taksa notarialna ustanowiona jest na poziomie 1010 zł i 0.4% od nadwyżki powyżej 60 tys.. Często jest tak, że niektórzy notariusze doliczają ją „ekstra”, jednak jak wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich, stawka VAT powinna już być wliczona w maksymalną wysokość taksy, dlatego warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas notariusz właśnie w ten sposób wycenił swoje usługi i w podanej kwocie zawarł podatek.. Jeśli nie, to w razie zakupu wyżej wspomnianej nieruchomości notariusz może wycenić swoją pracę nawet na ponad 4000 zł.. Nie należy również zapominać o opłacie w wysokości ok. 400 zł za sporządzenie operatu szacunkowego na podstawie, którego bank określi wartość nabywanego mieszkania – wyjaśnia Rafał Salach, ekspert ZFPF, Gold Finance.. Jednym z nich jest odpis z Księgi Wieczystej (do pobrania w Internecie), który przedstawia status prawny nieruchomości, więc jest ważnym źródłem informacji dla banku.. – Przy zakupie nieruchomości na kredyt (zarówno nowej jak i używanej), nie można zapomnieć o podatku od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki, tzw.. Druga, o dużo częściej spotykana sytuacja, zakłada, że nie znamy dokładnie wartości hipoteki – w tym przypadku jesteśmy zobowiązani do uiszczenia 19 zł – wyjaśnia Agnieszka Łuczak, ekspert ZFPF, Lendi.. Nawet jeśli przyłożymy się do jego wyboru, to tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, że niektóre wady nie wyjdą „po fakcie”, już po zakupie nieruchomości.. – Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, nawet jeśli jest w dobrym stanie i nie wymaga gruntownych remontów, powinniśmy być przygotowani na opłaty związane z jego odświeżeniem.

W artykule dowiedzą się Państwo, na co zwrócić uwagę podczas kupna mieszkania.

Zakup mieszkania, niezależnie od tego, czy planujemy lokal nabyć na rynku pierwotnym, czy na wtórnym, zawsze jest poważnym krokiem, którego podjęcie wymaga odpowiedniego przygotowania.. Dzięki temu będziemy w stanie określić osiągalną dla nas cenę nieruchomości, a także jej przybliżone położenie, niezbędną powierzchnię oraz wszelkie istotne dla nas dodatkowe szczegóły.. Jeżeli więc od początku wiemy, z którym deweloperem planujemy podpisać umowę, a zastanawiamy się jedynie nad wyborem mieszkania w danej inwestycji, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócić się o pomoc w zakresie kalkulacji zdolności kredytowej do pośrednika wskazanego przez dewelopera.. Dzięki temu zyskamy niezbędną wiedzę, dzięki której podjęcie finalnej decyzji dotyczącej kupna mieszkania stanie się nieco łatwiejsze.. kompletnej ceny brutto lokalu z uwzględnieniem przynależności, dokładnej powierzchni lokalu (mając na uwadze fakt, iż jest to powierzchnia projektowa, w związku z czym powierzchnia powykonawcza będzie zapewne w niewielkim stopniu różnić się od tej wskazanej w umowie deweloperskiej) i normy pomiaru, stosowanej przez dewelopera (będzie ona wskazana w umowie deweloperskiej, deklaracji bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu, jeżeli inwestycję obciąża kredyt dewelopera, dostępności miejsc parkingowych (ewentualnie czy możliwy jest zakup więcej niż jednego, jeżeli posiadamy na przykład dwa auta; czy zakup miejsca jest obowiązkowy), negocjacji cenowych - czy przedstawiciel dewelopera jest upoważniony do ich prowadzenia i jak jest polityka cenowa dewelopera, okolicznej infrastruktury i pozwoleń na budowę w najbliższej okolicy (informację odnośnie tych ostatnich powinniśmy znaleźć również w prospekcie informacyjnym, ale dobrze jest dowiedzieć się więcej w rozmowie z deweloperem), wsparcia w zakresie finansowania zakupu, możliwości wprowadzenia zmian lokatorskich w lokalu (procedura, terminy, cennik), lokali usługowych w budynku, jeżeli takie są planowane (ich lokalizacja, dopuszczony rodzaj działalności), lokalizacji śmietnika i wjazdu do garażu, zieleni na terenie inwestycji, ewentualnie placu zabaw, ochrony - czy jest planowana, czy teren będzie zamknięty.. Jej zawarcie (również w formie aktu notarialnego) jest już ostatnim etapem transakcji zakupu lokalu na rynku pierwotnym.. Decydując się na skorzystanie z takiej formy wsparcia musimy pamiętać o tym, że jest to usługa płatna - w przypadku finalizacji transakcji będziemy zobowiązani do uiszczenia prowizji, która średnio wynosi od 1 do 3% wartości nabywanej nieruchomości.. Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania jest równie ważne.. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to przede wszystkim:. Sprzedającego warto spytać o najważniejsze dla nas kwestie praktyczne, w tym między innymi:. Jeżeli zależy nam na obiektywnej opinii na przykład na temat sąsiadów lub działania wspólnoty / spółdzielni, możemy rozważyć podpytanie o te kwestie nie tylko samego sprzedającego, ale też mieszkańców budynku, w którym znajduje się wybrane przez nas mieszkanie, dzięki czemu zyskamy pełniejszy obraz sytuacji, co może trochę pomóc w podjęciu decyzji.. Zawarcie umowy przeniesienia własności (już obowiązkowo w formie aktu notarialnego), po którym następuje przekazanie lokalu, czemu towarzyszy spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego, jest już ostatnim etapem transakcji.

Zakup mieszkania finansowany kredytem hipotecznym to dość złożony i długotrwały proces. Składa się z wielu etapów i każda transakcja wymaga indywidualnego podejścia. W grę wchodzą też ogromne pieni…

Zapoznanie się z poszczególnymi etapami procesu finansowania kredytem zakupu nieruchomości, pozwoli Ci lepiej się do niego przygotować.. Jeżeli wybrane oferty wydawały się nadal interesujące, pośrednik umawiał się na oglądanie danego mieszkania, a następnie dawał mi znać, jak ocenia daną nieruchomość.. Rzeczoznawca potwierdził mi, że cena, na jaką się umówiłem ze sprzedającym, jest dość atrakcyjna i mieszkanie jest warte jej zapłacenia.. Po tym, jak już to zrobiłem, mogłem się już umawiać ze sprzedającym na podpisanie aktu notarialnego przeniesienia własności.. Na tym etapie warto wiedzieć, że samo podpisanie umowy kredytowej nie jest tożsame z uruchomieniem kredytu , o co często pytają Kredytobiorcy.. Tydzień przed podpisaniem aktu notarialnego okazało się, że sprzedający jeszcze się z nich nie wywiązał.. Zaświadczenie ze wspólnoty mieszkaniowej o braku zaległości z tytułu czynszu Potwierdzenie wymeldowania się z nieruchomości Podstawę nabycia nieruchomości (akt notarialny zakupu od poprzedniego właściciela) Zaświadczenie o braku zaleganiu z podatkami od nieruchomości. Tymi dokumentami w przypadku takiej transakcji są z reguły akt notarialny zakupu nieruchomości oraz potwierdzenie złożenia w sądzie opłaconego wniosku o wpis hipoteki na rzecz banku.. Na tym kończy się cały proces zakupu i jego finansowania kredytem hipotecznym :).. Koszt aktu notarialnego umowy zakupu Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) = 4 020 zł Wynagrodzenie notariusza = 700 zł Podatek Vat od wynagrodzenia notariusza = 161 zł Opłata sądowa za wpis własności = 200 zł Opłata za 7 wypisów aktu notarialnego wraz z podatkiem VAT = 568,26 zł

Kupno mieszkania na rynku wtórnym w 2021 roku na kredyt hipoteczny ✅ Poradnik krok po kroku - co sprawdzić, na co zwrócić uwagę, formalności, koszty, urząd skarbowy.

Niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym, możesz starać się o kredyt hipoteczny w banku.. Mieszkanie na rynku wtórnym możesz kupić nie tylko od osoby fizycznej, ale również od tzw.. Dowiesz się dzięki temu, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką, czy też nie.. Jeżeli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, to bank będzie wymagał od Ciebie trochę mniej dokumentów niż w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.. Wynika to przede wszystkim z tego, że kupujesz mieszkanie, które już jest wybudowane, ma uregulowaną sytuację prawną i zazwyczaj ma księgę wieczystą.. Zakup mieszkania na rynku wtórnym musi być potwierdzony aktem notarialnym.. akt notarialny umowy sprzedaży, akt darowizny, spadku lub zamiany), i Zaświadczenia z US i urzędu miasta lub gminy o niezaleganiu z podatkami na rzecz nieruchomości, Zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z opłatami czynszowymi, Potwierdzenie, że spółka sprzedająca lokal nie znajduje się w stanie upadłości, likwidacji, w trakcie postępowania upadłościowego lub egzekucyjnego (w przypadku zakupu mieszkania od spółki), Zaświadczenie o braku zameldowania lokatorów w mieszkaniu, Jeśli na mieszkaniu ustanowiona jest hipoteka, sprzedający dostarcza zaświadczenie z banku, w którym znajdzie się informacje o wysokości pozostałego zadłużenia.. Zakup mieszkania na rynku wtórnym może być bardzo atrakcyjną opcją.. Cenę mieszkania możesz i powinieneś negocjować, niezależnie od tego, czy kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym.. Dlatego nie w każdym wypadku otrzymasz kredyt na zakup mieszkania na rynku wtórnym.. Mieszkanie nie ma księgi wieczystej .

Videos

1. Umowa przedwstępna - zakup mieszkania na kredyt / hipoteka - rynek wtórny
(Ronald Szczepankiewicz)
2. JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ KUPUJĄC MIESZKANIE #005
(Warszawski Inwestor)
3. 🏠 10 rzeczy, które musisz sprawdzić przed zakupem mieszkania | Mieszkaniowa Pigułka Wiedzy #2
(Katarzyna i Jeremiasz Gorzędowscy)
4. Zakup mieszkania/domu z rynku wtórnego. Kredyt hipoteczny.
(Trafnie Inwestuj - Grzegorz Mroczek)
5. Jak sprawdzić stan prawny na rynku wtórnym? | Rozmowy ze specjalistami Pewnego Lokalu.
(Pewny Lokal)
6. Mieszkanie lub dom z rynku wtórnego - jak bezpiecznie kupić nieruchomość "z drugiej ręki"
(PrawoMocny)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Corie Satterfield

Last Updated: 05/29/2022

Views: 6134

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Corie Satterfield

Birthday: 1992-08-19

Address: 850 Benjamin Bridge, Dickinsonchester, CO 68572-0542

Phone: +26813599986666

Job: Sales Manager

Hobby: Table tennis, Soapmaking, Flower arranging, amateur radio, Rock climbing, scrapbook, Horseback riding

Introduction: My name is Corie Satterfield, I am a fancy, perfect, spotless, quaint, fantastic, funny, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.